Dodano: 0 0000
Pospolity. Spotykany od bardzo wczesnej wiosny do początku zimy. Porasta gromadnie, w wiązkach na pniach drzew liściastych. W górach spotykany też na pniakach drzew iglastych.

Do rodzaju Kuehneromyces sp. należą 4 gatunki.
- Kuehneromyces leucolepidotus
- Kuehneromyces lignicola
- Kuehneromyces mutabilis
- Kuehneromyces vernalis

Występuje pod nazwami: Pholiota mutabilis (Schaeff.) P. Kumm.; Agaricus mutabilis Schaeff.; Galerina mutabilis (Schaeff.) P.D. Orton; Dryophila mutabilis (Schaeff.) Quél.

systematyka
 • Klasa: podstawczaki - Basidiomycetes
  • Rząd: pieczarkowce - Agaricales
   • Rodzina: pierścieniakowate - Strophariaceae
    • Rodzaj: łuszczak - Kuehneromyces Sing. & Smith
budowa Kapelusz średnicy od 30 do 60 mm. Barwy piaskowozłotej (w stanie suchym) do rudawobrązowej, miodowobrunatnej, gdy zawilgocony. Wysychając zmienia barwę od jaśniejszego środka do ciemniejszego brzegu. Silnie higrofaniczny. W kształcie wypukły, brzeg podwinięty, u młodych owocników. Przechodzi szybko do wypukłego z podwiniętym brzegiem, a następnie płaskiego z tępym garbkiem. U młodych owocników zanikające na powierzchni brązowe łuseczki. U starszych powierzchnia gładka. Nasycony wilgocią ma powierzchnię nieco oślizłą, a brzeg prążkowany. Suchy matowy.

Blaszki barwy białawej, przechodzące w barwę kremowożółtawą do rudobrązowej. Różnej długości. Szerokość od 3 do 5 mm. Gęsto ułożone, zbiegające lub przyrośnięte do trzonu..

Pierścień wywinięty w górę i zabarwiony na brązowo. Na trzonie osadzony wysoko. Zanikając pozostawia ślad, w postaci łuseczek większych rozmiarów. Błoniasty.

Trzon przyjmuje barwę kapelusza. Góra trzonu jest jaśniejsza, gładka lub delikatnie prążkowana, a poniżej pierścienia, ciemniejsza do brunatnej i pokryta ciemnobrązowymi kosmkami. Długości od 50 do 70 mm. Grubości od 4 do 8 mm. W kształcie cylindryczny i smukły. Osadzony centralnie w kapeluszu. Pełny, włóknisty i łykowaty.

Miąższ w kapeluszu barwy białawej, w trzonie przechodzący do rudawego. Nie zmienia zabarwienia po uciśnięciu lub rozkrojeniu. W smaku łagodny. W zapachu przyjemny.

Zarodniki w wysypie koloru rdzawobrązowego. W kształcie migdałowate i szerokoelipsoidalne. Ucięte na końcu. Z dobrze widoczną porą rostkową. Powierzchniowo gładkie. Średnio grubościenne. Z widocznymi kropelkami tłuszczu, różnej wielkości i w różnej ilości. Wielkość od 6 do 7 x od 3 do 4.5 µm.

uwagi Jadalny. Szczególnie polecane kapelusze.
Grzyb do zbierania wyłącznie przez doświadczonego grzybiarza.

Gatunek podobny to: łuskwiak wąskoblaszkowy - Kuehneromyces lignicola (Peck) Redhead.

Ostrzeżenie! Bardzo często mylony ze śmiertelnie trującą hełmówką jadowitą - Galerina marginata (Batsch) Khmer.

Inne nazwy to: opieńka zmienna, łuszczak zmienny.

Inne nazwy zwyczajowe to: bedłka zmienna, łuszczak.

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl