Dodano: 0 0000
Rzadka. Występuje wczesną wiosną po nastaniu topnienia śniegu i pierwszych ociepleniach. Spotykany na stanowiskach o raczej glebie podmokłej, próchniczej i zakwaszonej. W lasach liściastych i mieszanych, oraz zaroślach łęgowych. Wyrasta często na zmurszałych elementach drewna zagrzebanego w glebie.

Do rodzaju Gyromitra sp. zaliczonych jest 7 gatunków. Są to:

- Gyromitra ambigua
- Gyromitra ancilis
- Gyromitra bubakii
- Gyromitra esculenta
- Gyromitra gigas
- Gyromitra infula
- Gyromitra leucoxantha

Występuje również pod nazwami: Discina gigas (Krombh.) Eckblad; Helvella gigas Krombh.; Maublancomyces gigas (Krombh.) Herter; Neogyromitra gigas (Krombh.) S. Imai

systematyka
 • Klasa: workowce - Ascomycetes
  • Rząd: kustrzebkowce - Pezizales
   • Rodzina: krążkownicowate - Discinaceae
    • Rodzaj: piestrzenica - Gyromitra Fr.
budowa Główka w kształcie kuliście nieregularna. Może przybierać również inne kształty i formy trudno porównywalne. Struktura zawiła, od mniej do bardziej pofałdowanej. Dowewnętrznie i dozewnętrznie rózgowata lub płatowata. W kolorze jasnoorzechowy, jasnobrązowy, żółtawobrązowy. Wielkość owocnika w całości od 50 do 170 mm. Szerokość podobna. Zawiłości tworzą poprzerastanie główki owocnika i komorowość, zrosnięte częściowo z trzonem. Powierzchnia gładka, lekko oślizgła. Ścianka główki cienka, okrywająca praktycznie trzon. Ze względu na swoją zawiłość stanowi w praktyce dużą powierzchnię. Wewnętrzna strona główki owocnika biała. Brzeg przycięty, lekko zaokrąglony, biały.

Trzon krótki i gruby. Wystający niewiele poza główkę owocnika. Długość od 30 do 60 mm. Grubość od 20 do 50 mm. W kolorze białym, kremowawym lub bladoochrowym. Pofałdowany, nieregularny , pomarszczony i jamkowaty. Wewnętrznie komorowaty. Połączony ze strukturą wewnętrzna zawiłości główki owocnika. Mocno osadzony w substracie.

Miąższ cienki, mlecznoszklisty i kruchy. Owocnik sprawia jednak wrażenie sprężystego i elastycznego. W masie chrząstkowaty i woskowaty. Barwy białej. Uciśnięty i rozkrojony nie zmienia zabarwienia. Zapach lekko grzybowy. Bez określenia wyraźnego smaku.

Zarodniki w wysypie barwy białawej lub jasnoochrowej. W kształcie elipsoidalne, podłużnie wrzecionowate. Na końcach z brodawkowatymi wyrostkami. Powierzchniowo gładkie. Z jedną, dużą, centralnie umieszczoną i dwoma mniejszymi kroplami tłuszczu na biegunach. Worki zawierają osiem bezbarwnych zarodników. Parafizy nitkowate, na szczycie rozszerzone. Wielkość od 28 do 38 x od 12 do 14 µm.

ochrona Ujęta na czerwonej liście grzybów wielkoowocnikowych zagrożonych w Polsce ze statusem „V”- narażony.

uwagi Jadalna, ale zasługujaca na ochronę.

Gatunek podobny to: piestrzenica kasztanowata - Gyromitra esculenta (Pers.) Fr.; piestrzenica infułowata - Gyromitra infula (Schaeff.) Quél.; piestrzenicha pochyła - Neogyromitra fastigiata (Krombh.) McKnight.
Wszystkie różnią się kształtem, barwą i wielkością.

Słowo "gigas" ,oznacza, "olbrzymia".
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl