Dodano: 18 kwietnia 2011
Krzew o ciernistych pędach.
Liście: ułożone skrętolegle, krótkoogonkowe, całobrzegie, o jajowatym kształcie. Pokryte są gwiaździstymi włoskami. Kolorystyka typowa dla oliwników: dwubarwne – na zewnątrz zielone, od spodu srebrzyste. Opadają na zimę.
Kwiaty: bezpłatkowe, obupłciowe, pachnące, osadzone w kątach liści. Podobnie jak liście są dwukolorowe: na zewnątrz srebrzyste, wewnątrz żółte.
Okres kwitnienia: od kwietnia do maja.
Owoce: czerwone, z gęsto rozmieszczonymi, srebrzystobiałymi kropkami, elipsoidalne nibypestkowce osadzone na szypułkach. Są soczyste i kwaśne – w smaku przypominają czerwoną porzeczkę. Dojrzewają pod koniec czerwca lub na początku lipca.
Dodano: 30 lipca 2007
Bylina z długim podziemnym kłączem o długich międzywęźlach. Liście: dolne w postaci 2 do 4 pochwiastych łuskolistków; asymilacyjnych 4-10, siedzących i skrętolegle osadzonych; niżej położone podługowatolancetowate, 7-18 cm długości i do 4 cm szerokości, górne mniejsze. Łodyga: wyprostowana, mocna, w górze gęsto i miękko owłosiona, często czerwonawo nabiegła. Kwiaty: zebrane w luźny (8-15 kwiatowy) szczytowy kwiatostan groniasty, długości 6-10 cm, osadzone na, skręconych, omszonych i czerwonawobrunatnych szypułach, szeroko rozwarte, wyrastają w kątach podobnych do liści przysadek; działki okwiatu w zarysie lancetowate lub jajowate, barwy brudnozielonej, brązowofioletowej lub białej z różowymi smugami: warżka zbudowana z dwóch połączonych ruchomo ze sobą członów, szeroka, barwy różowobiałej; zalążnia brunatnoczerwona, omszona, do 15 mm długa; prętosłup barwy białawej. Okres kwitnienia: od czerwca do września. Owoc: typu torebka, do 20 mm długości.
Dodano: 29 lipca 2007
Bylina z podziemnym kłączem o krótkich międzywęźlach, bez rozetki liści u podstawy pędu. Liście: jajowate do lancetowatych, po 3 do 9 na pędzie, osadzone skrętolegle, siedzące, dłuższe niż odstęp międzywęźli, największe w środkowej części pędu (do 17 cm długości), z wyraźnie widoczną nerwacją, na brzegach i nerwach szorstko owłosione. Łodyga: wyprostowana, w górnej części purpurowo nabiegła i krótko owłosiona, wyrasta z ziemi pojedynczo lub po 2 do 3. Kwiaty: zebrane w licznokwiatowy (do 100 kwiatów) szczytowy kwiatostan groniasty, osadzone na krótkich, skręconych i omszonych szypułach, szeroko rozwarte, wyrastają w kątach przysadek; zewnętrzne działki okwiatu w zarysie eliptycznojajowate, barwy zielonej, czerwonawo nabiegłe: warżka składa się z dwóch członów, połączonych nieruchomo, jej część nasadowa muszelkowato wklęsła, barwy czerwonobrunatnej lub fioletowej, szczytowa część barwy zielonej lub czerwonawej; zalążnia zielona lub czerwonawa, lekko rozdęta i omszona; prętosłup barwy żółtozielonej. Okres kwitnienia: od czerwca do września. Owoc: w postaci rozdętej torebki.
Dodano: 5 lutego 2007
Bylina o długim i rozgałęzionym kłączu, którego wyrasta wiele pędów kwiatowych. Liście: dolne - 2-3, łuskowate, pochwiasto obejmujące łodygę, górne – duże (5-10 cm dł), ostro zakończone, jajowate do lancetowatych. Pędy: w górnych odcinkach omszone; pędy i liście fioletowo nabiegłe. Kwiaty: szeroko otwarte, zebrane w licznokwiatowe (12-60 kw.) kwiatostany do 25 cm dł, gęsto ustawione na bladozielonej, fioletowo nabiegłej i omszonej łodydze, osadzone na krótkiej, silnie skręconej szypule, słabo pachnące; działki zewnętrzne okwiatu zielonawe, od zewnątrz omszone i fioletowo nabiegłe, wewnętrzne działki mniejsze, jaśniej zabarwione; warżka jedwabiście połyskująca, 8-10 mm dł., u nasady muszelkowato wklęsła, wewnątrz szaro lub fioletoworóżowa, szczyt sercowaty, lekko podgięty. Okres kwitnienia: od końca lipca do września. Owoc: rozdęta torebka.
Dodano: 0 0000
Wieloletnia roślina miododajna. Łodyga: wzniesiona, prosta lub gałęzista, szorstko, kłująco owłosiona; włoski osadzone na brodawkach. Liście: odzimkowe i najniższe łodygowe podłużnie lancetowate, u nasady zwężone w ogonek; liście średnie i górne równowąskolancetowate, siedzące, u nasady zaokrąglone. Kwiaty: prawie grzbieciste, o lejkowatym kształcie, najpierw purpurowe, później niebieskie. Zebrane w kwiatostany typu skrętek wyrastające w kątach liści. Okres kwitnienia: od maja do września. Owoc: rozłupnia rozpadająca się na cztery ciemnobrunatne rozłupki. Mają one ząbkowane kanty, a ich powierzchnia jest pokryta brodawkami.
Dodano: 0 0000

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl