Dodano: 14 grudnia 2012
Wieloletnia bylina tworząca rozłogi .
Łodyga: wzniesiona, dołem pokładająca się, białofilcowata z rozpostartymi rozłogami. Łodygi kwiatonośne są proste i nierozgałęzione.
Liście: są z obu stron nagie lub białofilcowate. Liście dolne (odzimkowe) są łopatkowato odwrotnie jajowate, tępe, ostro zakończone, z wierzchu zwykle zielone, część spodnia, podobnie jak łodyga, białofilcowata. Liście górne są równowąskie i ostre.
Kwiaty: zebrane w kwiatostany typu koszyczek - czerwonoróżowy z kwiatami słupkowymi (żeńskimi) i biały lub różowy z kwiatami pręcikowymi (męskimi), nibyobupłciowymi. Koszyczki dodatkowo zebrane są w gęstą baldachokształtną wiechę. Roślina dwupienna - kwiaty męskie i żeńskie występują na różnych roślinach. Kwiaty w koszyczkach roślin żeńskich są nitkowate, a włoski puchu kielichowego tych kwiatów także są nitkowate. W koszyczkach z kwiatami męskimi występują rurkowate, zwykle 5-ząbkowe kwiaty nibyobupłciowe z pręcikami i niedorozwiniętymi słupkami. Woski puchu kielichowego tych kwiatów są na szczycie maczugowato zgrubiałe. Człony okrywy koszyczka są wełniste, w górnej części błoniaste. Koszyczki z kwiatami słupkowymi o członach okrywy czerwonoróżowych, połyskujących; wewnętrzne człony okrywy tych koszyczków są ostre, często dłuższe od kwiatów. Koszyczki z kwiatami pręcikowymi mają człony okrywy srebrzystobiałe lub różowe, tępe, krótsze od kwiatów.
Okres kwitnienia: od maja do lipca.
Owoce: niełupki.
Dodano: 8 czerwca 2011
Roślina jednoroczna.
Łodyga: naga, delikatnie brudowana, często czerwono fioletowo nabiegła.
Liście: zwykle niepodzielone, czasami tylko dolne są pierzastodzielne. Ogonki liściowe są krótkie i oskrzydlone. Blaszka liściowa naga, o kształcie szeroko lancetowatym lub podłużnie rombowym, o klinowatej nasadzie i ostrym lub zaostrzonym wierzchołku. Brzeg blaszki liściowej jest odlegle, grubo ząbkowany. Z wierzchu liście są ciemnozielone, od spodu jaśniejsze, sinawe. Często górne liście łodygowe umieszczone są bardzo blisko pod koszyczkiem i wchodzą w skład jego okrywy zewnętrznej.
Kwiaty: kwiatów języczkowatych brak, kwiaty rurkowate są drobne, żółte zebrane w kwiatostany typu koszyczek. Koszyczki znajdują się pojedynczo na szczycie łodygi i jej rozgałęzień oraz dość długich i grubych szypuł wyrastających z kątów górnych liści. Zielone i podługowate, o ostrych szczytach, listki okrywy zewnętrznej występują w liczbie 4-6. Okrywa wewnętrzna składa się z około 8 błoniastych, szeroko jajowatych, listków, które w środku są delikatnie czarnozielono prążkowane, mają jasnożółte brzegi i pomarańczowo wybarwione szczyty.
Okres kwitnienia: od czerwca do września.
Owoce: klinowate, o rombowym przekroju poprzecznym niełupki . Wszystkie niełupki opatrzone są zwykle dłuższymi (2-3 mm) i krótszymi (1,5-2,5 mm) 4 (3-5) ośćmi. Powierzchnie dojrzałych owoców są wyraźnie brodawkowane. Na ościach znajduje się wiele skierowanych w dół haczyków, nieliczne znajdują się także na powierzchni owocu.
Dodano: 8 czerwca 2011
Roślina jednoroczna.
Łodyga: zielona lub purpurowa (częściej), w górnej części kanciasta, niżej słabo żeberkowana. W środkowej i górnej części zwykle rozgałęziona. Wzniesiona lub w nasadzie pokładająca się a wyżej wznosząca się. Naga lub w górze słabo owłosiona.
Liście: 3-listkowe, czasem 5-listkowe, wyjątkowo najwyższa para liści może być niepodzielona. Ogonki liściowe są dość długie i nieoskrzydlone, poszczególne listki posiadają krótkie, wyraźnie, zwykle nieoskrzydlone lub słabo oskrzydlone ogonki. Blaszka liściowa o kształcie jajowato lancetowatej, klinowatej nasadzie i dość długo zaostrzonym wierzchołku (szczególnie u liści górnych). Brzeg blaszki liściowej jest dosyć grubo, ostro ząbkowany. Listki są nagie lub od spodu pokryte drobnymi szczecinkami, zwłaszcza na nerwie i na brzegu blaszki.
Kwiaty: kwiatów języczkowatych brak, kwiaty rurkowate są drobne, ciemnożółto pomarańczowe zebrane w kwiatostany typu koszyczek. Koszyczki znajdują się pojedynczo na szczycie łodygi i jej rozgałęzień oraz dość długich i cienkich szypuł wyrastających z kątów górnych liści. U okazów bujnych koszyczki boczne przewyższają koszyczek szczytowy. Zielone i podługowate, łopatkowate lub lancetowate, o urzęsionym brzegu, listki okrywy zewnętrznej występują w liczbie 5-8 (9). Okrywa wewnętrzna składa się z około 10 jajowatych, zaostrzonych listków o zielonawo-brązowej barwie i białawym obrzeżeniu.
Okres kwitnienia: od czerwca do września.
Owoce: przypłaszczone niełupki . Wszystkie niełupki opatrzone są zwykle 2 ośćmi (czasem może występować także trzecia, mniejsza ość) z jednym wystającym nerwem po każdej stronie. Powierzchnie owoców są brodawkowate oraz, podobnie jak i ości, pokryte delikatnymi, skierowanymi w dół haczykami.
Dodano: 8 czerwca 2011
Roślina jednoroczna.
Łodyga: zielona lub czerwonawo pomarańczowo nabiegła, delikatnie żeberkowana. Pojedyncza lub słabo rozgałęziona. Wzniesiona lub w nasadzie pokładająca się a wyżej wznosząca się. Najczęściej naga, chociaż czasem może być nieco owłosiona, ale tylko w górnej części.
Liście: niepodzielone, naprzeciwległe, siedzące. Blaszka liściowa o kształcie szeroko (czasem wąsko) lancetowatej, klinowatej nasadzie i wydłużonym ostrym wierzchołku. Brzeg blaszki liściowej jest płytko, odlegle ząbkowany, ząbki zaś są często zwrócone w kierunku szczytu liścia. Liście są zrośnięte ze sobą nasadami.
Kwiaty: żółte lub zielonawożółte, zwykle brzeżne nibyjęzyczkowate (o zmiennych wymiarach, ale zawsze dłuższe od okrywy wewnętrznej), wewnętrzne – rurkowate (drobne), zebrane w kwiatostany typu koszyczek. Koszyczki są duże i zwieszone. Znajdują się one na szczycie łodygi i jej rozgałęzień oraz dość krótkich szypuł wyrastających z kątów górnych liści. Zielone i lancetowate, przynajmniej u nasady urzęsione, listki okrywy zewnętrznej występują w liczbie 5-8. Na koszyczkach owocujących listki okrywy zewnętrznej listki okrywy zewnętrznej często są wzniesione do góry. Okrywa wewnętrzna składa się z 8 błoniastych, odwrotnie jajowatych listków o jasnym brzegu, ciemnoprążkowanym środku i pomarańczowo zabarwionym szczycie.
Okres kwitnienia: od czerwca do września.
Owoce: klinowate, zwężające się ku nasadzie niełupki. Owoce środkowe są w przekroju poprzecznym rombowe. Wszystkie niełupki opatrzone są 4 ośćmi, z których dwie są dłuższe (2-3,5 mm), a dwie są krótsze (1,5-2,5 mm). Powierzchnie owoców są delikatnie żeberkowane, zaś na ościach i kantach znajdują się skierowane w dół haczyki.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl