Dodano: 4 stycznia 2010
Zbiornik znajduje się w południowej części Rentyn, 1,5 km na północ od Gietrzwałdu, na wysokości 97,1 m n.p.m.
powierzchnia 103,17 ha (Leyding 1959). 87,5 ha; 97,1 ha (Choiński 1991). 101 ha (Protas 2007).
głębokość Maks. - 9,4 m, śr. - 3,7 m (Choiński 1991).
klasa czystości Jest to dobrze zachowany, eutroficzny zbiornik, w którym obserwuje się w miesiącach letnich silne zakwity glonów.
dno Piaszczyste i piaszczysto-muliste. Roślinność zanurzona dobrze rozwinięta. W płytkich partiach występują nymfeidy, głównie grążel.
dorzecze Giłwa (Giławka) - Stara Pasłęka - Pasłęka.
dostępność Dobrze dostępne od strony północnej. Istnieje kilka niewielkich pomostów wędkarskich i dużych typowo rekreacyjnych w Rentynach oraz na południowym-wschodzie przy dopływie Giłwy.
ośrodki Nad jeziorem znajdują się kwatery prywatne, agroturystyka i zabudowa letniskowa.
kąpieliska Niestrzeżone kąpielisko w Rentynach.
wypożyczalnie W prywatnych kwaterach.
brzegi Najbliższe otoczenie to lasy. Przeważają bory świeże, mieszane i grądy. Brzegi są pagórkowate i miejscami strome, łagodnie opadające do wody. Dobrze rozwinięta jest roślinność szuwarowa, która porasta brzegi najszerszym pasem (115 m) w miejscu dopływu i wypływu Giłwy. Szuwar tworzony jest głównie przez takie gatunki jak trzcina, pałka i turzyce.
miejscowość Rentyny, Gietrzwałd.
hobby Wędkarstwo. Zbiornik należy do obwodu rybackiego jeziora Giłwa (Rentyńskie) na rzece Giłwa nr 3, którego użytkownikiem jest Gospodarstwo Rybackie Ostróda Sp. z o.o. W składzie gatunkowym ryb można znaleźć głównie leszcza, szczupaka, okonia i wzdręgę.
miejsca Zabytki Gietrzwałdu.
podsumowanie
dodatkowe informacje Jezioro jest przepływowe. Na południu znajduje się dopływ Giłwy (Giławki) ze stawów rybnych koło Uniszewa, a na północy jej wypływ do Starej Pasłęki. Na wysokości wyspy, od strony wschodniej dopływa niewielki ciek bez nazwy.
Zbiornik ma wydłużony kształt. Jego długość wynosi 2,19 km a szerokość 0,55 km.
W centralnej części akwenu, na przedłużeniu półwyspu jest niewielka, 34. arowa wyspa, otoczona wąskim pasem szuwaru.
Rada Powiatu na podstawie art.41 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz art.116 ust.1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska wprowadziła na tym akwenie zakaz używania jednostek pływających z silnikami spalinowymi (strefa ciszy).
inne Inaczej nazywane jest Rentiener See, Gilbing See (1926), Gilben (1609), Gilbing (1595), Gilmen (1416), Gilbde, Gilbede (1352), Gilbes (1346), Gilbin (1331), Gilwe (1294) [Leyding 1959].
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

jacek jacek113@op.pl
10 grudnia 2014

witam faktycznie w tym roku to już tragedia z rybami,ale co się dziwić jak lody jeszcze nie zejdą w całości a już rybacy są i rozstawiają sieci tak że ryba płynąca na tarło w zatoce wpada w pułapkę, i tak jest codziennie aż do 1 maja,a i później odwiedzają to jezioro przynajmniej kilka razy w roku.slyszałem też że i oni już mają kiepskie odłowy więc walą w rybę prądem

Marek marek-uscimiuk@wp.pl
21 października 2013

Znam te jezioro wychowałem się przy nim, tak źle tam z rybami to jeszcze nie było, pozwolenie na wędkowanie 170 zł i sam krąp .Urzędy odpowiedzialne za ten stan rzeczy umywają ręce .Czyli jak zawsze ,liczą się tylko mandaty i pieniądze z dzierżawy.

JAREK ADMIN@RENTYNY.EU
8 października 2012

Nad tym jeziorem mam domek od 20 lat kiedyś ryby były jak wszędzie.Od dwóch trzech lat to jest tragedia .W tym roku to juz apogeum rybacy odławiają wszystko co tylko się da ,w tym roku zagościli na tym jeziorze 5 razy ,rozciągając sieci wzdłuż i w poprzek, no nie były małe.
Na dzień dzisiejszy 8 pażdziernika zatoka od strony Gietrzwałdu jest biała od pływaków sieci .Dzień wcześniej pływałem z gumkami woblerami i.t.p.6 godz .efekt 0 .Może nie umiem łowić dzień wcześniej na jeziorze Krzywym w Olsztynie 4 godz łowienia
14 brań z tego 8 szczupaków po ok 60-80 cm ( nie biorę ryb )
Analogiczna sytuacja nęcę leszcze na dwóch jeziorach na Krzywym leszcze na Giłwie krąpie i tylko krąpie.
Jezioro piękne urokliwe tylko GOSPODARZ......


Szczupak bocateam@wp.pl
18 sierpnia 2009

Kiedyś były ryby w Rentynach.. mnostwo szczupaków, duzych okoni, że o pięknych leszczach,węgorzach, płociach nie wspomnę. niestety zaczeło się odławianie, walenie prądem i nie wiadomo co jeszcze. Pozwolenia za połów bardzo drogie, a jedynej ryby co sie namnożyło to ukleja :-( Władze mogłyby od czasu do czasu wpuścić troche drapieżnika zeby za pieniązki ktore im płacimy za połów

wędkarz arleta14@o2.pl
3 sierpnia 2008

który PGRyb jest właścicielem Giłwy ? co do domów w tym regionie to napewno ich przybędzie i to sporo , poprawa drogi nr 16 sprzyja dojazdowi do pracy ,, byłym'' olsztniakom osiedlającym sie w Gitrzwałdzie Worytach Sząbruku itp

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl