Dodano: 4 stycznia 2010
Zbiornik znajduje się na wysokości 99,4 m n.p.m., na terenie Pojezierza Iławskiego.
powierzchnia 3189,4 ha (1951). 3219,4 ha (1974, 2002a). 3152,5 ha (1991). 3460 ha.
głębokość Maks. - 12,9 m; śr. - 4 m (1991).
klasa czystości III (1990).
W 1999 roku stwierdzono niepokojącą sytuację w wodach Jezioraka, w okolicach Siemian. Wartości BZT5 przekraczały wielokrotnie dopuszczalne normy. Uważano, że bez skanalizowania okolicznych miejscowości położonych wokół jeziora, w tym ośrodków wypoczynkowych, wody tego jeziora nie będą mogły być wykorzystywane do rekreacji (2001).
III klasa czystości wód i II kategoria podatności na degradację związana jest ze średnią głębokością i brakiem pełnego uwarstwienia latem. W okresie badań letnich miał miejsce masowy rozwój sinic z gatunku Oscillatoria redeckei (2002a).
dno Piaszczyste. Wokół brzegów można zaobserwować dużo opadłych liści z drzew i krzewów, które są prawdopodobną przyczyną charakterystycznego rudawego zabarwienia wody.
dorzecze Iławka – Drwęca – Wisła.
dostępność Dobrze dostępne praktycznie ze wszystkich stron w okolicy miejscowości i ośrodków wypoczynkowych.
ośrodki Dużo ośrodków wypoczynkowych, przystani i pól namiotowych rozrzuconych wokół brzegów jeziora oraz na największych wyspach.
kąpieliska Wiele dzikich i zorganizowanych w ośrodkach wypoczynkowych.
wypożyczalnie W ośrodkach wypoczynkowych.
brzegi Linia brzegowa bardzo rozwinięta. Występują liczne zatoki, przewężenia, półwyspy. Brzegi przeważnie wysokie i strome. Zbiornik otaczają głównie lasy, łąki, pastwiska i nieużytki. Znaczny procent (15%) zajmują tereny zabudowane i rekreacyjne.
miejscowość Iława, Siemiany, Makowo, Szałkowo.
hobby Żeglarstwo. Wędkarstwo (typ sandaczowy). W 1974 roku wodami tego zbiornika zarządzało PGRyb Iława. W 1991 roku PGRyb Olsztyn udostępniało ten akwen do wędkowania z brzegów i z łodzi w części - od Iławy do pomostu w Jeżdłówkach oraz tylko z brzegu od zatoki Zimny Kąt do linii wysokiego napięcia na przewężeniu z jeziorem Płaskim.
miejsca Warto zobaczyć zabytki Iławy oraz przyrodę Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego.
położenie Zbiornik znajduje się na wysokości 99,4 m n.p.m., na terenie Pojezierza Iławskiego.
podsumowanie Jest to piąte pod względem wielkości i najdłuższe w Polsce jezioro.
dodatkowe informacje To rynnowe jezioro jest długie na 27,5 km i szerokie na około 2,4 km.
Sumaryczna powierzchnia wysp na tym zbiorniku wynosi około 240 ha (1974). Jest ich 16. Niektóre mają nazwy:
 • Stodółka - w północno-zachodniej części jeziora, na południe od Jerzwałdu.
 • Jegliak (Leśny Ostrów) - na południe od Stodółki.
 • Kuklina - w północnej części, na wysokości Polajn.
 • Polajńska Kępa (Sienna Kępa) - na południe od Kuklina.
 • Czaplak - w północnej części jeziora, na północ od Pomielin i południowy wschód od Matyt. Jest to prawnie chroniony użytek ekologiczny.
 • Rajka - na północny-wschód od Czaplaka.
 • Kępka - na północny-wschód od Rajka.
 • Kobiecy Ostrów - na południowy-zachód od Czaplaka.
 • Bukowiec – stosunkowo duża wyspa. Położona jest w centralnej części jeziora na wysokości Siemian. Na wyspie znajduje się zabudowa rekreacyjno-turystyczna.
 • Rybackie Kępy – na północny-zachód od W. Bukowiec.
 • Lipowy Ostrów – na zachód od W. Bukowiec.
 • Zielony Ostrów – na wschód od W. Bukowiec.
 • Gierczak – na południe od W. Zielony Ostrów.
 • Wielki Ostrów (Wielka Żuława) – zlokalizowana jest na południowym krańcu Jezioraka, na północ od Iławy. Na wyspie znajduje się zabudowa rekreacyjno-turystyczna. To największa na tym akwenie i jednocześnie największa wyspa śródlądowa w Polsce. Jej powierzchnia wynosi około 82,5 ha. Kiedyś znajdowało się tu grodzisko, którego lata świetności przypadały w okresie od X do XIII wieku.
Zbiornik obfituje w liczne zatoki. Być może ze względu na ich wielkość czy urok niektóre z nich nazwano:
 • Zimny Kąt – na południe od Siemian i W. Gierczak.
 • Śmierdwy - niewielka zatoka na wschód od od Zat. Zimny Kąt.
 • Sarnówek - wąska zatoka na zachód od Makowa.
 • Widłągi - duża zatoka, do której wejście prowadzie przez cieśninę Jażdżówki.
 • Smolny Róg - na północ od Makowa, po wschodniej stronie zbiornika.
Istnieje również kilka półwyspów, między innymi Karpówka (na południe od Jerzwałdu) czy Krzywy Róg (na północ od W. Wielki Ostrów).
Jeziorak łączy się z wieloma mniejszymi jeziorami. W północno-zachodniej części w okolicy Jerzwałdu znajduje się połączenie z jeziorem Rucewo Wielkie a nieco dalej na wschód z jeziorem Rucewo Małe. Na północy, na wysokości Dobrzyk istnieje połączenie z Ewingami. Na południu, w granicach Iławy wąska cieśnina prowadzie do jeziora Miejskiego. Na zachodzie dopływa ciek z jeziora Urowiec, a nieco wyżej istnieje, połączenie przez cieśninę z jeziorem Płaskim.
Na wschodzie, na wysokości Karczmiska, przez Zatokę Kraga Jeziorak łączy się z jeziorem Dauby, które ma bezpośrednie połączenie z Kanałem Elbląskim.
Powierzchnia zlewni całkowitej wynosi 314,9 km2, a bezpośrednia 40,7 km2 (2002a).
inne Po niemiecku nazywane jest: Geserich See (1926), Geeserich (1595), Gesericht (1557), Geiserich (1333), Geyserich (1327), Geserich (1317).

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
"Niniejszy dokument został opublikowany dzięki pomocy finansowej UE. Za treść tego dokumentu odpowiada autor opracowania, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska UE"

piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

Celina kalina@wp.pl
16 maja 2012

To już nie jest ten Bukowiec i wypoczynek. Wiadomo, że stali bywalcy - osadnicy płacą za dzierżawę terenu i korzystają z dóbr natury. Niestety, niektórzy przekroczyli uprawnienia i zachowują się tak, jakby to był ich prywatny teren. Budują lub zabudowują przyczepy i stawiają domki nad samą wodą!!! Inni się nie liczą!!!Przecież to jest niedopuszczalne! O ile mi wiadomo, to nie wolno tego robić! Czyżby ta "wolnaamerykanka" nie dotyczyła Bukowca?

Loolek pp@inlets.pl
8 maja 2012

Jeziorak to piękne jezioro. Jezdze tam kilkanascie lat. Konkretnie na BUKOWIEC. Generalnie bukowiec mozna nazwać Rumunlandem, lub Cyganlandem. Dziesiątki, jak nie setki bud kempingowych obitych dyktą. Wiele z nich ma nawet okna pcv. Przez to nie ma się gdzie rozbić namiotem, co powoduje iż ludzi młodych jest coraz mniej. Ciągle widać te same mordy, nazywam ich bukowszczaków. Zalane ryje przy bardzo taniej muzyce disco polo odstawiają wiejskie balety. Żygać mi się chce jak na to patrze, i jednocześnie przykro się robi, gdy człowiek przypomni sobie jak to było nawet nie tak dawno w latach 90. Mam nadziej i szczrze Wam wszystkim życze że kiedys przyjdzie taki dzień że wypie...lą te wasze cygańskie tabory. Agregaty, anteny satelitarne, telewizory, poryło Was doszczętnie. Ale się nie dziwie, za kilka stówek na sezon, mieć barak i o nic się nie martwić. Coś słyszałem że zaczyna się w tym kierunku coś dziać.

Andrzej atkaczyk@interia.pl
9 stycznia 2012

Miwszkam nad Jeziorakiem 40 lat. To najładniejsze jezioro północnej Polski. Jednak wspominam czasy dzieciństwa, kiedy nie było wodociągów w miejscowosciach nadbrzeżnych (Makowo, Siemiany) to wodę do picia mozna było bra z jeziora, a teraz.... żal spojrzec jaką woda ma przejrzystośc i czystośc. Dziwię się, ze jeszcze ktoś sie w Jezioraku kąpie. Co do rybostanu - coraz gorzej, choc nie ma już z czego odejmowac!. Widoki piękne - i nic poza tym. Dopuki nikt nie powstrzyma kłusowników - niewiele tu złowicie.

Janusz kujan@o2.pl
18 lipca 2011

Jesli ktoś choć raz zaznał prawdziwego czystego jeziora to do Jezioraka nigdy nie wejdzie. Jednym słowem SYF. Wlasnie spedzilem dwa watpliwej jakosci dni na namiotowisku w Siemianach. Przepompownia scieków znajduje sie kilkanascie metrów od ogrodzenia pola namiotowego. Woda w jeziorze (i 90 % jezior w okolicy ) wyglada fatalnie. Nie zaryzykowalem kąpieli tym bardziej, ze w poblizu jest calkiem fajne male jezioro Urowiec z przyzwoitą wodą.

Adam Z. admin@szlakiwodnejp2.strefa.pl
5 listopada 2010

Na Pojezierzu Iławskim i w okolicach, obecny był Karol Wojtyła (Bp/Kard./Jan Paweł II) oraz “Środowisko” (Krakowskie Duszpasterstwo Akademickie)

● W 1959 roku Ks. Bp Karol Wojtyła uczestniczył w spływie kajakowym na Kanale Elbląskim i Jezioraku wraz z Krakowskim Duszpasterstwem Akademickim "Środowiskiem".

● W 1967 roku Ks. Kard. Karol Wojtyła. w drodze na uroczystości w Gietrzwałdzie, zatrzymuje się w Nowym Mieście Lubawskim n. Drwęcą

● W 1973 roku Ks. Kard. Karol Wojtyła - obecny był na Jezioraku wśród Krakowskiego Duszpasterstwa Akademickiego "Środowiska", podczas ich spływu kajakowego na Kanale Ostródzko-Elbląskim i Jezioraku oraz odnogach m.in. jez. Ewingi.

● W 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II, przybył z pielgrzymką do Polski i m.in. do Elbląga - wspominał m.in. spływ kajakowy przez Kanał Elbląski i jeziora w przemówieniu do sportowców.

● W 1979 roku po spotkaniu z Janem Pawłem II w Krakowie (podczas I pielgrzymki do Polski) - "Środowisko" Karola Wojtyły (Jana Pawła II), było obecne na spływie: Jeziorak - rzeka Iławka - rzeka Drwęca - jezioro Brodnickie.
__________

Mały przewodnik – Miejsca i symbole pamięci:

► Na Jezioraku i obszarze Kanału Elbląskiego w 2000 roku dla uczczenia obecności Ojca Świętego Jana Pawła II (Karola Wojtyły) na Pojezierzu Iławskim i Mazurach Zachodnich, otwarto "Szlak wodny im. Jana Pawła II" (Kanał Ostróda-Miłomłyn-Iława).

► W Iławie:

● nad "Małym Jeziorakiem", znajdują się "Bulwar im. Jana Pawła II", “Krzyż Papieski” a trasa wzdłuż rzeki Iławki nosi nazwę "Aleja Jana Pawła II".

● w kościele pw. Przemienienia Pańskiego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, znajdują się popiersie oraz herb Jana Pawła II.

● w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia N.M.P., znajduje się figura Jana Pawła II.

● na Lipowym Dworze przy kościele pw. Św. Andrzeja Boboli nad Jeziorakiem, znajduje się "Dąb Papieski" z Certyfikatem.

► We wsi Jezierzyce nad Jeziorakiem k. Iławy, znajdują się kapliczka i tablica pamięci Ks. Kard. Karola Wojtyły oraz kamienny obelisk (kamień) pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II.

► Na Kanale Elbląskim, na śluzie w Miłomłynie, znajdują się kamienny obelisk (upamiętnia spływ kajakowy Ks. Bp. Karola Wojtyły ze "Środowiskiem" w 1959 r.) oraz "Dąb Papieski" z Certyfikatem pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II.

► W Ostródzie nad jez. Drwęckim, przy kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, znajduje się pomnik Jana Pawła II.

► W Lubawie przed kościołem pofranciszkańskim pw. św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła (k. Ostródy i Iławy w Dorzeczu Drwęcy i w okolicy Pojezierza Iławskiego), znajduje się pomnik Jana Pawła II.

► W Elblągu przy Katedrze pw. św. Mikołaja i Domu Biskupów Elbląskich oraz na szlaku wodnym Kanału Elbląskiego nad rzeką Elbląg, przy porcie Żeglugi Elbląskiej, znajduje się pomnik Jana Pawła II.
__________

Literatura źródłowa:

"Zapis drogi. Wspomnienia o nieznanym Duszpasterstwie Księdza Karola Wojtyły". Wydanie I. Wydawnictwo św. Stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej. Kraków 1998; Zapis Drogi. Wspomnienia o nieznanym Duszpasterstwie Księdza Karola Wojtyły. Wydanie II Uzupełnione. Wydawnictwo Św. Stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej. Kraków 2005 r.
__________

Zebr. i oprac.:

Adam Z. (iławianin znad Jezioraka; inicjator Franciszkańskiego Spływu Kajakowego „Wujek” w latach 2004-2006; autor strony poświęconej Szlakom Papieskim, Duszpasterstwu Turystycznemu i Turystyce Krajoznawczej – http://www.szlakiwodnejp2.strefa.pl)

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl