Dodano: 4 stycznia 2010
Położone w granicach miasta Olsztyn.
powierzchnia 51 ha, 53 ha
głębokość 4 m
klasa czystości Istnieje wiele rur wyprowadzających zanieczyszczenia bezpośrednio do jeziora. Liczne źródła punktowe: dawne PGR-y (Grądek, Track), ścieki bytowo - gospodarcze, użytki rolne, ogródki działkowe, zakłady przemysłowe.
dno Ławica przybrzeżna mulista, dno twarde, zamulone
dorzecze Wadąg - Łyna - Pregoła
dostępność Dobra
brzegi Płaskie, podmokłe. Południowo wschodni brzeg zajmują zakłady przemysłowe i składy. Na północy same pola, nieużytki i zabudowania byłego PGR-u.
miejscowość Olsztyn.
hobby Wędkarstwo.
podsumowanie
dodatkowe informacje Na jeziorze istnieją dwie, okresowo zalewane wyspy o łącznej powierzchni 0,1 ha. "W drugiej połowie XIX w. na obszarze obecnego jeziora był zbiornik wodny, którego poziom wody sięgał 126 m n.p.m. Dopływały tu cieki z licznych terenów podmokłych całej zlewni jez. Trackiego. Naturalny odpływ odbywał się za pomocą cieku Trackiej Strugi. Łączył się dalej z Klebarskim Ciekiem i wpadał do jez. Wadąg. W 1840 - 1869 r. pogłębiono ten odpływ, co spowodowało obniżenie poziomu wód jeziora. W 1880 r. obszar jeziora stał się terenem podmokłym. W 1917 r. Tracką Strugę zamieniono na betonowy rurociąg o przekroju 40 cm i długości 930 m. Osuszono w ten sposób podmokły teren byłego jeziora i przekształcono go w łąkę. Zła eksploatacja rurociągu i budowa pobliskiego nasypu kolejowego spowodowała możliwość ponownego gromadzenia się wód w kotlinie i odnowienie jeziora." Zbiornik jest długi na 1,5 km i szeroki na 0,5 km.
inne Dominująca roślinność
Phalaris arundinacea, Ph. australis, T. latifolia, T. angustifolia, A. calamus, G. maxima, S. lacustris, C. vesicaria, C. paniculata, Polygonum amphibium, P. pectinatus, P. perfoliatus, P. lacustris, Heleocharis palustris, Sparganium ramosum

Lustro wody - 123,9 m n.p.m.
Zlewnia całkowita - 1660 ha.
Zlewnia bezpośrednia - 22,6 ha
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

dlink dlink1236@wp.pl
18 lutego 2012

Trackie jest pieknym jeziorem!Kazdy kto byl nad nim to wie.Trzeba o nie dbać,powstawało 'niejako' dzieki działalnosci człowieka i szkoda by dzieki działalnosci czlowieka zamieralo.Dlaczego tyle sciekow tam splywa!?Czy ktoś to kontroluje?

Anna Markowska amarkowska25@wp.pl
13 lipca 2008

Ten kto zwala winę na konie jest całkowitym ignorantem i nie zna się na tych zwierzetach zupelnie - konie nie załatwiają potrzeb fizjologicznch w wodzie - to nie ryby. Brawo panie wędkarzu!! Proponowalabym raczej zająć się okoliczną młodzieżą, rozrzucających przy brzegu puszki po piwie i inne "niespodzianki".

Darling
3 lipca 2008

Konie nie są głównym problemem zanieczyszczającym Tracka, one nie wchodzą do wody po to żeby sie załatwić, ale chcą sie napić .
Moim zdaniem błędem jest, zrzucać cala winę na konie ! ;/

wedkarz J.Trackiego robex7@o2.pl
26 marca 2008

To jezioro miało by b.czyste brzegi lecz konie z pobliskiej stadniny wchodzą do wody i się do niej załatwiają :(
A przecież chcemy mieć bardzo czyste jeziora !

PLZ xD robex7@o2.pl
26 marca 2008

zal ! Super Jeziorko tylko z tymi konmi do wody wchodza , a te konie sie zalatwiaja w wodzie :/

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl