Dodano: 0 0000
Głowa zielona, czułka zielonkawobrunatne. Tułów szarozielony, jedynie patagia i tegule są ciemniejsze. Odwłok szarozielony. Tło przedniego skrzydła szarozielone, z szeroka brunatna przepaska pośrodku. Podobne do przepaski brunatne zaciemnienie znajduje się przy brzegu zewnętrznym skrzydła, który jest bardzo mocno powycinany. Na brunatnym brzegu bocznym górnego skrzydła występują liczne rozjaśnienia. Na brunatnej przepasce znajduje się czarna plamka w bardzo wąskiej białej obwódce. Skrzydło drugiej pary pomarańczowo-żółte z brunatna przepaska wzdłuż brzegu skrzydła.
systematyka Rząd: motyle (Lepidoptera)
Podrząd: wędzidełkowce (Heteroneura)
Nadrodzina: zawisakokształtne (Sphingoidea)
Rodzina: zawisaki (Sphingidae)
Podrodzina: fruczaki (Macroglossinae)
Rodzaj: postojak (Proserpinus
wygląd Głowa zielona, czułka zielonkawobrunatne. Tułów szarozielony, jedynie patagia i tegule są ciemniejsze. Odwłok szarozielony. Tło przedniego skrzydła szarozielone, z szeroka brunatna przepaska pośrodku. Podobne do przepaski brunatne zaciemnienie znajduje się przy brzegu zewnętrznym skrzydła, który jest bardzo mocno powycinany. Na brunatnym brzegu bocznym górnego skrzydła występują liczne rozjaśnienia. Na brunatnej przepasce znajduje się czarna plamka w bardzo wąskiej białej obwódce. Skrzydło drugiej pary pomarańczowo-żółte z brunatna przepaska wzdłuż brzegu skrzydła.
występowanie Gatunek możliwy do napotkania w całej Polsce jednak w wielu miejscach niestwierdzany. Najliczniejsze populacje tego gatunku występują w Polsce południowej i południowo-wschodniej. Dorosłe motyle spotyka się na śródleśnych łąkach , zrębach i na świetlistych polanach.
tryb życia Motyle dorosłe bardzo chętnie przylatują po południu i o zmierzchu do kwiatów ozdobnych o bardzo głębokich kielichach, zwłaszcza tytoniu, floksów i petunii.
pokarm Gąsienice odżywiają się liśćmi wiesiołka (Oenothera sp.), wierzbówki kiprzycy (Chamaenerion angustifolium) oraz na krwawnicach (Lythrum sp.).
ochrona Gatunek prawnie chroniony.
Gatunek umieszczony na Czerwonej Liście Zwierząt z kategorią: wymierający.
rozwój Dorosłe motyle opuszczają poczwarki wczesną wiosna i zaczynają już latać wczesnym majem. Samica składa jaja pojedynczo na liściach rośliny żywicielskiej. Ubarwienie gąsienic jest bardzo różnorodne. Najczęściej występująca barwą jest zieleń, rzadziej brąz lub fiolet. Przez grzbiet gąsienic ciągnie się brunatny pas, a po bokach znajdują się niewyraźne brunatne plamy. Brak kolca na części odwłokowej gąsienicy. W jego miejscu znajduje się różowe lub czerwone brodawkowate uwypuklenie. Gąsienica jest aktywna wyłącznie w nocy a w dzień siedzi ukryta w ściółce. Przepoczwarczenie następuje w kolebce w glebie. Poczwarka ciemnobrunatna, zimuje.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl