Dodano: 0 0000
ubarwienie Grzbiet niebieskawy, ciemnobłękitny lub szary z niebieskawym nalotem. Brzuch pomarańczowożółty bez plamek.
Samica jest ubarwiona mniej efektownie niż samiec.
budowa Traszka górska jest większa i masywniejsza od zwyczajnej. Długość ciała do 11 cm. Ciało walcowate, głowa wypukła, pysk zaokrąglony. Skóra gładka w czasie pobytu w wodzie, a na lądzie chropowata. Grzebień grzbietowy słabo zaznaczony.
występowanie Występuje ona w różnych zbiornikach wodnych (źródła, zanieczyszczone lub sztuczne zbiorniki). Żyje w górach (do 2500 m.n.p.m.) i wyżynnych, wyjątkowo nizinnych, obszarach Europy środkowej. W Polsce zamieszkuje Karpaty i Sudety. Obejmuje swym zasięgiem Włochy, północną Grecję i środkową Hiszpanię.
tryb życia Życie aktywne w wodzie na początku lub w połowie kwietnia. Na ląd wychodzi pod koniec lata. W wysokich górach nie opuszcza wody przez cały rok.
rozmnażanie Jaja składa samica na początku maja, pojedynczo lub w postaci krótkich sznurów na liściach roślin albo na zatopionych gałęziach. Larwy wylęgają się po dwóch - trzech tygodniach. Mają krótkie skrzela oraz charakterystycznie ściętą dolną krawędź płetwy ogonowej. Rozwój larw trwa około czterech miesięcy. Czasami larwy zimują.
piśmiennictwo

Komentarze

ilonka ilona.morawska@neostrada.pl
19 października 2005

prawdopodobnie posiadam 4 takie traszki kupiłam je w sklepie zoologicznym ale tam sa pod nazwa ,,salamandra'' weterynarz tez nie potrafił okreslic jakiego sa gatunku ale po wygladzie moge stwierdzić iz wygladaja jak samice traszek gorskich sa to miłe zwierzatka nie trzeba im poswiecac wiele czasu polecam wszystkim;-)

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl