Dodano: 9 października 2006
Dość częsty w okresie od lipca do października. Owocniki spotyka się pojedynczo lub w grupach, w lasach iglastych, liściastych, mieszanych, wśród mchów i traw. Lubi gleby zasadowe i obojętne.

Do rodzaju Clitopilus sp. należy 8 gatunków. Są to:
- Clitopilus abortivus
- Clitopilus cretatus
- Clitopilus daamsii
- Clitopilus hobsonii
- Clitopilus omphaliiformis
- Clitopilus passeckerianus
- Clitopilus pinsitus
- Clitopilus prunulus

Występuje pod nazwami: Clitopilus orcella (Bull.) P. Kumm.; Agaricus prunulus Scop.; Agaricus orcella Bull.; Paxillopsis prunulus (Scop.) J.E. Lange; Paxillopsis prunulus (Scop.) J.E. Lange; Pleuropus orcellus (Bull.) Gray.

systematyka
 • Klasa: podstawczaki - Basidiomycetes
  • Rząd: pieczarkowce - Agaricales
   • Rodzina: dzwonkówkowate - Entolomataceae
    • Rodzaj: bruzdniczek - Clitopilus (Fr. ex Rabenh.) P. Kumm.
budowa Kapelusz średnicy od 40 do 100 mm. W kształcie wypukły do lejkowato wklęsłego, z płaskim garbkiem. W kolorze czysto biały, białokremowy lub szarawobiały. Wilgotny lepki, a w porze suchej matowy, mączyście oprószony. Brzeg podwinięty, czasem nieregularny.

Blaszki w kolorze białe, gdy młode. Z wiekiem robią się beżowe, a następnie różowawe. Bardzo gęste i daleko zbiegające na trzon. Wąskie, szerokości od 2 do 4 mm.

Trzon w kształcie prawie cylindryczny. Zwężający się ku podstawie, szerszy pod kapeluszem. Długości od 30 do 60 mm i grubości od 5 do 10 mm. W barwie podobnie, jak kapelusz, biały lub białokremowy. Centralny, ale często osadzony asymetrycznie. Pełny. Na powierzchni biało mączysty.

Miąższ w kolorze biały. Mięsisty, miękki i niezmienny. Zapach i smak, przyjemnie mączny.

Zarodniki w wysypie koloru cielistoróżowego. Powierzchniowo podłużnie bruzdowane. Na przekroju poprzecznym, pięcio, sześcio lub siedmio kątne. Wielkości od 9 do 12 x od 4,5 do 6 µm. W kształcie szeroko wrzecionowate na jednym końcu, a na drugim wąsko. Koloru bladożółtawego lub różowawego. Bez pory rostkowej.

uwagi Jadalny i smaczny.
Bardzo dobry grzyb do sosów, jako dodatek do mięs oraz do suszenia. Marynowany jest zbyt miękki.

Gatunki podobne to: niebezpieczne dla zdrowia po spożyciu, białe lejkówki. Zalicza się do nich: lejkówkę liściową - Clitocybe phyllophila (Pers.) P. Kumm.; o nieco mniejszej wielkości i bez tak znacznie zbiegających blaszek. Lejkówkę olśniewającą - Clitocybe candicans (Pers.) P. Kumm.; o delikatnie słodkawo kwaśnym zapachu, a także lejkówkę oddzieloną - Clitocybe rivulosa (Pers.) P. Kumm.; spotykaną w miejscach trawiastych, na łąkach, pastwiskach i obrzeżach dróg.

Inne nazwy to: bedłka podsadka, majówka, podsadka, rumieniak podsadka, sadówka, sadówka podsadka.

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl