Dodano: 14 grudnia 2006
Spotykany od lipca do listopada na butwiejących gałązkach, spróchniałych kawałkach drewna liściastego i iglastego, rozkładających się pniach tych drzew i pędach roślin zielonych. Lubi zarówno lasy, jak i miejsca poza nimi, ale muszą to być miejsca wilgotne i zacienione. W okresie letnim po deszczach pojawia się masowo. Wyrasta pojedynczo i w kępkach.

Do rodzaju Cyathus sp. należy 14 gatunki. Są to:

- Cyathus africanus
- Cyathus berkeleyanus
- Cyathus bulleri
- Cyathus canna
- Cyathus earlei
- Cyathus helenae
- Cyathus julietae
- Cyathus limbatus
- Cyathus montagnei
- Cyathus olla
- Cyathus pallidus
- Cyathus pygmaeus
- Cyathus stercoreus
- Cyathus striatus

Występuje również pod nazwą: Peziza striata Huds.; Nidularia striata (Huds.) With.

systematyka
 • Klasa: pieczarniaki - Agaricomycetes
  • Rząd: pieczarkowce - Agaricales
   • Rodzina: pieczarkowate - Agaricaceae
    • Rodzaj: kubek - Cyathus olla Haller
budowa Owocnik za młodu w kształcie odwrotnie jajowaty i później maczugowaty, pucharkowaty i naparstnikowaty. Osiąga wysokość od 10 do 15 mm oraz szerokość od 4 do 10 mm. Na powierzchni gęsto pokryty sterczącymi włoskami. Włoski koloru brązowego po rdzawobrązowy do czekoladowobrązowego i brunatnego. W miarę dojrzewania, owocnik odsłania się na szczycie, ukazując białą w kolorze skórkę, zwaną epifragmą. Po jej pęknięciu odkrywają się na dnie owocnika, soczewkowate w kształcie, twarde ciałka zwane perydiolami. Osiągają one średnicę od 1,5 do 2 mm i występują w ilości od 10 do 15 sztuk. Na nich tworzą się obłocznie (hymenium) z podstawkami i zarodnikami. Są one przymocowane do ścianek sznureczkiem (funiculus). Sznureczek spełnia rolę umożliwiającą przyczepienie się, wyrzucanych przez krople deszczu zarodników. Odsłonięta warstwa wewnętrzna (endoperydium) jest błyszczące, a w barwie ołowianoszare. Karbowane przy szczycie, a na dnie gładkie. Kubki po rozsianiu zarodników rozkładają się bardzo wolno. Owocnik są skupione ze sobą korzeniastą grzybnią i mocno osadzone w substracie.

Zarodniki w wysypie barwy białej. W kształcie elipsoidalne, bez pory rostkowej. Powierzchniowo gładkie i grubościenne. Hialinowe. Wielkości od 14 do 22 x od 8 do 12 µm.

uwagi Niejadalny.
Grzyb saprofityczny.

Gatunki podobne to: kubecznik pospolity - Crucibulum laeve (Huds.) Kambly; żółtawy w kolorze, pozbawiony szorstkiego owłosienia, cylindryczny w kształcie kiedy młody i bardziej miseczkowaty kiedy dojrzały. Podobny jest też kubek ogrodowy - Cyathus olla (Batsch) Pers; o gładkim wnętrzu ścian owocnika, zazwyczaj szeroko otwarty i czarnych do szarawych w barwie perydiolach. Spotykany na nawozie i nawiezionej glebie.

Inne nazwy to: czarkówka porysowana, kubecznik porysowany, pucharek prążkowany.

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl