Dodano: 11 listopada 2012
Spotykany w drugiej połowie lata do wczesnej jesieni. Wyrasta na łodygach butwiejących traw. Pojawia się w małych grupach. Najczęściej można go napotkać po opadach deszczu. Szybko jednak wysycha i zanika.

Występuje również pod nazwami: Agaricus caulicinalis Bull.; Agaricus scabellus Alb. & Schwein; Agaricus stipitarius Fr.; Agaricus stipitarius var. caulicinalis (Bull.) Fr.; Androsaceus epichloë (Fr.) Rea ; Chamaeceras epichloë (Fr.) Kuntze ; Collybia caulicinalis (Bull.) Quél.; Collybia stipitaria (Fr.) Gillet; Crinipellis caulicinalis (Bull.) Rea; Crinipellis scabella (Alb. & Schwein.) Kuyper; Crinipellis stipitaria (Fr.) Pat.; Marasmius caulicinalis var. scabellus (Alb. & Schwein.) Quél.; Marasmius epichloë Fr.; Marasmius scabellus (Alb. & Schwein.) Morgan; Marasmius stipitarius (Fr.) J.E. Lange

Do rodzaju Crinipellis należy 10 gatunków. Są to:

- Crinipellis campanella
- Crinipellis corticalis
- Crinipellis filiformis
- Crinipellis micropilus
- Crinipellis minutula
- Crinipellis procera
- Crinipellis roseola
- Crinipellis scabella
- Crinipellis substipitaria
- Crinipellis zonata

systematyka
 • Klasa: pieczarniaki - Agaricomycetes
  • Rząd: pieczarkowce - Agaricales
   • Rodzina: twardzioszkowate - Marasmiaceae
    • Rodzaj: rzęsostopek - Crinipellis Pat.
budowa Kapelusz małych rozmiarów. Od 8 do 13 mm, najwyżej do 15 mm średnicy. Dzwonowaty w kształcie kiedy młody, z wiekiem rozpościera się do łukowatego, płaskiego i lekko wypukłego. Centrum dobrze widoczne z niewielkim wzniesieniem. Powierzchnia promieniście włóknista z kilkoma strefami. Na jaśniejszym, zazwyczaj białym, białawym lub kremowym tle początkowo włochate, a później włókniste i posklejane włoski są w kolorze czerwonawym lub czerwonawo brązowym. Z wiekiem barwa biała lub kremowa jest bardziej dominująca, jednak obszar centralny pozostaje czerwonawobrązowy. Brzeg kapelusza jest nieregularny w kształcie i szorstko owłosiony, co jest szczególnie zauważalne w młodych owocnikach.

Blaszki dość ciasno ustawione, ale niezbyt gęste z międzyblaszkami. W kolorze białawe, troszkę jakby szkliste podczas wilgotnej pogody. Wybrzuszone, lekko wykrojone i przyrośnięte.

Trzon Nieproporcjonalnie długi w stosunku do kapelusza. Długości od 20 do 30 mm i grubości do 1 mm W kształcie walcowaty i często pogięty. W barwie kasztanowaty do ciemno brązowego. Na powierzchni pokryty włoskami, pilśniowaty i filcowaty, łuszczący się. Twardy, ale wewnątrz z kanalikiem.

Miąższ w kapeluszu znikomy, a w trzonie sztywny. Zapach praktycznie niewyczuwalny. Smak słodki i łagodny.

Zarodniki w wysypie od białego poprzez odcień kremowy do nawet żółtego. W kształcie elipsoidalne do elipsoidalnych z odgiętym dziobkiem na jednym biegunie. Pora rostkowa dobrze widoczna. Powierzchniowo szorstkie, wewnątrz z jedną dużą kroplą. Wielkość od 8,5 do 10 x od 4,5 do 5 µm.

uwagi Niejadalny.

Gatunki podobne to: Crinipellis corticalis (Desm.) Singer & Clémençon – rzęsostopek korowy, który jest makroskopowo niemalże identyczne. Różni się jednak tym, że jest bardziej włochaty, owocuje na martwym drewnie i w kształcie ma migdałkowate zarodniki.

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl