Dodano: 16 stycznia 2006
Gatunek pospolity. Owocniki wyrastają na drewnie i żywych drzewach liściastych oraz bardzo rzadko na drewnie iglastym. Grzyb wieloletni i łatwy do rozpoznania.

Do rodzaju Ganoderma sp. należą 23 gatunki. Są to:

- Ganoderma adspersum
- Ganoderma applanatum
- Ganoderma carnosum
- Ganoderma chalceum
- Ganoderma colossus
- Ganoderma curtisii
- Ganoderma lobatum
- Ganoderma lucidum
- Ganoderma miniatocinctum
- Ganoderma mirabile
- Ganoderma multiplicatum
- Ganoderma nitidum
- Ganoderma oerstedii
- Ganoderma orbiforme
- Ganoderma oregonense
- Ganoderma pfeifferi
- Ganoderma philippii
- Ganoderma resinaceum
- Ganoderma stipitatum
- Ganoderma tornatum
- Ganoderma valesiacum
- Ganoderma weberianum
- Ganoderma zonatum

Występuje pod nazwami: Fomes applanatus (Pers.) Wallr.;Boletus applanatus Pers.; Fomes megaloma (Lév.) Sacc.; Polyporus applanatus (Pers.) Wallr.; Polyporus megaloma Lév.; Ganoderma megaloma (Lév.) Bres.; Phaeoporus applanatus (Pers.) J. Schröt.; Placodes applanatus (Pers.) Quél.; Elfvingia applanata (Pers.) P. Karst.; Ganoderma lipsiense; Elfvingia megaloma (Lév.) Murrill; Friesia applanata (Pers.) Lázaro Ibiza; Scindalma megaloma (Lév.) Kuntze.

systematyka
 • Klasa: podstawczaki - Basidiomycetes
  • Rząd: żagwiowce - Polyporales
   • Rodzina: lakownicowate - Ganodermataceae
    • Rodzaj: lakownica - Ganoderma P. Karst.
budowa Owocnik wieloletni. Bez trzonu, bocznie przyrośnięty do substratu. Owocniki do drewna mogą być przyrośnięte pojedynczo, po kilka osobno albo po kilka zrośniętych ze sobą. W kształcie płasko półkolisty, bądź konsolowaty. Wielkości od 100 do 600 mm. Odstające od substratu od 50 do 300 mm. Grubości od 20 do 80 mm. W masie twardy i korkowaty. Powierzchnia garbkowata, nierówna, współśrodkowo bruzdowana, niekiedy niewyraźnie prążkowana i żłobkowana. Pokryta twardą, matową skórką. Skórka grubości do 1 mm. Uciśnięta ugina się lub pęka. W barwie początkowo białawy, z czasem staje się kakaowy, orzechowy, szarobrunatny i ambrowy, w wielu odcieniach. Ubarwienie uzależnione jest od wieku i stanu zawilgocenia owocnika. W czasie masowego wyrzucania zarodników podstawkowych, pokryty rdzawym lub kakaowym w kolorze proszkiem. Brzeg ostry, jaśniejszy, często biało zabarwiony.

Pory w kolorze białe lub białawoorzechowe. Uszkodzone przebarwiają się na kolor tabaczkowy. W dojrzałych owocnikach koloru ciemnoochrowego lub brązowawego.W kształcie koliste, dochodzące do samego brzegu owocnika. Drobne, wielkości od 0,15 do 0,2 mm średnicy i w ilości od 4 do 5 na 1 mm.

Rurki w rocznej warstwie przyrostów od 7 do 25 mm. Wielowarstwowe, niekiedy ledwo zaznaczone. Najczęściej jednak poprzedzielane, ciemniejszymi w kolorze, warstwami miąższu oraz zarastające białawą grzybnią. Rurki o tępym ostrzu, koloru brązowego lub rdzawobrązowego.

Miąższ w kolorze biały za młodu, później staje się cynamonowy do brunatnobrązowego, z wieloma odcieniami.. Miąższ w konsystencji jednorodny, korkowaty i elastyczny. Rozerwany, wyraźnie filcowato-korkowaty. Grubości od 6 do 8 mm. W smaku gorzki, lekko piekący. Zapach wyraźny, grzybowy. Pod wpływem działania KOH, przebarwia się i czernieje.

Zarodniki w wysypie barwy rdzawobrązowej lub kakaowobrązowej. W kształcie jajowate lub elipsoidalne, ze spłaszczonym szczytem. Na powierzchni z niewielkimi brodawkami. Dwu błoniaste. Wielkości od 6,5 do 8,5 x od 4,5 do 6 µm. W kolorze brązowe.

uwagi Niejadalny. Grzyb nadrzewny. Powoduje silną, białą zgniliznę drewna.

Gatunki podobne to: lakownica europejska - Ganoderma adspersum (Schulzer) Donk oraz niektóre z gatunków czyreni.

Inne nazwy: huba płaska, wroślak płaski.

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl