Dodano: 0 0000
Pospolity. Spotykany od lata do jesieni, w pobliżu brzóz, z którymi tworzy mikoryzę.

Do rodzaju Leccinum sp. zaliczane jest 16 gatunków. Są to:.

- Leccinum aerugineum
- Leccinum atrostipitatum
- Leccinum aurantiacum
- Leccinum crocipodium
- Leccinum duriusculum
- Leccinum onychinum
- Leccinum palustre
- Leccinum pseudoscabrum
- Leccinum quercinum
- Leccinum roseofractum
- Leccinum roseotinctum
- Leccinum salicicola
- Leccinum schistophilum
- Leccinum umbrinoides
- Leccinum versipelle
- Leccinum vulpinum

Występuje również pod nazwami: Krombholziella versipellis (Fr. & Hök) Bon; Krombholziella rufescens (Secr. ex Konrad) Šutara; Leccinum rufescens (Secr. ex Konrad) Šutara; Boletus versipellis Fr. & Hök; Boletus rufescens Secr. ex Konrad; Krombholzia rufescens (Secr. ex Konrad) Singer; Trachypus rufescens (Secr. ex Konrad) Romagn.; Leccinum testaceoscabrum Secr. ex Singer; Krombholzia aurantiaca f. rufescens (Secr. ex Konrad) Vassilkov; Boletus rufescens Pilát; Leccinum versipellis (Fr. & Hök) Snell; Boletus testaceoscaber Secr.; Leccinum versipelle var. glandaceum Gray; Boletus floccopus Rostk.; Leccinum cerinum

systematyka
 • Klasa: podstawczaki - Basidiomycetes
  • Rząd: borowikowce - Boletales
   • Rodzina: borowikowate - Boletaceae
    • Rodzaj: koźlarz - Leccinum S. F. Gray
budowa Kapelusz w kolorze pomarańczowożółty, pomarańczowobrązowy lub ceglastopomarańczowy do orzechowopomarańczowego. Pod wpływem działania promieni słonecznych ulega różnorakim wybarwieniom i płowieniu. Bardzo młody owocnik w kształcie kulisty, później półkulisty, wypukły i poduszkowaty. Średnicy od 40 do 180 mm. Powierzchnia, delikatnie zamszowata, w porze suchej i delikatnie oślizła, w porze wilgotnej. Skórka, u młodych owocników lekko podwinięta i wystaje poza brzeg.

Pory w barwie szarawe z oliwkowym odcieniem. Z wiekiem szarzejące z żółtawym przebarwieniem. Drobne. Okrągławe.

Rurki w kolorze białawe z jasnoszarym lub oliwkowoszarych odcieniem. Wycięte przy trzonie. Długości od 7 do 30 mm.

Trzon w kolorze jest biały lub szary. Powierzchnia pokryta drobnymi czarnymi kosmkami, o mniejszym lub bardzo dużym ich nasileniu. Z wiekiem mogą brunatnieć. Może być wzdłużnie bruzdowana. Długości od 60 do 180 mm. Grubości od 20 do 60 mm. Osadzony centrycznie w kapeluszu. Może być cylindryczny, równogruby lub gruby, odwrotnie maczugowaty. Stopniowo zwężający się ku górze. Powierzchnia podstawy trzonu przy otarciu może się przebarwiać.

Miąższ w barwie biały. W wyniku uszkodzeń, cięcia i uciskania, przebarwiający się różowofioletowo, zielonkawoniebiesko, a następnie czerniawo. W masie zwarty, serowaty i jędrny, gdy młody i nieco watowaty, gdy starszy. Smak nieznaczny, przyjemny. Zapach grzybowy.

Zarodniki w wysypie w kolorze brązowym. W kształcie eliptyczno-wrzecionowate. Powierzchniowo gładkie. Koloru miedzianobrązowego. Wielkość od 13 do 16.5 x od 4.5 do 5 µm.

uwagi Jadalny i ceniony kulinarnie. Rzadko zaczerwiony.

Gatunek podobny to: koźlarz czerwony - Leccinum aurantiacum (Bull.) Gray; bardzo podobny ale spotykany zawsze w towarzystwie topoli osiki i w zasadzie nie traktowany przez grzybiarzy, jako odmienny gatunek oraz rzadko spotykany koźlarz sosnowy - Leccinum vulpinum Watling; rosnący pod sosnami i świerkami.

Inne nazwy zwyczajowe to: kozak, kozak czerwony, kraśniak.

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl