Dodano: 0 0000
Nie częsty. Spotykany od lipca do późnej jesieni. Towarzyszy różnym gatunkom sosen i świerkom, z którymi tworzy mikoryzę. Lubi również towarzystwo borówki i wrzosu.

Do rodzaju Leccinum sp. zaliczane jest 16 gatunków. Są to:.

- Leccinum aerugineum
- Leccinum atrostipitatum
- Leccinum aurantiacum
- Leccinum crocipodium
- Leccinum duriusculum
- Leccinum onychinum
- Leccinum palustre
- Leccinum pseudoscabrum
- Leccinum quercinum
- Leccinum roseofractum
- Leccinum roseotinctum
- Leccinum salicicola
- Leccinum schistophilum
- Leccinum umbrinoides
- Leccinum versipelle
- Leccinum vulpinum

Występuje również pod nazwami: Krombholziella vulpina (Watling) Šutara; Boletus vulpinus (Watling) Hlavácek; Leccinum aurantiacum var. vulpinum (Watling) Pilát.

systematyka
 • Klasa: podstawczaki - Basidiomycetes
  • Rząd: borowikowce - Boletales
   • Rodzina: borowikowate - Boletaceae
    • Rodzaj: koźlarz - Leccinum S. F. Gray
budowa Kapelusz średnicy od 30 do 120 mm. W kolorze purpurowobrązowym, ceglastoczerwonym, z rdzawoczerwonawym odcieniem lub pomarańczowobrązowy. Z wiekiem ciemniejący. Gdy młody, w kształcie półkulisty. Z wiekiem staje się rozpostarty, poduszkowaty i wypukły, a stary okaz może być spłaszczony. Powierzchnia filcowata, mszawa lub drobno, włókniście łuseczkowata. W okresach wilgotnych delikatnie lepka. Skórka może być u brzegu, lekko podwinięta i delikatnie strzępiasta.

Pory w barwie kremowe lub białawe. Z wiekiem stają się szarobrązowe lub brudnoochrowe. Drobne, w kształcie okrągławe.

Rurki w barwie białe, kredowobiałe, a później szarawobiałe, z fioletowawym odcieniem. Mogą lekko brązowieć. Długości od 15 do 25 mm. Przy trzonie wykrojone.

Trzon w kolorze białawy, z odcieniem szarego. Długości od 70 do150 mm. Grubość od 15 do 45 mm. Pokryty kosmakami, o barwie początkowo białej, a następnie przebarwiające się na brązowo i czarnobrązowo, z odcieniami szarawymi. Włókienka podłużne. U młodych okazów często pękaty, później cylindryczny. Osadzony centrycznie. Pod kapeluszem zwężony, a w części środkowej nieco zgrubiały. Pełny.

Miąższ jest w barwie białej w kapeluszu i zwykle niezmienny, ale może słabo różowieć. W trzonie biel nabiega na kolor purpuroworóżowy i później szarofioletowy. Zwarty, mięsisty i soczysty. W trzonie twardawy i włóknisty. W smaku przyjemny i łagodny. Zapach niewyraźny, ale przyjemny.

Zarodniki w wysypie barwy brązowawej, z oliwkowym odcieniem. W kształcie elipsoidalno-wrzecionowate. Powierzchniowo gładkie. W kolorze miodowowobrązowe. Wielkość od 13 do 16 x od 4 do 5 µm.

uwagi Jadalny i smaczny. Bardzo często mylony z innymi gatunkami koźlarzy, o podobnym zabarwieniu. Praktycznie przez grzybiarzy odbierany, jako jeden gatunek.

Gatunek podobny to: koźlarz czerwony - Leccinum aurantiacum (Bull.) Gray; bardzo podobny ale spotykany zawsze w towarzystwie topoli osiki oraz również częsty koźlarz pomarańczowożółty - Leccinum versipelle (Fr. & Hök) Snell; spotykany bardzo często w różnym drzewostanie, ale w towarzystwie brzozy.
W niektórych źródłach podaje się również za gatunek, (spotykanego pod świerkami), koźlarza świerkowego - Leccinum piceinum Pil. ex Dermek, ale nie ma on ujęcia w najnowszej systematyce.

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl