Dodano: 2 listopada 2005
Gatunek pospolity. Spotykany od drugiej połowy lata do listopada, we wszystkich typach lasów, na ich skrajach, jak i w parkach. Lubi miejsca wilgotne. Wyrasta na ziemi lub na spróchniałych szczątkach drewna, pojedynczo lub gromadnie.Rodzaj Stropharia obejmuje 18 gatunków grzybów, żyjących w glebie i na drewnie. W obrębie tego rodzaju grzybów znajdują się gatunki również trujące i halucynogenne.
Występuje również pod nazwami: Pratella aeruginosa (Curtis) Gray; Agaricus aeruginosus Curtis; Psilocybe aeruginosa (Curtis) Noordel.systematyka

 • Klasa: Podstawczaki - Basidiomycetes


  • Podklasa: Podstawczaki pojedynczopodstawkowe - Holobasidiomycetidae


   • Rząd: Pieczarkowce (= blaszkowce, bedłkowce) - Agaricales


    • Rodzina: Pierścieniakowate - Strophariaceae


     • Rodzaj: Pierścieniak - Stropharia (Fr.) Quél.


budowa Kapelusz średnicy od 20 do 100 mm. W kształcie za młodu, stożkowaty, dzwonowaty, później półkulisty, półkuliście sklepiony, wypukły, przechodzący wreszcie do płaskiego. Bardzo często z szerokim garbkiem w centrum, ale nie zawsze. W barwie grynszpanowy, turkusowy, niebieskozielonkawy, zielonkawomodry, nawet ciemnozielony do żółtawoochrowego, po jasnoochrowy na starość. Z wybarwieniem, od centralnej części kapelusza. Często z plamami, w kolorze ochrowożółtym. W porze wilgotnej powierzchnia skórki silnie śluzowata. W okresie posuchy, jedwabiście lśniąca. Na gładkiej powierzchni liczne odstające kosmki, w kolorze białawym, które zanikają spłukiwane przez opady deszczu. Brzeg długo podwinięty, zasnuty resztkami watowatej osłony w kolorze białawym z odcieniem. Skórka łatwo oddziela się od miąższu na całej powierzchni.Blaszki młode białawe, z różowawym odcieniem lub jasnoochrowe. Z wiekiem stają się szarofioletowe, a nawet purpurowoszare i purpurowobrunatne. Gęsto ustawione i mieszane. Szerokie od 6 do 9 mm. Słabo zbiegające na trzon. Ostrza biało oprószone.Pierścień błoniasty, delikatny i szeroki. Ciemniejszy, osypany zarodnikami. Zanikający. Wznoszący się i odgórnie bruzdowany.Trzon długości od 50 do 100 mm. Grubości od 4 do 10 mm. W kształcie cylindryczny. Pusty. W części górnej, poza pierścieniowej białawy, poniżej jaśniejszy od kapelusza. Na powierzchni pokryty białymi kosmkami. Powierzchnia bywa lepka i oślizła.Miąższ w barwie białawy ale z odcieniem kremowym w kapeluszu i zielonkawy w trzonie. Pod skórka kapelusza w kolorze żółtozielonkawym. Zwarty, ale wodnisty. Miękki. Niezmienny. W smaku przypomina rzodkiew. W zapachu niekiedy ostry, nieprzyjemny i duszący.Zarodniki w wysypie koloru fioletowobrunatnego. W kształcie szerokoelipsoidalne. Z porą rostkową. Powierzchniowo gładkie. Grubościenne. W kolorze żółtozielonkawe, - gdy młode, a potem brązowe. Wielkość od 7 do 9 x od 4 do 5 µm.


uwagi Jedne źródła podają, że jadalny, ale niesmaczny. Inne, że nie jadalny i sygnalizują przypadki zatruć po spożyciu tego gatunku.
Gatunkiem podobnym jest: pierścieniak modry - Stropharia caerulea Kreisel, o bledszym kapeluszu, troszkę innych cechach i spotykany nawet na śmietniskach.

Dla przykładu, u pierścieniaka grynszpanowego, cystydy na ostrzach blaszek są w kształcie butelkowato pofalowane, a u pierścieniaka modrego, butelkowate, bez pofalowania.
Inne nazwy to: bedłka zielonawa, pierścieniak zielonawy, opaska zaśniedziała, a do niedawna pierścienia grynszpanowy.Słowo „aeruginosa”, oznacza, „zupełnie grynszpanowa”.


piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl