Dodano: 9 maja 2007
Grzyb naziemny. Spotykany w lasach iglastych, liściastych, mieszanych i na wrzosowiskach, od lipca do listopada. Lubi gleby piaszczyste, ale występuje również na glebach kwaśnych i terenach bagiennych. Tworzą mikoryzę z różnymi drzewami.

Do rodzaju Scleroderma sp. należą 22 gatunki. Są to:

- Scleroderma albidum
- Scleroderma areolatum
- Scleroderma bovista
- Scleroderma cepa
- Scleroderma chevalieri
- Scleroderma citrinum
- Scleroderma columnare
- Scleroderma dictyosporum
- Scleroderma echinatum
- Scleroderma flavidum
- Scleroderma floridanum
- Scleroderma hypogaeum
- Scleroderma laeve
- Scleroderma leptopodium
- Scleroderma meridionale
- Scleroderma michiganense
- Scleroderma polyrhizum
- Scleroderma reae
- Scleroderma sinnamariense
- Scleroderma stellatum
- Scleroderma uruguayense
- Scleroderma verrucosum

Występuje również pod nazwami: Lycoperdon aurantium; Scleroderma aurantiacum; Scleroderma aurantium; Scleroderma vulgare Hornem.

systematyka
 • Klasa: podstawczaki - Basidiomycetes
  • Rząd: borowikowce - Boletales
   • Rodzina: tęgoskórowate - Sclerodermataceae
    • Rodzaj: tęgoskór - Scleroderma Pers.
budowa Owocnik w kształcie kulisy, bulwiasty i lekko spłaszczony Na przekroju owalny, eliptyczny lub nerkowaty. Wielkości od 30 do 100 mm średnicy. Powierzchnia (perydium) skórzasto-łykowata. W barwie żółtawa, ochrowożółtawa, ochrowa do żółtawobrunatnej, z odcieniami pomarańczowymi i brązowymi. U dojrzałych owocników od połowy do szczytu spękana, łuskowata lub brodawkowata. Łyski duże, odstające. Ku dołowi gładka, pofałdowana, zwężająca się. Z korzeniastym sznurem grzybni. Grubość perydium od 1,5 do 4 mm.

Gleba w bardzo młodych owocników w kolorze białawym, z wiekiem przechodząca w zabarwienie szaroczarne, a po dojrzeniu zarodników w oliwkowobrązowawe lub szarawozielonkawe. Kiedy jest w kolorze szarawoczarnym jest marmurkowata od żyłkowatych, płonnych strzępek. Przypomina wtedy masę makową. Później staje się sproszkowana i pylista. Dojrzałe zarodniki uwalniają się przez otwór powstały w górnej części owocnika. Zapach silny, aromatyczny. Starszy owocnik przypomina czasem zapach karbidu. Smak czosnkowy.

Zarodniki w wysypie barwy oliwkowobrązowej. W kształcie kuliste. Powierzchniowo kolczaste i siateczkowo ornamentowane. Kolor brązowy. Wielkość od 7 do 15 µm.

uwagi Niejadalny i lekko trujący. Kiedyś często uważany za trufle. Dawniej plastrowany, suszony i dodawany do potraw, jako przyprawa "korzenna".

Na owocnikach tęgoskóra pospolitego rozwija się czasem podgrzybek pasożytniczy - Pseudoboletus parasiticus (Bull.) Šutara, który jest w Polsce pod ochroną ścisłą.

Wszystkie gatunki z rodzaju Scleroderma sp. są niejadalne i lekko trujące.

Gatunki podobne to: tęgoskór brodawkowany - Scleroderma verrucosum (Bull.) Pers.; tęgoskór wielkozarodnikowy - Scleroderma areolatum Ehrenb.

Inne nazwy to: bycze jaja, dzikie kartofle, fałszywa truchla, fałszywa trufla, trufla polska, kurzawka, purchawka kartoflana, tęgoskór cuchnący, tęgoskór pospolity, tęgoskór żółtawy.

Według "Grzyby. Leksykon przyrodniczy" H. i R. Grunert "citrinum" , oznacza, "cytrynowożółty".

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
"Niniejszy dokument został opublikowany dzięki pomocy finansowej UE. Za treść tego dokumentu odpowiada autor opracowania, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska UE"

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl