Dodano: 16 października 2009
Pojawia się pojedynczo lub w grupach od lipca do października. Rośnie na butwiejących korzeniach lub drewnie drzew iglastych, zazwyczaj sosnowym. Dość często obrasta murszejące pniaki.

Do rodzaju Tapinella należą 3 gatunki. Są to:

- Tapinella atrotomentosa
- Tapinella corrugata
- Tapinella panuoides

Występuje również pod nazwami: Agaricus atrotomentosus Batach; Agaricus atrotomentosus var. atrotomentosus Batsch; Paxillus atrotomentosus (Batsch) Fr.; Paxillus atrotomentosus var. atrotomentosus (Batsch) Fr.; Sarcopaxillus atrotomentosus (Batsch) Zmitr., Malysheva & E.F. Malysheva

systematyka
 • Klasa: pieczarniaki - Agaricomycetes
  • Rząd: pieczarkowce - Agaricales
   • Rodzina: ponurnikowate - Tapinellaceae
    • Rodzaj: ponurnik - Tapinella E.-J. Gilbert
budowa Kapelusz masywny. Zazwyczaj osiąga średnicę od 50 do 250 mm. Można też napotkać okazy o średnicy +/- 300 mm. Młody wypukły z wiekiem lejkowaty i miskowato rozpostarty z centralnym trzonem. Może mieć również formę muszlowatą, bądź lejkowatą z bocznie posadowionym trzonem. W kolorze jasnobrązowy, ochrowy, rdzawobrązowy, oliwkowobrązowy, czerwonawobrązowy do ciemnobrązowego. Powierzchnia aksamitna, matowa i sucha. Na starość gładka. Z wiekiem popękana. Uciśnięta brunatnieje. Brzeg długo podwinięty.

Blaszki wąskie i gęsto ustawione, o gładkim ostrzu. Wielokrotnie rozwidlające i łączące się. Zbiegają daleko na trzon. W barwie kremowożółte do ochrowożółtych. W miejscach uszkodzeń lub po uciśnięciu występuje na nich brązowa plamistość.

Trzon masywny i krępy. Centralny, ekscentryczny lub boczny. Ostro przechodzący w blaszki. Długości od 30 do 70 mm i grubości do 40 mm. Brązowy, brązowobrunatny lub brunatny z myszatym akcentem. Na powierzchni silnie filcowaty, jak na kapeluszu. Pełny, tylko czasem pusty. Zawsze bardzo mocno osadzony w substracie. Nawet korzeniasty.

Miąższ w kolorze od białawego do żółtawego. W miejscu ciecia po krótkim czasie barwiący się i plami na fioletowawo. Zwarty, soczysty, twardy i łykowaty. Zapach słabo kwaskowaty lub bez zapachu. Smak słodkawy, a w starszych owocnikach gorzkawy.

Zarodniki w wysypie koloru bladoochrowego. W kształcie szerokoelipsoidalne. Powierzchniowo gładkie. Prawie hialinowe. Wielkość od 4,5 do 6 x 3,5 do 4 µm. U niektórych widoczne wewnętrzne krople.

uwagi Niejadalny.
Saprofit. Powoduje brunatną zgniliznę drewna.

Inne nazwy to: aksamitka, gwoździak czarnokutnerowaty, gwoździak kutnerowaty, krowi łeb, krowia warga, krowiak aksamitka,krowiak aksamitnotrzonowy, krowiak aksamitny, mięsicha, pieczaryca, pieczeń, psi łeb, świnka ciemnokutnerowata, świnka czarnokutnerowata.

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl