Dodano: 0 0000
Pojawia się już wczesna wiosna, w okresie od marca do maja. Porasta gromadnie.
Jest to dość osobliwy gatunek, - wyspecjalizowany pasożyt zawilca gajowego - Anemone nemorosa L. Zaatakowany zawilec nie zamiera, ale już nie kwitnie.
Występuje wyłącznie w miejscach porośniętych tą rośliną. Miejscami takimi są lasy liściaste i zakrzewienia na obszarach wilgotnych i kwaśnych o mocno próchniczej glebie.

Do rodzaju Dumontinia sp. należy tylko ten jeden gatunek.

Występuje pod nazwami: Helvella tuberosa Dicks.; Hymenoscyphus tuberosus (Bull.) W. Phillips; Octospora tuberosa Hedw.; Peziza tuberosa Bull.; Sclerotinia tuberosa (Hedw.) Fuckel; Whetzelinia tuberosa (Hedw. ex Wrat{?}) Korf & Daumont

systematyka
 • Klasa: workowce - Ascomycetes
  • Rząd: tocznikowce - Helotiales
   • Rodzina: twardnicowate - Sclerotiniaceae
    • Rodzaj: twardzica - Dumontinia L.M. Kohn
budowa Owocnik wielkości od 10 do 30 mm. W kształcie początkowo kielichowaty, mocno podwinięty. Później pucharkowaty, miseczkowaty i tarczkowaty. Osadzony centralnie na długim trzonku. Kolor bursztynowy, karmelowy, jasnobrązowy, orzechowobrązowy. U młodych egzemplarzy u podstawy kielicha brunatny. Elastyczny. Powierzchnia zewnętrzna gładka, optycznie lekko gruzełkowa i pokryta miniaturowymi włoskami. Połyskliwa. Nieco jaśniejsza od wewnętrznej. Wewnętrzna pomarszczona i pofałdowana. Brzeg ostry, równy i podwinięty do wewnątrz. Może być zafalowany. W dotyku owocnik sprawia wrażenie masy kauczukowej. Bardzo dobrze ukorzeniony. Połączonym ze znajdującą się w ziemi sklerotą.

Trzon długości do 100 mm z czego 4/5 jego długości znajdują się pod ziemią. W glebie znajduje się również bulwa wielkości ziarnka grochu, stanowiąca podziemną początkową część korzenia. Grubość trzonu od 2 do 4 mm. Kolor ciemnobrązowy, brunatny do brunatnoczarnego. Giętki i cylindryczny.

Sklerota jest rozmiaru ziarnka grochu. W kształcie nieregularnie bulwiasta. Wielkości od 10 do 30 mm x od 5 do 15 mm. Koloru czarnego. W masie twarda. Miąższ białawy. Tworzy się poprzedniego roku.

Miąższ bardzo cienki. Szklisty w odcieniu owocnika. W owocniku kremowobrązowy, a w trzonie ciemniejszy. Elastyczny, gumowaty i woskowaty. W smaku słodkawy, łagodny. Bez zapachu.

Zarodniki w wysypie białe. W kształcie elipsoidalne, wydłużone. Powierzchniowo gładkie. Bezbarwne. Wielkość od 12 do 17 x od 6 do 9 µm.

uwagi Jest niejadalna.

Gatunki podobne to: twardzik pasożytniczy - Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) de Bary, będący pasożytem ziemniaków, marchwi, kukurydzy, fasoli i innych uprawnych roślin. Powoduje chorobę, zwaną zgnilizną twardzikowatą.
Następny gatunek to : twardzik koniczynowy - Sclerotinia trifoliorum Erikss; występujący na roślinach motylkowych.
Podobnym gatunkiem jest kubianka talerzykowata - Ciboria batschiana (Zopf) N.F. Buchw; występująca w skupieniach wyłącznie na starych dębach. Bytująca na ubiegłorocznych jagodach borówki czernicy - Vaccinium myrtillus L. jest spotykana, paciornica jagodowa - Monilinia baccarum (J. Schröt.) Whetzel; a na żurawinie błotnej, paciornica żurawinowa - Monilinia oxycocci (Woronin) Honey.
Kubianka talerzykowata oraz paciornica jagodowa i żurawinowa nie tworzą sklerot.

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl