Dodano: 22 stycznia 2013
Zielna roślina wieloletnia z podziemnym kłączem.
Łodyga: prosta, szorstko owłosiona długimi, odstającymi włoskami i małymi gruczołami.
Liście: złożone, nieparzystopierzaste z przylistkami. Nasady liści są zaokrąglone i ząbkowane. Od dołu liście są gęsto owłosione. Włoskom towarzyszą liczne, bardzo drobne, lśniące gruczołki. Owłosienie na nerwach jest dłuższe włoskami. Spód liści ma bladozielone zabarwienie.
Kwiaty: drobne o odwrotnie sercowatych żółtych patkach. Dno kwiatowe ma kształt odwrotnie stożkowany. Dojrzałe hypancjum w środkowej tylko części słabo bruzdowane lub gładkie. Kolce częściowo odgięte w dół. Kwiaty zebrane są w kwiatostany typu kłosokształtne grono.
Okres kwitnienia: od czerwca do sierpnia.
Owoce: niełupki pokryte haczykowatymi włoskami, dzięki którym łatwo przyczepiają się do sierści zwierząt - co sprzyja rozsiewaniu, tzw. zoochoria.
Dodano: 2 stycznia 2013
Zielna roślina wieloletnia.
Łodyga: prosta, szorstko owłosiona.
Liście: złożone, nieparzystopierzaste. Listek szczytowy jest ogonkowy, pozostałe listki są bezogonkowe (siedzące). Kształt blaszki listków jest podłużny, eliptyczny. Brzeg blaszki jest piłkowany z obu stron z 6-8 ząbkami. Z wierzchu listki są przylegająco owłosione, zaś pod spodem są owłosione jedwabisto i szaro.
Kwiaty: drobne o jajowatych żółtych patkach. Charakteryzują się przyjemną wonią o słabym natężeniu. Dno kwiatowe ma kształt odwrotnie stożkowany. Z zewnątrz opatrzone jest ono gęstymi, odstającymi, miękkimi, haczykowatymi włoskami. Kwiaty zebrane są w kwiatostany typu kłosokształtne grono.
Okres kwitnienia: od czerwca do lipca.
Owoce: niełupki pokryte haczykowatymi włoskami, dzięki którym łatwo przyczepiają się do sierści zwierząt - co sprzyja rozsiewaniu, tzw. zoochoria.
Dodano: 14 grudnia 2012
Wieloletnia bylina tworząca rozłogi .
Łodyga: wzniesiona, dołem pokładająca się, białofilcowata z rozpostartymi rozłogami. Łodygi kwiatonośne są proste i nierozgałęzione.
Liście: są z obu stron nagie lub białofilcowate. Liście dolne (odzimkowe) są łopatkowato odwrotnie jajowate, tępe, ostro zakończone, z wierzchu zwykle zielone, część spodnia, podobnie jak łodyga, białofilcowata. Liście górne są równowąskie i ostre.
Kwiaty: zebrane w kwiatostany typu koszyczek - czerwonoróżowy z kwiatami słupkowymi (żeńskimi) i biały lub różowy z kwiatami pręcikowymi (męskimi), nibyobupłciowymi. Koszyczki dodatkowo zebrane są w gęstą baldachokształtną wiechę. Roślina dwupienna - kwiaty męskie i żeńskie występują na różnych roślinach. Kwiaty w koszyczkach roślin żeńskich są nitkowate, a włoski puchu kielichowego tych kwiatów także są nitkowate. W koszyczkach z kwiatami męskimi występują rurkowate, zwykle 5-ząbkowe kwiaty nibyobupłciowe z pręcikami i niedorozwiniętymi słupkami. Woski puchu kielichowego tych kwiatów są na szczycie maczugowato zgrubiałe. Człony okrywy koszyczka są wełniste, w górnej części błoniaste. Koszyczki z kwiatami słupkowymi o członach okrywy czerwonoróżowych, połyskujących; wewnętrzne człony okrywy tych koszyczków są ostre, często dłuższe od kwiatów. Koszyczki z kwiatami pręcikowymi mają człony okrywy srebrzystobiałe lub różowe, tępe, krótsze od kwiatów.
Okres kwitnienia: od maja do lipca.
Owoce: niełupki.
Dodano: 16 maja 2011
Krzew pnący o wijących się pędach .
Pień: cienki i rozgałęziający się, o brunatniej korowinie z żółtymi przetchlinkami.
Pędy: roczne mają zabarwienie brązowe lub szare, z jasnymi przetchlinkami. Rdzeń pędów jest jasnobrązowy, blaszkowany, podzielony. Młode pędy są delikatnie owłosione, zaś dojrzałe są nagie. Kora starszych pędów złuszcza się rokrocznie.
Pączki: ukryte są w poduszkowatych uwypukleniach skórki, poniżej nasady ogonka liściowego.
Liście: są duże, o zmiennym kształcie, odwrotnie jajowate lub eliptyczne o zaostrzonym wierzchołku, u podstawy sercowate, ostro ale krótko piłkowane na brzegu. Strona wierzchnia liścia jest naga i błyszcząca, zaś spodnia jest jasnozielona z kępkami delikatnych włosków w kątach nerwów. Jesienią ładnie przebarwiają się na kolor żółty. Ogonki liściowe charakterystycznie czerwone lub różowo-czerwone w okresie wegetacji.
Kwiaty: białe lub kremowobiałe o przyjemnym zapachu; dwupienne rozdzielnopłciowe lub rzadziej obupłciowe. Osadzone są pojedynczo, po 2-3 (dotyczy to przede wszystkim kwiatów żeńskich) lub więcej (do 10; dotyczy to przede wszystkim kwiatów męskich) na cienkich, owłosionych szypułkach.
Okres kwitnienia: od początku czerwca.
Owoce: cylindryczne jagody, o gładkiej i cienkiej skórce, najczęściej zielone lub żółtozielone. Masa pojedynczego owocu to ok. 5 g , przy czym u odmian szlachetnych dochodzi ona do 10-15 g. Owoce dojrzewają w końcu września.
Dodano: 28 marca 2011
Roślina wieloletnia (bylina).
Łodyga: pojedyncza, nierozgałęziona.
Liście: łodygowe są trójdzielne, ustawione okółkowo, aż do nasady z odcinkami 3-wrębnymi i grubo ząbkowanymi. Odziomkowe nie pojawiają się aż do okresu kwitnienia, a niekiedy zupełnie jest ich brak. Liście trójdzielnego podkwiatowego okółka są krótkoogonkowe lub siedzące.
Kwiaty: wyrastają pojedynczo, lub rzadziej po dwa, o żółtozłocistej barwie. Członów okwiatu jest przeważnie 5, o jajowatym kształcie. Charakterystyczne są liczne słupki i pręciki.
Okres kwitnienia: od kwietnia do maja.
Owoc: owłosione, szorstkie orzeszki, tworzące zwisający owoc złożony.
Dodano: 1 lutego 2011
Żywozielona, wieloletnia wodna bylina zielna o grubym, walcowatym i aromatycznym kłączu. Łodyga: pionowo ustawiona, nierozgałęziona, trójkanciasta, u nasady czerwona. Liście: jasnozielone, osadzone w dwóch szeregach. W przekroju są romboidalne. Blaszki liściowe są równowąskie, mieczowate, z równoległymi nerwami, zaostrzone, w górnej części bardzo często pofalowane. Kwiaty: niepozorne, obupłciowe, zabrane w kolbowaty kwiatostan, który jest pozornie boczny, z powodu liściastej pochwy ustawionej pionowo na przedłużeniu łodygi. Okwiat kwiatów jest sześciolistkowy, o listach odwrotnie jajowatych, tępych na szczycie zgiętych. Kolba jest walcowata, w górze zwężona, tępa, po przekwitnięciu żółtawa lub brunatnawa. Okres kwitnienia: od czerwca do lipca (sierpnia). Owoc: podłużna, czerwona jagoda.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl