Dodano: 28 marca 2011
Roślina wieloletnia (bylina).
Łodyga: pojedyncza, nierozgałęziona.
Liście: łodygowe są trójdzielne, ustawione okółkowo, aż do nasady z odcinkami 3-wrębnymi i grubo ząbkowanymi. Odziomkowe nie pojawiają się aż do okresu kwitnienia, a niekiedy zupełnie jest ich brak. Liście trójdzielnego podkwiatowego okółka są krótkoogonkowe lub siedzące.
Kwiaty: wyrastają pojedynczo, lub rzadziej po dwa, o żółtozłocistej barwie. Członów okwiatu jest przeważnie 5, o jajowatym kształcie. Charakterystyczne są liczne słupki i pręciki.
Okres kwitnienia: od kwietnia do maja.
Owoc: owłosione, szorstkie orzeszki, tworzące zwisający owoc złożony.
Dodano: 0 0000
Zimozielona krzewinka. Liście owalne do jajowatych, do 15 mm długości, brzegiem karbowane lub ząbkowane, z wierzchu ciemnozielone, od spodu niebieskawe, krótkoogonkowe, naprzeciwlegle osadzone na pędzie. Pędy wegetatywne płożące, cienkie do 1 m długości; kwiatowe wzniesione do 15 cm długości, krótko owłosione. Kwiaty lilioworóżowe, zwisające po 2 (rzadko do 4) z wyprostowanej, ogruczolonej szypuły, długiej do 8 cm, pachnące, korona dzwonkowata zrośnięta z 5 płatków, z ciemniejszymi prążkami wewnątrz, długości od 5 do 9 mm. Okres kwitnienia koniec maja do sierpnia. Owoce typu orzeszek, rzadko zawiązują się po kwitnieniu.
Dodano: 0 0000
Wieloletnia bylina z długimi, pełzającymi, równowąskimi, brunatnymi kłączami, które płożą się po runie leśnym tworząc charakterystyczne dywany.Łodyga: pojawia się wczesną wiosną, jest naga lub skąpo owłosiona i nierozgałęziona. Liście: łodygowe 3-5 dzielne; odcinki 3 wrębne, krótko owłosione; liście podkwiatowe są długoogonkowe, ułożone w 3 listnych okółkach, o odcinkach 3 wrębnych, głęboko podzielonych, nierówno ząbkowanych. W kątach tych liści nie ma pączków, spomiędzy nich wyrasta jedynie pojedyncza szypułka kwiatowa. W czasie kwitnienia rozwija się czasem pojedynczy liść odziomkowy, podobny do łodygowych, ale większy i na długim, zaokrąglonym ogonku wyrastający wprost z kłącza. Kwiaty: pojedyncze, białe a od spodniej strony liliowe. Pręciki i słupki liczne. Okres kwitnienia: od drugiej połowy marca do maja. Owoc: szorstkie, owłosione, zielonawe, jednonasienne i niepękające niełupki z wygiętym dzióbkiem. Nasiona zaopatrzone są w niewielki elajosom.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl