Dodano: 10 stycznia 2013
Dodano: 12 kwietnia 2006
Ciało barwy ciemnobrunatnej do brunatnoczarnej, lśniące. U osobników świeżo wylęgłych ciało jest pokryte gęstym owłosieniem, które u starszych osobników się wyciera w czasie łażenia pod korą. Na czole posiada wyraźny garbek. Przedplecze bardzo masywne. Jego przód ząbkowany z łuseczkami, tył natomiast delikatnie punktowany. Rzędy nakłuć na pokrywach wklęsłe, zagoniki płaskie i lśniące. Ścięcie pokryw zaklęśnięte, z matowym, nieco mydlanym, połyskiem. Na ścięciu pokryw cztery ząbki, z czego trzeci dość duży, guziczkowaty.
Dodano: 17 sierpnia 2005
Dodano: 0 0000
Ciało długie, pośrodku obłe, a w części ogonowej ścieśnione. Największa wysokość ciała dochodzi do 25% długości całkowitej. Głowa w przedniej części spłaszczona, zaopatrzona w szeroką paszczę i małe oczy. Wokół otworu gębowego wyrasta 8 wąsów- 2 przy otworach nosowych, 2 długie w kącikach ust i 4 na podbródku. Drobne zęby otaczają w kilku szeregach brzegi otworu gębowego. Płetwa ogonowa nieznacznie wcięta. W płetwie grzbietowej i piersiowych mocno osadzone kolce.
Dodano: 0 0000
Brak dymorfizmu płciowego. Samice różnią się od samców jedynie wielkością.
Tło skrzydeł jasnożółte z licznymi ciemnymi przepaskami. Na skrzydle górnym są dwie długie przepaski dochodzące od brzegu górnego do brzegu dolnego, dwie przepaski krótsze docierające od brzegu górnego do połowy długości skrzydła, jedna przepaska bardzo krótka, często zaznaczona tylko w postaci plamki. Ponadto na górnym skrzydle znajduje się przepaska przynasadowa oraz przepaska przy brzegu zewnętrznym skrzydła. Ta druga jest rozdzielona jasną, wąską linią równoległą do brzegu bocznego na dwa fragmenty: jeden przylegający ściśle do brzegu zewnętrznego i drugi klinowaty rozszerzający się ku wierzchołkowi skrzydła.
Skrzydło dolne posiada na wierzchołku bardzo długi ogonek. Na jasnym tle skrzydła znajduje się ciemna, wąska przepaska ciągnąca się przez całą długość skrzydła oraz przepaska zaczynająca się w okolicy nasady skrzydła i biegnąca dalej wzdłuż krawędzi wewnętrznej skrzydła. Brzeg zewnętrzny tylnego skrzydła z ciemna przepaską, na której znajduje się pięć niebieskich, półksiężycowatych plam. Ponadto w niedalekiej odległości od ogonka, przy brzegu zewnętrznym skrzydła znajduje się pomarańczowa plamka z niebieska źrenicą w ciemnej obwódce. Ogonek na ogół cały czarny.
Spód skrzydeł ubarwiony bardzo podobnie do wierzchu.
Dodano: 0 0000

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl