Dodano: 4 stycznia 2010

Zbiornik znajduje się na wysokości 140 m n.p.m., na obszarze Natura 2000 Puszcza Piska (PLB 280008) oraz Ostoja Piska (PLH 2800013).

powierzchnia 60 ha, 56,6 ha (Choiński 1991).
głębokość Maks. - 7,5 m, śr. - 3,8 m (Choiński 1991).
ryby płoć, okoń, lin, leszcz, szczupak, węgorz
dno Wyrównane, łąki podwodne (ramienice, moczarka).
dorzecze Babant - Pisa.
użytkownik rybacki Kompania Mazurska Sp. z o.o.
dostępność Otoczone polami, łąkami i lasami.
Od strony wsi Jeleniowo możemy dotrzeć do tego jeziora dwoma drogami polnymi biegnącymi wśród łąk, pól i lasów.
Od strony wsi Rańsk (położonego przy samej trasie Szczytno-Mrągowo), w Rańsku kierujemy się na Jeleniowo i za leśniczówką Rańsk skręcamy w pierwszą po lewej stronie drogę prowadzącą wśród przepięknych lasów do wsi Babięty.
We wsi Babięty (raczej osadzie) wjedziemy na drewniany most na rzece Babant i dalej tą drogą dostaniemy się do wsi Kozłowo. Ze wsi Kozłowo dotrzemy do wsi Rybno i tam na trasę Szczytno-Mrągowo.
Nad jezioro Babięty Małe możemy dotrzeć również skręcając z trasy Szczytno-Mrągowo na wysokości osady Śledzie, gdzie wśród lasów dotrzemy do betonowego mostu na rzece Babant łączącej oba jeziora ze sobą. Do tego miejsca prowadzi również droga wsród lasów i łąk równoległa do południowego brzegu jeziora ze wsi Babięty.
ośrodki Brak. Istnieją tylko prywatne domy letniskowe.
kąpieliska Brak. Jedynie dzikie zejścia do wody.
wypożyczalnie Brak. Sprzęt pływający można próbować pożyczyć u prywatnych właścicieli.
brzegi Wysokie, strome, fragmentami zarośnięte (trzcina, sitowie). Na południu i północy lasy, a pozostałe brzegi to łąki i pola.
miejscowość Babięty, Jeleniewo, Kozłowo, Grądy. Do Szczytna jest około 30 km w kierunku południowym, a do Mrągowa jest około 30 km w kierunku północnym.
hobby Wędkarstwo. Zbiornik należy do obwodu rybackiego jeziora Babięty Wielkie w zlewni rzeki Pisa nr 34. Użytkownikiem rybackim jest gospodarstwo rybackie Kompania Mazurska Pasym Sp. z o.o.
Pod względem rybackim jezioro zostało zakwalifikowane do typu linowo-szczupakowego. W jeziorze występuje silna populacja szczupaka. Gospodarka zarybieniowa oparta na szczupaku.
podsumowanie
dodatkowe informacje Zbiornik długi na ponad 2 km i szeroki prawie na 0,5 km.
Na jeziorze obowiązuje strefa ciszy. Przez jezioro przepływa rzeka Babant, zwana również Babięcką Strugą, która doprowadza wodę z jeziora Babięty Wielkie. Wpada ona w północnej części zachodniego brzegu, wypływa zaś przy południowo-wschodnim krańcu i płynie do jeziora Tejsowa.
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

Marek Kozłowski vito_miks@poczta.onet.pl
30 lipca 2003

Jezioro Babięty Małe nazywane potocznie przez okolicznych mieszkańców i okresowo przyjezdnych Małym Babantem jest bardzo ładnym akwenem o dobrej dostępności. Można dotrzeć do tego bardzo ładnego jeziora wpływając odcinkiem rzeki Babant z jeziora Babiety Wielkie (Dużego Babantu), która niewątpliwie łączy te dwa jeziora ze sobą.
To malownicze jezioro posiada status jeziora objętego strefą ciszy. Jest miejsce do biwakowania należące do prywatnego właściciela. Można znaleźć tu spokój i bardzo dobre warunki do wypoczynku. Bardzo dobre jezioro do wędkowania. Jest tu kilka pomostów, ale warto przyjechać tu z własnym sprzętem do pływania (łódź wiosłowa, kajak, ponton). Nie powinno być również problemu z noclegiem w kwaterach prywatnych.
Proponuję również posiadać rowery, bo jest gdzie jeździć i co zobaczyć. Okoliczne lasy zapewniają hojność runa leśnego i grzybów, a miody z okolicznych pasiek mają doskonały smak i jakość.
Według moich ustaleń jezioro o głebokości średniej 10 m, mieszczące się w pierwszej klasie czystości. Dostępność dobra, brzgi twarde.

 • Jednodniowe (44 zł)
 • Dwudniowe (69 zł)
 • Trzydniowe (94 zł)
 • Tygodniowe (179 zł)
 • Całoroczne - Jedno jezioro z brzegu i lodu (289 zł)
 • Całoroczne - Jedno jezioro z łodzi, brzegu i lodu (439 zł)
 • Całoroczne VIP - Wszystkie jeziora z łodzi, brzegu i lodu (779 zł)
 • Opłata dodatkowa - połów metodą trollingu - 1 dzień (44 zł)
Kup teraz
Płatności Przelewy24.pl

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl