Dodano: 4 stycznia 2010
Zbiornik znajduje się na wysokości 132,2 m n.p.m., na Równinie Mazurskiej, na Obszarze Chronionego Krajobrazu Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej.
powierzchnia 176 ha (Leyding 1959). 186,3 ha (Grudniewski 1974). 168,5 ha (Choiński 1991).
głębokość Maks. – 4 m (Olszewski, Paschalski 1959). Maks. – 5,2 m; śr. – 2,8 m (Choiński 1991).
klasa czystości Jezioro należy do III kategorii podatności na degradację, a jego wody zakwalifikowano do III klasy czystości. (Krajewski i wsp. 2004).
dno Obficie porośnięte roślinnością zanurzoną (ramienice, moczarka, rogatek).
dorzecze Sawica – Omulew – Narew – Wisła.
dostępność Zbiornik dobrze dostępny głównie od strony północnej i zachodniej. Dojechać można szosą ze Szczytna do Nidzicy przez Jedwabno. Jadąc od strony Szczytna, na wysokości Warchał po prawej stronie drogi widać jezioro, a właściwie jego południowy koniec. Za Warchałami można skręcić w prawo drogą do Brajnik i cały czas po prawej stronie będziemy widzieli wschodni brzeg jeziora.
ośrodki Prywatne kwatery. Jeden ośrodek wypoczynkowy na wschodnim brzegu oraz kilka ośrodków nad sąsiednim jeziorem Świętajno.
kąpieliska „Dzikie” zejścia do wody i miejscówki wędkarskie. Sporo niewielkich pomostów wędkarskich.
wypożyczalnie W ośrodku wypoczynkowym.
brzegi Wschodni brzeg zalesiony i pagórkowaty, natomiast w części zachodniej płaski, otoczony przez łąki. Miejscami szeroki pas roślinności szuwarowej.
miejscowość Warchały, Brajniki, Witowo.
hobby Wędkarstwo. W latach 70. jezioro było pod zarządem PGRyb Szczytno. Kiedyś był to płytki zbiornik hodowlany, głównie karpia i amura. Jest też niewielka płoć, leszcz, lin, okoń i szczupak. Zgodnie z rozporządzeniem Nr 10/2004 Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie z dnia 20 maja 2004 r. w sprawie ustanowienia obwodów rybackich na publicznych śródlądowych wodach powierzchniowych płynących Brajnickie należy do obwodu rybackiego jeziora Sasek Mały w zlewni rzeki Omulew nr 9.
miejsca Jezioro Świętajno z infrastrukturą turystyczną.
położenie Zbiornik znajduje się na wysokości 132,2 m n.p.m., na Równinie Mazurskiej, na Obszarze Chronionego Krajobrazu Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej.
podsumowanie Okolica bardzo atrakcyjna pod względem rekreacyjnym.
dodatkowe informacje Na południowym-zachodzie istnieje dopływ z jeziora Narty. Niewielkim ciekiem, odpływającym na północnym-wschodzie połączone jest także z jeziorem Sasek Mały. Istnieje też niewielki dopływ na północy.
Zbiornik jest długi na około 3,5 km i szeroki na około 1 km. Kiedyś jezioro było osuszone (Olszewski, Paschalski 1959).
Zgodnie z Uchwałą Rady Powiatu na podstawie art.41 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz art.116 ust.1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska wprowadzono na tym akwenie zakaz używania jednostek pływających z silnikami spalinowymi.
Powierzchnia zlewni całkowitej wynosi około 31 km2, natomiast bezpośredniej 89 ha (Krajewski i wsp. 2004).
inne Po niemiecku nazywane jest Braynicker See (1922), Idioffa gros (1595) (Leyding 1959). Inne nazwy to Branickie, Braniki.
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

Kamil kgagriel@gmail.com
19 marca 2013

Miro (2003-12-11) napisał:
"Gdy miałem 12 lat to była jedna plaża, reszta to były dzikie ale bardzo spokojne, a teraz nawet linią brzegową nie można przejść, łódki nie ma gdzie zwodować, bo wszędzie ogrodzone".
Z tym trzeba walczyć, nie może tak być, żeby nie było dostępu do wody. Art. 27 ust. 1 i art. 28 ust. 2 prawa wodnego. Dostęp do wody powinien być zapewniony w pasie minimum 1,5 metra. Zgłaszajmy te nieprawidłowości, korzystajmy z dobra jakie nam przysługuje. Pozdrawiam i życzę udanego wypoczynku.

wczasowicz adam@vp.pl
26 maja 2009

byłem w maju brak brań.nic nawet się nie spławia.martwa woda.w oś.dolomity przedzielono domki na połowe,2 i 3 osobowe.skasowali aneks kuchenny,umywalka metr od kibelka (oś.powinien zostac zamknięty przez sanepid,chyba że się ma układy w sanepidzie) kierownik jest bardzo opryskliwy i nie miły dla indywidualnych gości.NIE POLECAM Oś DOLOMITY

wczasowicz kris.kom@vp.pl
30 sierpnia 2008

UWAGA NA OśRODEK DOLOMITY kierownik zaraża grzybicą
poza tym domki przedzielono na połowę skasowano kuchnię a ceny zostały takie same obsługa bardzo nie miła (nie mają nawet czasu na rozmowę telefoniczną o warunkach w ośrodku)

Demski Wojciech wojtkowski@autograf.pl
3 sierpnia 2008

bardzo małe rybki głównie płoteczki ale klimat ok.
2008-08-02 - Wojtek D.

W. Łepkowski lepek60@o2.pl
17 października 2007

Posiadam 8km. o d tego jeziora domek w miejscowości Burdąg. Często odwiedzam to jezioro w celach typowo wędkarskich. Można tam złapać lina(bardzo rzadko), karasia dużych rozmiarów, karpia, leszcza, drobną płotkę i okonka. Zgadzam się z opiniami odnośnie opłat. Są mocno przesadzone. W okręgu Warmińsko Mazurskim są zdecydowanie niższe, a i ryb w jeziorach o wiele więcej.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl