Dodano: 4 stycznia 2010
Zbiornik znajduje się na wysokości 127 m n.p.m.
powierzchnia 39,2 ha (Leyding 1959). 38,8 ha (Olszewski i wsp. 1978). 35 ha, 39,1 ha (Choiński 1991).
głębokość Maks. - 5,5 m; śr. - 2,8 m (Choiński 1991).
klasa czystości Jezioro należy do eutroficznych i polimiktycznych. Nad dnem obserwowano intensywne procesy redukcyjne (Olszewski i wsp. 1978).
dno Dość równe, muliste, miejscami piaszczyste, bez górek i głęboczków. Roślinność zanurzona występuje w płytkich partiach dna, głównie przy brzegu i w zatokach (rogatek, wywłócznik).
dorzecze Jezioro Kalwa - Jezioro Kośno - Kiermas - Pisa Warmińska - Wadąg - Łyna.
dostępność Jezioro dobrze dostępne. Otoczone polami i łąkami, od północy zabudowania wsi Burdąg. Dojechać można szosą z Olsztyna do Szczytna przez Pasym. W miejscowości Burdąg po prawej strony szosy będziemy widzieli północną część jeziora.
ośrodki Prywatne kwatery i zabudowa rekreacyjna.
kąpieliska "Dzikie" zejścia do wody ograniczone szerokim pasem trzcin i mulistym dnem. Wokół brzegów wiele pomostów i kładek wędkarskich. Część z nich zadaszona i z miejscem do siedzenia.
wypożyczalnie Brak.
brzegi Przeważnie niskie i podmokłe. Miejscami szeroki pas roślinności szuwarowej.
miejscowość Burdąg, Waplewo, Małszewo, Jedwabno.
hobby Wędkarstwo. W pogłowiu ryb dominuje głównie płoć, sandacz, leszcz, lin i podobno węgorz. Według klasyfikacji rybackiej jezioro należy do typu sandaczowego. W latach 70. było pod zarządem PGRyb Szczytno (Grudniewski 1974). Obecnie jezioro podlega pod Okręg Mazowiecki PZW i opłaty za wędkowanie można wnosić w siedzibach kół tego okręgu.
miejsca Rezerwat Jezioro Kośno i zabytki Szczytna.
położenie Zbiornik znajduje się na wysokości 127 m n.p.m.
podsumowanie Malowniczo położone jezioro, o wodzie nadającej się bardziej do wędkowania niż do kąpieli.
dodatkowe informacje Zbiornik długi na ponad 1 km i szeroki na ponad 0,5 km. Rozciąga się z północy na południe.
Jest to jezioro przepływowe. W północnej części istnieje odpływ do jez. Małszewskiego. Ponadto dwa dopływy - jeden w części południowej - drugi w środkowo-wschodniej.
inne Po niemiecku nazywane jest Burdunger See (1922), Purdunek (1595), Burgelyn (1400), Burgelin (1383). Inne nazwy to Burdeskie Jezioro, Burdezek (Leyding 1959).
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

Tomek t.chylinski@interia.pl
10 lipca 2008

Jacku
Kiedyś w Burdągu były sandacze. Od strony południowej jeziora znajduje się wzniesienie u podnóża którego łapałem ładne sandacze. Nie wiem jak jest teraz. to było 10 lat temu...:))

Jacek Łódź kmiecik1977@tlen.pl
8 lipca 2008

Witam mam pytanko do wędkarzy??????Jade tam na wczasy gdzie w tych rejonach mam szanse złowić dużego sandacza .Jak naprawde jest z rybkami w tym jeziorze ?????

Łepek lepek60@o2.pl
17 października 2007

Od siedemnastu lat mam działkę nad tym jeziorem. Jest tu przecudnie. Wizualnie woda w tym jeziorze może nie jest za czysta, ale z synem kąpiemy się od kilkunastu lat i jest ok. Poza tym tak smacznej ryby jak z tego jeziorka nie ma nigdzie, a wędkuję od wielu lat, więc mam porównanie. Pozdrawiam i zapraszam.

Tomek t.chylinski&interia.pl
20 marca 2007

Nad Burdąg jeździłem w latach 80. Łowiłem tam piękne węgorze....biwakowliśmy nad samym jeziorem na łąkach na kóńcu wsi. Z tego co pamietam to były tylko dwie działki. Na jednej dom był przerobiony ze starej stodoły (super !!) natomiast druga działka nalezała do pani prokurator ze Szczytna. Pamiętam wspaniałych ludzi z Burdąga ,dyskoteki w klubiku przy remizie....miałem w tedy 14-17 lat....łezka się kręci w oku..:)) Pozdrawiam wszystkich którzy może mnie pamietają??..

MOLESTA Stadion@buziaczek.pl
28 października 2005

Elo Burdąg jest spoko bywam tu w przewaznie w lipcu i sierpniu po 7 dni,Jezioro spoko szkoda troche ze bar jest zamkniety w normalny dzien.Ale za to sklep jest the best kupuje sie browry na zgrzewki i sa codziennie gigant imprezy pozdrowienia.MOLESTA dla wtajemniczonych

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl