Dodano: 19 listopada 2010

Zbiornik znajduje się na Pojezierzu Iławskim, na Obszarze Chronionego Krajobrazu Kanału Elbląskiego, na wysokości 99,5 m n.p.m.

powierzchnia 363,11 ha (Leyding 1959). 321 ha, 377,9 ha (Choiński 1991).
głębokość Maks. - 15 m, śr. - 5,1 m (Choiński 1991).
klasa czystości W 2007 roku jezioro zostało zakwalifikowane do III kategorii podatności na degradację, a jakość wody, podobnie jak w 1997 roku nie odpowiadała normom (NON) [Budzyńska i wsp. 2008].
ryby płoć, okoń, lin, leszcz, szczupak, węgorz
dorzecze Kanał Elbląski - Drwęca - Wisła.
dostępność Jezioro jest dobrze dostępne od strony miejscowości Tarda i Winiec. Pomostów jest mało. Największe są na południu od strony Tardy.
ośrodki Ośrodek wypoczynkowy znajduje się w miejscowości Tarda, a domki letniskowe w miejscowości Winiec.
brzegi Najbliższe otoczenie od strony zachodniej to lasy i zabudowania miejscowości Winiec, a od wschodu pola uprawne i łąki. Brzegi porasta wąski pas roślinności szuwarowej. Wokół wysp i w zatokach szuwar jest bardziej rozwinięty i jego szerokość sięga kilkudziesięciu metrów. Brzegi są bardzo zróżnicowane, od wysokich i miejscami stromo schodzących do wody po płaskie.
miejscowość Winiec, Tarda, Bartężek.
podsumowanie
dodatkowe informacje Jezioro jest przepływowe, rynnowe i ułożone południkowo. Długość zbiornika wynosi ponad 7 km a szerokość 0,7 km. W północnej części dopływa ciek z jeziora Ruda Woda, na północnym-wschodzie dopływają cieki z okolicy miejscowości Wenecja i Słonecznik, a na południu jest dopływ z jeziora Tarda.
Na jeziorze jest 10 wysp. Największa (ponad 4 ha), znajduje się w północnej części zbiornika. Z północno-zachodniego brzegu wrzyna się głęboko w jezioro półwysep Hak.
Powierzchnia zlewni całkowitej wynosi około 55 km2.
Na jeziorze obowiązuje zakaz używania jednostek pływających z silnikami spalinowymi wprowadzony w drodze Uchwały Rada Powiatu na podstawie art.41 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz art.116 ust.1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.
inne Inaczej nazywane jest Bärting See (1926), Berdnick (1595), Bertung (1522), Berting (1340) [Leyding 1959].
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

Adam Hary riversdavi@wp.pl
29 lipca 2014

Koledzy???Gdzie można wykupić zezwolenie na wędkowanie na Jeziorze. Bartężek i Jalonek. Proszę o podanie PZW, sklepy ich lokalizacje i telefony.06

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl