Dodano: 4 stycznia 2010
powierzchnia 279 ha.
głębokość 43 m.
ryby wzdręga, płoć, okoń, lin, leszcz, krąp, karaś, szczupak, węgorz
dno Muliste, miejscami zarośnięte.
użytkownik rybacki Gospodarstwo Rybackie Sp. z o.o w Mrągowie
dostępność Dobra.
ośrodki Ekskluzywne - Mrongowia, Mazuria, Panoramic - Oscar.
kąpieliska Otwarte, kryte baseny w ośrodkach i hotelach - do wyboru do koloru ...
wypożyczalnie I miasto i hotele oferują wypożyczalnie wszelakiego sprzętu pływającego, plaże i kąpieliska. Wybrednym i wymagającym (i zamożnym), niektóre hotele proponują również kryte baseny, sauny i solaria.
brzegi Urozmaicona linia brzegowa, miejscami zadrzewione. Brzegi zachodni i północny są raczej płaskie, przyklejone do miasta. Brzeg wschodni stromy, porośnięty pięknym, starym mieszanym lasem i zwany Jaszczurczą Górą jest gęsto naszpikowany hotelami, których same nazwy: Mrongowia, Mazuria, Panoramic - Oscar, zwiastują komfort i wysokie ceny. Brzegi dostępne, choć od strony hotelowej raczej pozostają zarezerwowane dla gości hoteli i kempingów.
miejscowość Mrągowo.
hobby Wędkarstwo (szczupak, okoń, płoć). Niemal całe jezioro jest bardzo głębokie. Wędkowanie można praktycznie ograniczyć do brzegów i kładek a łódka przyda się w niektórych płytszych zatokach. Takie ukształtowanie dna, oraz presja sporego miasta i tłumu turystów sprawia, że z punktu widzenia mocno ambitnego wędkarza - Czos jest średnio atrakcyjny. Jednak dzięki staraniom i naciskom ludzi dbających o turystów jest zarybiany, więc dla średnio wymagających a lubiących rozrywki i wygody - jest idealnym miejscem. O okazy trudno, ale średniej ryby jest sporo. Wieczorami, można czasem zobaczyć wspaniałe widowisko. Stojące nad brzegiem latarnie ściągają owady, na owady poluje drobnica, a na drobnicę czyhają okonie... Oczywiście w czasie pikniku country - wędkować się nie da! Gospodarzem wody jest Gospodarstwo Rybackie Mrągowo.
dodatkowe informacje Czos, łączy się z czterema sąsiednimi jeziorami: Wierzbowskim, Dobrzynkiem, Sutapim oraz Małym. Hotele starając się ściągać gości przez okrągły rok prześcigają się w propozycjach najróżniejszych atrakcji: kursy żeglarskie, wyprawy wędkarskie, jazdy konne, kuligi, połowy z lodu, polowania z gwarantowaną zdobyczą. "Piknik Country" i towarzysząca mu parada Harlejowatych motocykli i samochodów ściąga na przełomie lipca i sierpnia parę dziesiątków tysięcy ludzi. Sam amfiteatr chwali się niemal 15-tysięczną widownią, wypełnioną ludźmi z wykupionymi biletami. Przez kilka dni króluje muzyka, śpiew i piwo i aż dziw, że wszystko odbywa się w nadzwyczaj spokojnej i przyjaznej atmosferze. Widać tłumy lżej i mocniej ubzdryngolonych, oryginalnie odzianych fanów zachowujących się czasem śmiesznie, czasem pokracznie, ale przeważnie nadzwyczaj pokojowo. Można się przekonać, że i w Polsce możliwa jest zbiorowa zabawa bez awantur. Można się osobiście przekonać i można przyłączyć. W haśle "muzyka łagodzi obyczaje" - jest jakaś prawda :) A jakie dziewczyny bywają ...
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

tedi77@vp.pl tedi
28 lipca 2009

Trudno wyrazić to co czuje się będąc tam na Pikniku Country. Niesamowita lokalizacja amfiteatru plus wspaniałe brzmienie muzyki sprawia że przyjeżdzam tam co roku. Czasami jak przejeżdzam przez Mrągowo zachodze do amfiteatru i zawsze czuje tą samą magiczną atmosferę. Już nie mogę doczekać się następnego festiwalu.

Kuba kuba.tuft@wp.pl
11 września 2005

Cisza, spokój i przepiękne okolice...woda czyściuteńka, a te widoki, panorama całego jeziora....i co najważniejsze, jezioro Czos ma w sobie jeszcze coś dzikiego, cywilizacja jeszcze nie całkiem ję skalała....polecam gorąco każdemu kto szuka odpoczynku w ciszy i samotności (albo romantycznie we dwoje :) ).......bajka!!

agnieszka 22 agunia46@vp.pl
8 września 2005

Apropos jez. Czarnego....Miejsce przecudne, choć mało kto je zna. Czyściutkie, zaciszne i spokojne, niezłe kąpielisko i conajmniej dwa wspaniałe miejsca na ognisko. Las wokół jeziora to wymarzone miejsce na wędrówki i podchody ;) Jezioro jest połączone ze stawem hodowlanym pięknym kanałkiem, który aż dech zapiera dzikością i tajemnicą... Ahhhh. ... Warto przejść się nad Czarne od strony ulicy Młynowej- tu droga prowadzi przez dębową aleję , która zachwyca szczególnie jesienią ferią barw, a zaraz za nią znajduje się mostek na rzece Dajna- miejsce, które mnie wprost urzekło. Niestety, w okolicach Czarnego ruszyła budowa miasteczka Mrongoville ( Boże uchowaj) i podejrzewam, że za jakiś czas nawet i tu nie będzie już tak cichutko i przytulnie :( Zdecydowanie jedno z takich miejsc, do których trzeba powrócić. Nic tylko sie zakochać :)

Pawel K pawelk@odyseja.neostrada.pl
23 kwietnia 2003

II klasa czystości (2001 r).

Wojciech Walesiak w_walesiak@post.home.pl
23 sierpnia 2002

Większość informacji o tym jeziorku pochodzi od autora poniższego stwierdzenia. Za ten wyczerpujący opis bardzo dzikujemy ... (autorzy ITP).
Bardzo ładne jezioro! Rozdarte wzdłuż na dwie części długim półwyspem "Górą Czterech Wiatrów" - pięknym miejscem widokowym na malowniczą okolicę - wywalczyło sobie międzynarodową sławę dzięki odbywającemu się nad jego brzegami festiwalowi muzyki - COUNTRY PICKNICK FESTIVAL. Już niemal od dwudziestu lat Mrągowo ściąga fanów kowbojskiej muzyki z kraju i Europy. Nazywany był "Największym w Środkowej i Wschodniej Europie Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Country". Przewaliły się burze historii, Jewropie wschodniej się runęło a piknik został i ma się nieźle!:-)

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl