Dodano: 4 stycznia 2010
Jezioro znajduje się na obszarze Natura 2000 SOOS Ostoja Iławska (PLH280053) i OSOP Lasy Iławskie (PLB280005), na terenie rezerwatu Jezioro Jasne, na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego, na zachód od Siemian, na wysokości 109,5 m n.p.m..
powierzchnia 10,7 ha (Plan ochrony PKPI 2006). 11 ha (Choiński 1991).
głębokość Maks. - 19,8 m, śr. - 8,4 m (Protas 2007).
klasa czystości Jest to jezioro oligotroficzne, zakwalifikowane w 1995 i 2005 roku do II kategorii podatności na degradację, a jego woda do I klasy czystości (Plan ochrony PKPI 2006, Krajwski i wsp. 2005). Woda ma odczyn kwaśny, pH wynosi około 4,3. Wstępne badania wykazały, że jezioro znajduje się na przejściowym etapie starzenia się. Zbiornik będzie zmieniał swój charakter w kierunku jeziora dystroficznego lub eutroficznego w zależności od wielu czynników, wśród których najistotniejsze jest chyba pH.
dno Piaszczyste i kamieniste. W 90% powierzchni porośnięte mchem wodnym z rodzaju Drepanocladus. Brak hydromakrofitów. Wokół brzegów jest sporo zatopionych drzew i gałęzi.
dorzecze Iławka - Drwęca - Wisła.
dostępność Dobrze dostępne. Nad jezioro wiedzie kilka szlaków, a nad sam zbiornik ścieżka przyrodnicza.
ośrodki Brak.
kąpieliska Zbiornik objęty jest ochroną rezerwatową i obowiązuje tu zakaz wchodzenia do wody pod groźbą wysokich kar pieniężnych.
wypożyczalnie Brak.
brzegi Najbliższe otoczenie to bór świeży. Brzegi piaszczyste, schodzące łagodnie do jeziora. Roślinności szuwarowej brak.
miejscowość Jeziorno, Siemiany.
hobby Turystyka piesza i rowerowa.
miejsca Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego, Rezerwat Jezioro Jasne.
podsumowanie
dodatkowe informacje Jezioro jest bezodpływowe, hydrologicznie zamknięte.
Według klasyfikacji rybackiej zbiornik należy do typu karasiowego. Występuje tu jednak tylko kanibalistyczny okoń karłowaty.
Jasne, wraz z sąsiednim jeziorem Luba mieści się w granicach Rezerwatu Jezioro Jasne. Jest to wodno-torfowiskowy rezerwat powołany w 1988 roku.
Powierzchnia zlewni całkowitej to około 0,8 km2.
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

erem ewelina.milik@wp.pl
10 października 2014

powinien być zakaz włażenia, który jest niestety ignorowany, wiocha włazi chętnie a nadleśnictwo nie daje rady popędzić...

Angelika angelikaa133@wp.pl
2 lipca 2011

ajjj ile bym dała żeby choć włożyć stopę do takiego jezioraa ... marzenia, bo w Polsce tak właśnie jest gdyby ludzie byli inni nie zaśmiecali nie szczali i nie wyrzucali nic do jezior to może byłaby możliwość kąpania sie w jeziorze Jasnym.

adam_2407 adam_2407@wp.pl
1 stycznia 2010

W związku z uzyskaną odpowiedzią od moderatora stronki :informuję,iż mój nie opublikowany przez moderatora post nie zawierał słów nie cenzuralnych.Miesćił się w normach etycznych publikowanych wulgaryzmów,przez moderatora na stronce"Jsne".Nie zawierał słów na: "k,h"itp.Moja wypowiedź,skierowana była do człowieczka o pseudonimie"Jasne",który w swej płytkiej wypowiedzi,nie przytoczył ,ani jednej faktycznej rzeczywistej wypowiedzi.Umieścił stek bzdur nie mających odzwierciedlenia w stanie faktycznym.W normalnym środowisku nazywa się to pomówieniem.Jeżeli chodzi o publikowanie treści kulturalnych ,to stwierdzam że autor "jasne"oraz moderator publikujący jego treści nie mają najmniejszego pojęcia w sferze pojęcia wypowiedzi kulturalnych.Szanowny moderatorze jeżeli chodzi o język obowiązujący na tym forum,to językiem obowiązującym na tym forum od momentu zamieszczenia wypowiedzi przez autora"jasne"są wulgaryzmy przesycone faszyzmem ,pałające nienawiścią do drugiego człowieka.Proszę zauważyć,że niewiedza nie zwalnia nikogo z odpowiedzialności.Ja na tym forum umieściłem wypowiedz,dość kulturalną 8 października,ale tej wypowiedzi nie zrozumiał moderator,może za trudna?.Zawsze uważałem że z ludźmi należy rozmawiać na poziomie jaki oni reprezentują.W związku z tym zamieściłem swą wypowiedź,która została zatrzymana przez cenzurę,a wydawało by się że mamy ustrój demokratyczny,gdzie panuje wolność słowa i wyznania.Pozdrawiam

Moderator piotr@jezioro.com.pl
19 listopada 2009

Witam
Treści komentarzy zawierające niecenzuralne słowa nie będą publikowane. Swoje zdanie można wyrazić w kulturalny sposób.

adam_2407 adam_2407@wp.pl
17 listopada 2009

Mam pytanko,parę dni temu zamieściłem post dogłębnie ukazujący moje stanowisko na temat postu zamieszczonego przez autora:"Jasne" .Moje zapytanie dotyczy nie ukazywania przez moderatora stronki prawdy obiektywnej?Czy w związku z zaistniałą sytuacją mam się zwrócić do instytucji o szerszym zasięgu publicznym,w celu ukazania zatajania prawdy przez moderatora stronki?

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl