Dodano: 4 stycznia 2010

Zbiornik należy do obwodu rybackiego jeziora Wulpińskie na rzece Giłwa nr 1.    Akwen ten jest bardzo różnorodny pod względem wędkarskim. Występują takie gatunki jak: szczupak, lin, leszcz, okoń, płoć, sieja, węgorz, sum europejski, sielawa. Wiosną, w zatoce Tomaszkowskiej rybacy łowią węgorza przy pomocy mieroży, a latem sielawę na „Drugim Akwenie”. Użytkownikiem rybackim jest Gospodarstwo Rybackie Bartołty Wielkie.

powierzchnia 708 ha (Leyding 1959). 683,5 ha (Choiński 1991). 706,7 ha (Różański i wsp. 2002). 730 ha (Protas 2007).
głębokość Maks. - 54,6 m, śr. - 10,9 m (Protas 2007).
klasa czystości W 2001 roku wodę jeziora zakwalifikowano do II klasy czystości, a zbiornik do II kategorii podatności na degradację, ze względu na obecność ścieków w dopływach (Różański i wsp. 2002).
ryby wzdręga, ukleja, sum, sielawa, sieja, płoć, okoń, lin, leszcz, krąp, karaś, szczupak, węgorz
dno Ławica przybrzeżna jest w większości piaszczysta, a w zachodniej części, jej stoki są strome. Dno jest urozmaicone licznymi głęboczkami i górkami podwodnymi, piaszczyste, miejscami również zamulone.
dorzecze Giłwa - Pasłęka.
użytkownik rybacki Gospodarstwo Rybackie Bartołty Wielkie
dostępność Bardzo dobrze dostępne od strony okolicznych miejscowości. Wokół jeziora jest wiele dużych pomostów.
ośrodki Pensjonaty w miejscowościach Dorotowo, Majdy i Kręsk.
kąpieliska Brak ze względu na szeroki pas roślinności szuwarowej.
wypożyczalnie W miejscowościach letniskowych.
brzegi Najbliższe otoczenie to zabudowania miejscowości letniskowych, pola uprawne i nieużytki. Od południa zwarte kompleksy leśne. Brzegi są pagórkowate, miejscami strome, w większości łagodnie schodzące do wody. Roślinność szuwarowa porasta brzegi pasem osiągającym szerokość 60 metrów.
miejscowość Olsztyn, Dorotowo, Tomaszkowo, Majdy, Kręsk, Sząbruk.
hobby Wędkarstwo. Zbiornik należy do obwodu rybackiego jeziora Wulpińskie na rzece Giłwa nr 1. Akwen ten jest bardzo różnorodny pod względem wędkarskim. Występują takie gatunki jak: szczupak, lin, leszcz, okoń, płoć, sieja, węgorz, sum europejski, sielawa. Wiosną, w zatoce Tomaszkowskiej rybacy łowią węgorza przy pomocy mieroży, a latem sielawę na „Drugim Akwenie”. Użytkownikiem rybackim jest Gospodarstwo Rybackie Bartołty Wielkie.
miejsca Zabytki Olsztyna (6 km na północny-wschód) i połączenie wodne z jeziora Plusznego przez Miodówko do Pasłęki (6 km na południe).
podsumowanie
dodatkowe informacje Jezioro składa się z dwóch plos - zachodniego, silnie wydłużonego i wschodniego, owalnego. Plosa oddzielone są cieśniną, którą tworzy półwysep Szyla, naprzeciwko miejscowości Kręsk. Na zachodnim plosie wysp nie ma, natomiast na wschodnim jest ich osiem: Gełza (2,5 ha), Urbanki (6 ha), bez nazwy przy wyspie Urbanki (2,5 ha), bez nazwy przy Tomaszkowie (3,5 ha), Królicza (0,7 ha), Herta (6,7 ha), Majdy (7,2 ha), bez nazwy na wschód od wyspy Majdy (1,2 ha). Na Hercie istniała po I wojnie światowej gospoda, do której kursował prom z Dorotowa. We wschodniej części jeziora dopływa Giłwa, której źródła znajdują się na północ od Tomaszkowa. Na wschód od półwyspu Szyla jest jeden dopływ bez nazwy. Z jeziora Świetajno Naterskie dopływa Kanał Siła uchodzący na zachód od półwyspu Szyla. Na wysokości Szabruka dopływa Kanał Sząbruk odwadniający niewielki zbiornik powstały na podmokłych łąkach. Na zachodzie, w okolicy Unieszewa znajduje się wypływ Giłwy (Giławki) do dużych stawów rybnych. Istnieje jeszcze kilka niewielkich dopływów w okolicy Kręska, Majd i Dorotowa. Na jeziorze obowiązuje zakaz używania silników spalinowych.
inne Inaczej nazywane jest Thomasdorfer See (1928), Wulping See (1928), Vulping (1656), Wolping (1350), Wulping (1417), Wülpinc (1353), Vulpyng (1349), Wlpyng (1348) [Leyding 1959].
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

arti arti0877@wp.pl
21 czerwca 2013

znam te jezioro od 25 lat jeszcze 15 lat temu było tam ryby pełno a teraz pustka ale to zasługa pseudo gospodarstw rybackich które trzepało jezioro prądem jesienią wiosną sieci latem sieci a przez te lata tylko raz niby tam zarybili znam wszystkich rybaków co tam łowili obserwuje te jezioro przez lata i widze jak jest degradowane kiedyś raki woda czyściutka a teraz aż żal a teraz nowy dzierżawca następny wytępi co pozostało bo nie wierze w cuda że coś zarybią w tym 2013 mam nadzieje ze to się zmieni

brak brak
2 sierpnia 2009

jest to piekny rejon warmii

ja kryeda2@wp.pl
19 lipca 2009

czytam te wszystkie wypowiedzi i żal . Znam jezioro Wulpiński bardzo przyjazne. Ryba była ale kłusownicy tzn, rybacy agregatami ją wytłukli. Stacjonowaliśmy koło babci Kańtochowej i nigdy nikomu nic się nie stało i co ważne nic nigdy nikomu nie zginęło. Mieszkali bardzo sympatyczni ludzie zapewne jeszcze mieszkają. Domki przepiękne kultura. Nie wiem czy kiedyś jeszcze znajdę takie miejsce 7 cud świata

wiesiek wiesiek7806
29 marca 2009

W UE nie wolno nikomu łowić na sieci już nie mówiąc o prądzie.Obserwowałem na jesieni tzw.rybaków połowy na jez.taborskim,do dziś mam stres.Dlaczego ci rabusie jeszcze istnieją?

Spinningista Ko0mbake3r@o2.pl
1 listopada 2008

Bylem nad jeziorem pare razy i kicha ... 17 okoni w ciagu 10 dni takich po 8-9 cm na troka i jeden szczupak 55 cm i kolega zlapal szczupala 32 cm to juz na blachy... leczy bylo w nocy pare ale to przy pomoscie gdzie stale neci starszy dziadek ale to takie bo ja wiem 19 cm mial najwiekszy ....

Zalamany jestem bo kiedys lapalismy regularnie wegorze a teraz nawet pykniecia a 3 nocki zawalone ....

Do lowienia ryb juz nie ma co sie tam pchac ...

 • Jednodniowe - wszystkie udostępnione akweny - brzeg/lód/łódka (30 zł)
 • Dwudniowe - wszystkie udostępnione akweny - brzeg/lód/łódka (40 zł)
 • 7 dni - wszystkie udostępnione akweny - brzeg/lód (80 zł)
 • 7 dni - wszystkie udostępnione akweny - brzeg/lód/łódka (120 zł)
 • 14 dni - wszystkie udostępnione akweny - brzeg/lód (120 zł)
 • 14 dni - wszystkie udostępnione akweny - brzeg/lód/łódka (160 zł)
 • Roczne (ważne od dnia zakupu do 31.12.2024) brzeg/lód (190 zł)
 • Roczne (ważne od dnia zakupu do 31.12.2024) brzeg/lód/łódka (290 zł)
 • Opłata dodatkowa - połów metodą trollingu i/lub w maju z łodzi - 1 dzień (30 zł)
 • Opłata dodatkowa - połów metodą trollingu i/lub w maju z łodzi - 2 dni (40 zł)
 • Zezwolenie Specjalne (+maj z łódki i trolling) (450 zł)
Kup teraz
Płatności Przelewy24.pl

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl