Dodano: 4 stycznia 2010
Zbiornik znajduje się na OChK Jezior Legińsko-Mrągowskich, na wysokości 114 m n.p.m.
powierzchnia 124,4 ha (Leyding 1959). 106,5 ha, 125,3 ha (Choiński 1991).
głębokość Maks. - 33 m, śr. - 9,9 m (Choiński 1991).
klasa czystości W 1988 roku wody jeziora nie odpowiadały normom, a zbiornik zakwalifikowano do II kategorii podatności na degradację (Krajewski i wsp. 2005).
dno Płytkie partie dna o charakterze mulistym i piaszczysto-kamienistym porasta roślinność zanurzona preferująca eutroficzne zbiorniki. Występuje tu rogatek, wywłócznik, moczarka i kilka gatunków rdestnic. Miejscami dno fitolitoralu porastają nymfeidy.
dorzecze Dajna - Guber - Łyna.
dostępność Dobrze dostępne. Istnieje dużo ścieżek wokół jeziora.
brzegi Najbliższe otoczenie to lasy, pola, łąki i zabudowania okolicznych wsi. Szuwar porasta brzegi wąskim pasem. Główny skład gatunkowy tych zbiorowisk to trzcina, pałki, oczeret i turzyce.
miejscowość Święta Lipka, Pilec, Reszel, Kętrzyn.
hobby Kajakarstwo. Szlak kajakowy do Mrągowa - w Pilcu zapora wodna, dalej jezioro Kiersztanowskie i Juno bez większych przeszkód, krótki (malowniczy) szlak kajakowy do małej elektrowni wodnej ujściem rzeki Dajna.
Żeglarstwo.
Wędkarstwo. Dominujące gatunki to płoć, ukleja, okoń, szczupak, sandacz, lin, leszcz (dawniej - sielawa, węgorz, miętus).
podsumowanie
dodatkowe informacje Zbiornik ma charakter rynnowy. Ułożony jest południkowo. Jego długość wynosi około 4 km a szerokość 0,6 km. Przez jezioro przepływa rzeka Dajna. Jej dopływ z jeziora Śpigiel znajduje się na południu, natomiast wypływ na południowym-wschodzie. Na północy dopływa do Dejnowa niewielki ciek z jeziora Wyrbel.
Jezioro należy do obwodu rybackiego jeziora Dejnowa w zlewni rzeki Łyna nr 67.
inne Inne nazwy tego jeziora to Heiligelinder See (1938), Deinowa See (1928), Dena (1595), Denow (1340) [Leyding 1959).
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

wiesiek wthwfxiyp@jadamspam.pl
1 kwietnia 2010

Pani Wioleto, niech wybuduje sobie pani basen i tam śmiga skuterkiem, bo niedługo całkiem wypłoszymy zwierzynę i zasmrodzimy Mazury. W dzisiejszych czasach PRZYRODA I CISZA jest bezcenna, nawet tam gdzie nie ma strefy ciszy.

wioleta bogonska wiolesb@wp.pl
15 lipca 2008

witam porzebuje informacji -mam skuter wodny gdzie mogłabym popływac na mazurach gdzie nie ma strefy ciszy jakis wykaz jezior ,pozdrawiam wiola

andrzej wa@vp.pl
21 kwietnia 2008

czy mógłby mi ktos udzielic jakis informacji na temat tego jeziorka w centrum pilca?? szczegolnie interesuje mnie jaka rybe mozna tam złowic.

paulina:) paulinkapilec@amorki.pl
6 marca 2008

ja mieszkam w pilcu juz 14 lat, i jesli ktos krytykuje te wies to sie z nim nie zgadzam.... pilec jest bardzo malownicza wiaska i zawsze sie dziej sie tam cos ciekawego:)

Ania adu1@wp.pl
17 października 2006

Każde wakacje spędzam w Pilcu. Tam jest bajecznie. Woda w jeziorze całkiem spoko. Kwitnie jak każda, ale kąpie się tam zawsze i jeszcze żyje. Pilec to najpiękniejsze miejsce na ziemi.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl