Dodano: 4 stycznia 2010
Zbiornik znajduje się na wysokości 118,6 m n.p.m.
powierzchnia 42,7 ha (1955r.) ; 35,5 ha (1974r.) ; 33,5 ha (1991r.).
głębokość Maks. - 6 m ; śr. - 3 m.
dno Zarośnięte roślinnością podwodną.
dostępność Dobra od strony klasztoru. Dojechać można drogą z Rucianego do Szczytna, przez Stare Kiełbonki. Po kilku kilomatrach (około 6 km), skręcamy w prawo do Wojnowa i po około 1 km w lewo do klasztou.
ośrodki Brak.
kąpieliska Dzikie - prywatne zejście do wody.
wypożyczalnie Brak.
brzegi W większości płaskie, otoczone przez pola i łąki. Miejscami brzegi wysokie. Północny brzeg jest podmokły i bagnisty.
miejscowość Wojnowo, Rosocha, Majdan, Ukta, Ruciane-Nida.
hobby Spływy kajakowe rzeką Krutynią. Wędkarstwo - typ linowo-szczupakowy (1974r.).
miejsca Na południowo wschodnim brzegu malowniczy Klasztor Filiponów w Wojnowie. Miejsce bardzo ciekawe ale kupione przez "jakiegoś człowieka", który pijąc piwo i rozpędzając psy na łańcuchach otwiera drzwi do klasztoru za pewną opłatą - byłem i nie polecam (2003r.).
podsumowanie
dodatkowe informacje Czasami na jeziorze można spotkać pływające wyspy. Ich powierzchnię w 1974 r. szacowano na około 6 ha.
Do jeziora dostać się najlepiej z rzeki Krutyni, wąskim kanałem (naprawdę wąskim). Jest zarośnięty, co powoduje, że można w nim spotkać wiele ciekawych zwierząt i roślin. Sam osobiście rozjechałbym tam kaczkę, która kąpała się na środku cieku i nie maiła ochoty ustępować kajakowi. Gdy stwierdziła, że jest jednak naprawdę niebezpiecznie tak wyrwała do przodu, że uderzyła dzibem z całej siły w pływający liść - biedactwo chyba przeżyło ale z lekkim wstrząsem mózgu. Ciek ten dopływa w północnej części jeziora.
inne Niemiecka nazwa tego zbiornika to Duss See (1925r.), Duszne (1663r.), Tussen (1651r.). Inna nazwa to Dusne Jezioro.
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

Romcio romsul@vp.pl
31 sierpnia 2013

Klasztor Wojnowo to wspaniałe miejsce , polecam.

Ewa Jurczyńska ewa.jurczynska@jota.net.pl
17 października 2012

Płynęliśmy Krutynią a następnie wąskimi przesmykami do jeziora Duś. W dali klasztor Starowierców.Watro zobaczyć, miła atmosfera>Pan ,który jest obecnie właścicielem chętnie opowiadał dzieje klasztoru.Piękne ikony i inne dewocjonalia , żyrandol na świece -olbrzymi , 6 m wysokości . Cmentarzyk obok .Warto tam być

PD piotr@jezioro.com.pl
11 lipca 2007

Ja płynąłem z Krutyni na Duś około 15 - 20 min. Dłużej szukałem możliwości powrotu z Dusia do kanału wśród trzcin łączącego jezioro z rzeką.

goska malgorzata_sokolowska@o2.pl
10 lipca 2007

Jak długo trzeba płynąc kanałem z krutynii do jeziora Duś, zaczęliśmy ale po drodze spotkalismy wracających kajakarzy, którzy stwierdzili, że płyneli i płyneli a do jeziora nie dopłyneli więc wrócilismy. Czy ktos moze powiedziec ile czasu trzeba na dopłynięcie do jeziora z krutyni?

góral
3 kwietnia 2007

facet nie masz racji, byliśmy w tym klasztorze, spaliśmy tam w 2004 roku i było SUPER! a to że właściciel nosi piwo- to JEGO PLUS i ATUT!!!!

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl