Dodano: 4 stycznia 2010

Zbiornik znajduje się w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich (Pojezierze Mazurskie), na wysokości 116,2 m n.p.m.

powierzchnia 10450 ha (zespół jez. Mamry), 2504,4 ha (Mamry właściwe).
głębokość Maks. - 43,8 m ; śr. - 11,7 m.
klasa czystości I (1993r.) - Mamry właściwe.
Wg badań WIOŚ z 1999r. jezioro należy do II klasy czystości i II kategorii podatności na degradację:
 • widzialność latem - 3,3 m
 • 1,5 mgO2/l - warstwa naddenna latem
 • 0,091 mgPogólny/l - warstwa naddenna latem
 • 0,03 mgNamonowy/l - warstwa naddenna latem
ryby wzdręga, sum, płoć, okoń, lin, leszcz, krąp, szczupak, węgorz
dno Piaszczysto-muliste.
dorzecze Węgorapa - Pregoła.
użytkownik rybacki Polski Związek Wędkarski Zarząd Główny
dostępność Dobra
ośrodki 2 ośrodki wypoczynkowe, domki letniskowe i 5 pól biwakowcyh (WIOŚ 1999r.).
brzegi Brzegi Zatoki Przystań i środkowej części północnego brzegu są wysokie i miejscami strome. Otoczone polami uprawnymi, łąkami i kępami lasu. Inne brzegi są płaskie i rozmyte, otoczone mokradłami i podmokłymi łąkami.
miejscowość Węgorzewo, Przystań, Pniewo.
hobby Żeglarstwo (przez jezioro prowadzi szlak żeglugowy z Giżycka do Węgorzewa), wędkarstwo (typ sielawowy).
miejsca Warto zaglądnąć na wyspy:
 • Wyspa Upałty około 300 lat temu łączyła się z lądem nosząc na sobie przepiękny park i siedzibę Lehndorffów. Po tamtych czasach pozostały jedynie ruiny ówczesnych zabudowań. Obecnie wyspa – przypomina czasy II wojny światowej ruinami bunkrów i schronów poniemieckich.
 • Wyspa Piramidowa kryje na sobie grób geografa badającego Mamry w XIX wieku – Augusta Quednaua. Kiedyś był tu pomnik – piramida, który wybudowali Lehndorffowie by uczcić pamięć swojego przyjaciela. Pomnik ten został zniszczony przez wodę.
podsumowanie
dodatkowe informacje Zespół połączonych jezior stanowiący drugie co do wielkości jezioro w Polsce. W skład zespołu wchodzą jeziora: Dobskie, Dargin, Kisajno, Kirsajty, Święcajty i Łabap oraz Mamry właściwe zajmujące północną część zespołu.

Niektóre zatoki Mamr właściwych noszą nazwy odrębnych jezior: Bodma, Przystań, Mamry Małe, Pniewskie. Na jeziorze znajduje się największa w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich wyspa Upałty o pow. 67 ha. W części północno-zachodniej jeziora, koło wsi Przystań wylot nieczynnego kanału Mazurskiego. Z części północno-wschodniej wypływa rzeka Węgorapa - dopływ Pregoły.
inne Historia
Połączone obecnie jeziora tworzące kompleks Mamr stanowiły niegdyś osobne akweny połączone przesmykami, którymi prowadziły drogi. Przesmyki te zostały zalane i rozmyte na skutek podniesienia się poziomu wody w Mamrach spowodowanego powolnym wypiętrzaniem się północnego brzegu. Konsekwencją tego procesu jest podnoszenie się Węgorapy, odprowadzającej wody z jeziora, stałe podnoszenie się poziomu wody w Mamrach oraz zatapianie niskich przesmyków i nadbrzeżnych łąk. W ciągu ostatnich 500 lat poziom wody podniósł się o ok. 2 m (średnio 4 mm rocznie).

Fauna i flora Wyspa Upałty oraz pobliskie mniejsze wyspy: Sosnówka, Piramidowa oraz leżące dalej na południe Wyspy Gniłe podlegają ochronie jako część rezerwatu krajobrazowo-ornitologicznego "Wyspy na jez. Mamry i Kisajno". Na wyspach gnieżdżą się m.in.: kormoran czarny, czapla siwa, łabędź niemy, mewa śmieszka, kilka gatunków rybitw, kaczek i perkozów. Na wyspie Upałty znajduje się stary, ponad 200-letni drzewostan: dęby, buki, topole, klony i lipy. Wyspa Upałty przystosowana jest do zwiedzania, wyznaczono ścieżki turystyczne oraz punkty widokowe. Przybijać można tylko w miejscu wyznaczonym, nie wolno schodzić z wyznaczonych ścieżek. Przybijanie do innych wysp na jeziorze Mamry jest zabronione ze względu na ochronę lęgowisk i ostoi ptactwa.

Zlewnia całkowita wynosi 620 km2.
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

lukasz mono@vp.pl
5 stycznia 2013

Tak bardzo bym chciał żeby szanowni Rybacy oszczędzili te jezioro przez jakieś 2-3 lata i rybostan się odnowi.
Piękne i dzikie jeszcze jezioro, nie tak mocno uczęszczane przez turystów i żeglarzy, bo jest to koniec szlaku lub początek ;)
Jeszcze jakieś 5 lat temu można było połowić pięknego okonia, a teraz jest z nim cienko, ale to może być spowodowane bardzo skutecznym sposobem na okonie z mamr.

Ramzes geogeo@interia.pl
28 kwietnia 2009

W Polsce są Polacy... i to jest przyczyna braku ryb w wodzie.

Na szczupaki jeździ się do Szwecji, tam polactwo nie ma nic do gadania... więc ryba jest!

blazewicz tomasz agnieszka25@buziaczek.pl
7 lutego 2009

pragne zaznaczyc fakt ze dopuki w naszym kraju bedzia taka mafijna i zlodziejska organizacja jak pzw to nasze piekne jeziora i rzeki zgina zamienia sie w martwe cieki i zbiorniki wodne pozostanie tylko wycie o pomste-komuno wroc

marlena marleneczka13@o2.pl
29 stycznia 2009

Nazwa tego jeziora jak i całego zespołu jezior do końca nie jest znana. W dawnych aktach przed 1340 rokiem zwane było "Mambrow", a później przez ludność polską "Mamri". Niektórzy nazwę wywodzą od litewskiego słowa maurai (kaczki = pływanie), inni od polskiego słowa mara (widmo, zjawa, upiór) lub mary (zatonięcie, zniszczenie), przypominają one o zabobonach Mazurów, którzy zaludniali jeziora złośliwymi upiorami. Jeśli mają one postać małych dzieci z czerwonymi czapkami i nurkują pod powierzchnią klaszcząc trzy razy w ręce to znaczy, że komuś przypadnie śmierć przez utonięcie (Zweck,1900)

zdzislaw mirmax-zl@wp.pl
6 marca 2007

wedkuje na tym pieknym jeziorze od ladnych kilkunastu lat i tu niestety rabunkowa gospodarka rybacka daje o sobie znac .Ponad wymiarowego szczupaka zlapac na wedke graniczy z cudem a takze okonia leszcza o sieji nawet nie wspomne. moje pytanie: I CO DALEJ wladze PZW!!!

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl