Dodano: 4 stycznia 2010
Zbiornik znajduje się na Równinie Sępopolskiej, na wysokości 64,8 m n.p.m.
powierzchnia 675,3 ha (1959). 325 ha, 360,3 ha (1991).
głębokość Maks. - 3,5 m; śr. - 0,9 m (1991).
klasa czystości W 1993 roku WIOŚ w Suwałkach, zakwalifikował wody jeziora do III klasy czystości, natomiast stan sanitarny odpowiadał II klasie.
W 2002 roku przeprowadzone badania przez WIOŚ w Olsztynie wykazały, że zbiornik jest silnie podatny na na degradację - poza ustalonymi kategoriami, a wskaźniki oceny klasy czystości wód przyjmują wartości pozaklasowe. Stan sanitarny odpowiadał I klasie (2003).
Ze względy na wybrane parametry fizyko-chemiczne, jezioro zakwalifikowano do zbiorników mezo- i eutroficznych. Największy ładunek biogenów dostarczany jest do zbiornika przez dopływy - głównie rzeką Rudą. Jezioro jest podatne na eutrofizację, a dostarczany ze zlewni ładunek biogenów przekracza ładunek niebezpieczny (2005).
dno Osady gytii miejscami obficie porośnięte są roślinnością zanurzoną, głównie w strefie przybrzeżnej.
dorzecze Oświnka − Ilma - Łyna - Pregoła.
dostępność Dojechać można szosą, przez wieś Bajory do wsi Wyskok. Za wsią, ze szczytu wzniesienia można obserwować zachodnią część zbiornika.
ośrodki Brak.
kąpieliska Brak.
wypożyczalnie Brak.
brzegi Podmokłe, bagniste, jedynie w części środkowej suche. W większości niedostępne. Najbliższa okolica to nieużytki, trzcinowiska, lasy i grunty orne oraz łąki.
miejscowość Wyskok, Zielony Ostrów.
hobby Krajoznawstwo. Obserwacje ornitologiczne.
miejsca Od południowo-zachodniej strony, na wzniesieniu znajduje się dobry punkt obserwacyjny. Warto odwiedzić sąsiednie rezerwaty: Kałeckie Błota i Bajory, wraz z odcinkiem Kanału Mazurskiego i śluzami.
położenie Zbiornik znajduje się na Równinie Sępopolskiej, na wysokości 64,8 m n.p.m.
podsumowanie Malowniczo położony zbiornik stanowi cenny element krajobrazu. Niestety ze względu na zmiany stosunków wodnych jezioro ulega wypłyceniu. Powoduje to w efekcie jego zarastanie. Dodatkowym czynnikiem przyspieszającym ten proces jest eutrofizacja. Dominacja norki amerykańskiej przyczynia się natomiast do eliminacji wielu gatunków ptaków, a zarastanie otwartych przestrzeni trawiastych wokół brzegów powoduje zubożenie różnorodności siedliskowej. Dodatkowym zagrożeniem jeziora jest wzrost presji ludzkiej, poprzez kłusownictwo i urbanizację (2005).
dodatkowe informacje Sumaryczna powierzchnia sześciu wysp, z których cztery położone są wśród bagien wynosi ponad 10 ha (1974). W rzeczywistości wysp jest znacznie więcej. Faktycznie, ze względu na obniżenie poziomu lustra wody niektóre z nich znajdują się nie na wodzie lecz wśród bagien. W zachodniej części jeziora zobaczyć możemy wyspy:
 1. Dębowa
 2. Mała
 3. Przybrzeżna
 4. Podłużna
 5. Płaska
 6. Kapeluszowa
 7. bez nazwy
We wschodniej części zbiornika, od północy położone są wyspy:
 1. Brzozowa
 2. bez nazwy
 3. bez nazwy
 4. Osikowa
 5. Żurawia
 6. Olchowa
 7. Koralowa
Linia brzegowa jest bardzo urozmaicona, o czym świadczy duża ilość niewielkich zatok i półwyspów. Na południowym-zachodzie znajduje się Zatoka Sobiecha, na wschodzie Zatoka Lisi Ogon, a na północnym-wschodzie Zatoka Pod Lipami (2005).
Według klasyfikacji rybackiej zakwalifikowano to jezioro do typu linowo-szczupakowego.
Kiedyś nad tym jeziorem ulokowano PGR Czarny Ostrów.
Zbiornik jest długi na 5,34 km.
Powierzchnia zlewni całkowitej wynosi około 143 km2 natomiast bezpośredniej około 770 ha (2003).
Istnieją trzy niewielkie dopływy do jeziora. Są to: Rawda, która niesie wodę z jeziora Rydzówka, niewielka rzeczka Ruda, która wpada do Oświna w północno-wschodniej części i Osieka. Ponadto jezioro zasilane jest jeszcze kilkoma niewielkimi dopływami (w tym rowami melioracyjnymi). Na odpływie z jeziora - niewielkiej rzeczce nazywanej Oświnka lub Świnia, w 1994 roku wybudowano jaz mający piętrzyć wody jeziora. Źle funkcjonująca budowla, nie do końca spełnia swoje funkcje (2003).
W północno-wschodniej części zbiornika znajduje się połączenie z dwoma niewielkimi zbiornikami (rozlewiskami) - Oświn-Staw, a dalej Oświn-Pasternak (2005).
Jezioro Oświn jest częścią rezerwatu faunistyczno-florystycznego, Siedem Wysp o powierzchni ok. 100 ha, na terenie którego i jego najbliższej okolicy stwierdzono obecność ponad 260 taksonów glonów, 50 taksonów roślin wodno-błotnych, 16 gatunków roślin naczyniowych zanurzonych i o liściach pływających, 74 gatunki roślin chronionych, 21 gatunków skorupiaków, 103 gatunki wrotków, 8 gatunków skąposzczetów, 11 taksonów larw owadów wodnych, 10 gatunków mięczaków wodnych, 22 gatunki ryb, 129 gatunków ptaków. Spośród dużych ssaków największą liczebność, w najbliższej okolicy osiągają norki, których szacuje sie na około kilkadziesiąt rodzin oraz bobry - ponad 180 osobników. Na terenie rezerwatu utrzymywane są także koniki polskie. W 2000 roku ich liczebność osiągnęła 35 osobników zgrupowanych w dwóch tabunach.
Wraz z rezerwatami Kałeckie Błota i Bajory, jezioro Oświn tworzy zależny od siebie, unikalny pod względem przyrodniczym, układ hydrologiczny (2005).
Oświn jest jeziorem, na którym obowiązuje zakaz używania jednostek pływających z silnikami spalinowymi, wprowadzony w drodze Uchwały Rady Powiatu na podstawie art.41 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz art.116 ust.1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.
Jezioro i jego okolice jest wydzielonym Obszarem Specjalnej Ochrony (OSO), który nie jest połączony z innymi obszarami Natura 2000 (typ - A, kod - PLB280004). Obszar ten objęty jest takimi formami ochrony jak (2007):
 • Rezerwat Przyrody o nazwie Jezioro Siedmiu Wysp
 • Ostoja Ramsar o nazwie Jezioro Siedmiu Wysp (Oświn)
 • Obszar Chronionego Krajobrazu opisany jako "I" OCK woj. warmińsko-mazurskiego
inne Po niemiecku nazywane jest Nordenburger See (1928), Aschwöhn See (1928), Aschwein (1595), Asswin (1469), Assuenus (1326).
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

miroslaw mlotkowski rakopw@poczta.onet.pl
14 lutego 2011

cz jeziorze Oswin wolno legalnie lowic ryby?-wedkarz z warszawy
chcialbym w lato wybrac sie nad jez.owsin ale nie wiem czy mozna tam legalnie wedkowac

orion55 antoni3112@interia.pl
6 września 2008

W rakingu na najpiekniejsze jezioro mazurskie komentujacy daja najwyzsze oceny jeziorom gdzie mozna sie kapac lub zeglowac ,a przeciez najpiekniejsze to sa jeziora gdzie mozna spotkac najcudowniejsza i najatrakcyjniejsza rzecz na swiecie..to przyroda..to cisza..to zycie wsrod traw..drzew..wysp i wod..to jest wlasnie tam ...na Oswinie..To najwspanialsza rzecz ..poczuc sie nagle sam...wokol w odleglosci wielu kilometrow nie ma oprocz nas nikogo ..nikogo..fantastycznie!!Tylko przyroda ...i ta cisza...Ja to Kocham..a Wy?

orion55 antoni3112@interia.pl
4 września 2008

ale spoko...w takim pieknym miejscu w takim rezerwacie scislym a non stop tam widze i slysze krazace helikoptery nad oswinem..po co?wybrancy i tak lowia bez zakazow..a prawdziwy wedkarz nie ma prawa tam nawet poplywac na lodce..dziwny to obyczaj..dziwny kraj..do tego tam zamieszkal orzel bielik i co na to przyrodnicy? co na te helikoptery mowia?nic!!

Marian J. marianj@jezioro.com.pl
29 sierpnia 2002

Jezioro to zwane jest również jeziorem siedmiu wysp. Jest miejscem gniazdowania wielu ptaków i miejscem odpoczynku podczas wędrówek.

Przemek Szmyt
21 sierpnia 2002

Jedno z piekniejszych jezior regionu - Jez. Oświn, które razem z otaczajścym rezerwatem jest największym lęgowiskiem ptactwa w pn. Polsce i przeuroczym miejscem, chyba jedynym, gdzie można spotkać stada koni w stanie naturalnym. Jez. Oświn położone jest tuż przy granicy z obwodem Kaliningradzkim, na granicy powiatów Kętrzyńskiego i Węgorzewskiego.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl