Dodano: 4 stycznia 2010
Zbiornik znajduje się na wysokości 156,8 m n.p.m.
powierzchnia 277,75 ha (Leyding 1955). 227 ha, 205 ha (Choiński 1991).
głębokość Maks. - 45 m (Choiński 1991), 36 m, 52-54 m; śr. - 17 m (Choiński 1991).
klasa czystości Jezioro eutroficzne, okresowo pojawiają się zakwity glonów.
dno Piaszczyste i piaszczysto-kamieniste. Dno miejscami obficie porośnięte roślinnością zanurzoną. Dominuje wywłócznik, rogatek, rdestnice i moczarka. Łąki ramienicowe zanikają. Nymfeidy występują długimi pasami na granicy szuwaru i otwartej wody, w północnej części szuwar jest słabo wykształcony, a dominuje grążel.
dorzecze Lega - Biebrza - Narew - Wisła.
dostępność Bardzo dobrze dostępne od strony Olecka. Wokół jeziora prowadzi ścieżka, którą można obejść cały zbiornik. Istniej dużo pomostów, zarówno małych, wędkarskich jak i dużych, typowo rekreacyjnych.
ośrodki Ośrodek wypoczynkowy w Olecku.
kąpieliska W środkowo-zachodniej części jeziora znajduje się kąpielisko i plaża z dużym pomostem.
wypożyczalnie W ośrodku wypoczynkowym i w okolicznych kwaterach prywatnych.
brzegi Najbliższe otoczenie od zachodu to zabudowania Olecka. Wokół pozostałych brzegów dominują pola i łąki oraz niewielki kompleks lasu. Bezpośrednio nad brzegiem dominuje olcha i łozowiska. Roślinność szuwarowa porasta brzegi wąskim pasem. Wyjątkiem jest północno-wschodni brzeg gdzie szuwar ma postać szerokiego pasa i tworzy wyspę. Wśród roślinności dominuje trzcina, pałka, jeżogłówka, turzyce, tatarak i mozga.
miejscowość Olecko, Lesk, Siejnik, Jaśki, Sedranki, Możne.
hobby Wędkarstwo. Według klasyfikacji rybackiej jezioro należy do typu sielawowego. Spotkać w nim można płoć, wzdręgę, leszcza, okonia, szczupaka, węgorza, sieję, lina i krąpia.
Turystyka kajakowa. Jezioro to jest początkiem szlaku kajakowego po rzece Ledze. Turystyka piesza. Nad brzegiem poprowadzono ścieżkę edukacyjną - "Wiewiórcza Ścieżka".
podsumowanie
dodatkowe informacje Jezioro jest długie na 4,7 km i szerokie na około 1,25 km. Zbiornik ma charakter rynnowy.
Na północy znajduje się dopływ rzeki Legi, która niesie wodę z jeziora Sedraneckiego. Wypływ Legi znajduje się w środkowo-zachodniej części jeziora. Ponadto na północnym-wschodzie istnieje dopływ niewielkiej rzeczki Możanki.
inne Po niemiecku zbiornik nazywany jest Treuburger See (1938), Grosser Oletzkoer See (1929), Oletzkoer See (1921r.), Gross Oletzko (1748), Oletzko Gros (1595r.), Gross Oletzken (1560). Inne polskie nazwy to Duze Olecko, Oleckowskie Jezioro, Oleckie Jezioro (Leyding 1959).
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

Marek_Kacz z.marek.kacz@wp.pl
8 stycznia 2007

jedno z nielicznych tak głębokich jezior. Na przystani LOK istnieje już klub płetwonurków i niedługo zostanie najprawdopodobniej reaktywowany znany w przeszłości ośrodek szkolenia płetwonurków.
Także to, że jezioro - jako jedne z nielicznych na Mazurach - ma glębokość przekraczającą 50 m. a klub w przyszłości będzie mial mozliwość zapewnienia pełnego bezpieczeństwa nurkowania - zapraszamy już niedługo wszystkich płetwonurków zamierzających przekroczyć 50-cio metrowa głębokość zanurzenia.

Ula-Ole ulik666@wp.pl
23 maja 2006

Jezioro, jak i całe miasto jest bardzo urokliwe i potrafi zaczarować niejednego turystę do tego stopnia,że bardzo chętnie tu wraca. Nasze dość czyste jezioro, pięknie otoczone lasem, kąpieliska, w tym główne- Skocznia- wszystko to tworzy piękny obrazek. W Olecku każdy znajdzie coś dla siebie, popływa kajakiem, żeglówką, pojezdzi rowerem po licznych trasach rowerowych,dobrze zje, pozna wielu ciekawych ludzi i pójdzie na świetną imprezę ;)
to wszystko i wiele więcej Olecko ma do zaoferowania :)

Marta - Olecczanka marteczka.p@interia.pl
22 lutego 2006

piękne miejsce, urokliwe, kąpielisko Skocznia (kawiarnia, wypożyczalnia sprzętu wodnego, zielona klasa edukacyjna), Wiewiórcza Ścieżka wokół jeziora (można przejść pieszo lub wybrać się rowerem, tablice informacyjne, punkty widokowe, rzadka roślinność); dla tych, którzy lubią mniej zaludnione plaże - kąpielisko przy Dworku Mazurskim; zapraszam :)

sebastian- oleczczanin mideopsis@op.pl
3 stycznia 2006

kąpieliska 2 strzeżone - miejskie i szyjka. oraz kilkanascie dzikich. lesk i siejnik to są już osiedla nie miejscowości. Szczególnie polecam wiewiórczą ścieżke z licznymi ciekawostkami

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl