Dodano: 4 stycznia 2010
Zbiornik znajduje się w granicach miasta, w jego północno-zachodniej części, między osiedlami Gutkowo i Redykajny, na wysokości 105,9 m n.p.m.
powierzchnia 18,5 ha (Choiński 1991). 18,6 ha (Lossow i wsp. 2005).
głębokość Maks. - 30,4 m, śr. - 9,6 m (Lossow i wsp. 2005).
klasa czystości W 2003 roku wody jeziora zakwalifikowano do II klasy czystości, a zbiornik I/II kategorii podatności na degradację (Lossow i wsp. 2005).
dno Piaszczyste i piaszczysto - muliste. Do głębokości około 5-6 m porośnięte roślinnością zanurzoną i nymfeidami. Miejscami występują ramienice.
dostępność Zbiornik dobrze dostępny. Wygodny dojazd z Olsztyna w kierunku Gutkowa. Pomostów wędkarskich brak.
ośrodki Brak. Nad jeziorem wybudowano (nie do końca zgodnie z prawem) hotel.
kąpieliska Dwie, dzikie plaże (bez pomostów i ratownika). Sporo zejść do wody przez wydeptany pas szuwarów.
wypożyczalnie Brak.
brzegi Najbliższe otoczenie to nieużytki, lasy, zabudowania i tereny podmokłe. Brzegi są nieznacznie wzniesione, miejscami stromo schodzą do wody. Szuwar, głównie trzcinowy, porasta brzegi wąskim pasem.
miejscowość Olsztyn.
hobby Wędkarstwo (jezioro linowo-szczupakowe). Spotkać tu można między innymi szczupaka, węgorza, miętusa, okonia i pozostałe, wszędobylskie gatunki naszej ichtiofauny.
Nurkowanie. Doskonały zbiornik do szkoleń i nurkowań rekreacyjnych. Szkolą tu młodych nurków nie tylko olsztyńskie szkoły.
Jazda konna. Niedaleko można wypożyczyć konie. Jest także szkółka jeździecka.
miejsca Zabytki Olsztyna.
podsumowanie
dodatkowe informacje W 1957 roku utworzono z tego jeziora rezerwat przyrody, ze względu na obecność poryblinu jeziornego. Było to jedno z trzech stanowisk na Pojezierzu Mazurskim. W 1987 roku rezerwat zlikwidowano, a poryblin ustąpił z jeziora, prawdopodobnie w wyniku mechanicznego niszczenia populacji przez kapiących się.
Jezioro należy do bradymiktycznych, wyraźnie uwarstwionych w okresach stagnacji.
Warto wspomnieć, że jeszcze do niedawna na tym jeziorze panował "niepiśmienny" zakaz polowania z kuszą. Jednak obecnie obserwuje się pokaleczone ryby.
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

male 1963marian@wp.pl
5 kwietnia 2012

Oczywiście że Żbik !!! właściciele mieszkali w Gutowie koło kościoła . W latach 60-tych chodziłem tam z rodzicami na raki , były ich pełne wiadra . Mieszkałem w Gutkowie a ojciec dobrze znał się ze Żbikami niewiedzić czemu ponazywali teraz te jeziora po swemu . Wojciech dobrze pisze że gonił , w końcu było prywatne jak również ''Redykajny'' (Kuszpiel) .

male 1963marian@wp.pl
5 kwietnia 2012

Trzeba pamiętać że nastała moda na nazewnictwo nawet stawu czy większej kałuży jak bajorko Żbik w lesie czy Czarne przy Ekonomiku które można kamieniem przerzucić .Te pierwsze jest chyba oczkiem wodnym w lesie a nie jeziorem !

ewa ecytrynka@poczta.onet.pl
13 maja 2007

Jezioro Tyrsko to NIE jezioro Żbik (swoja drogą nie wiem skąd te pomylone nazewnictwo (?)
Opisany powyżej zbiornik to TYRSKO. Zbiornik Żbik znajduje się nieopodal ulicy Żbiczej i ma powierzchnię zaledwie 1,2 ha.

mg
19 marca 2007

fajne jezioro tylko tam hotel stoi i mnóstwo turystów,czyli brak spokoju.w poblizu jest jeszcze jez.redykajny które polecam(czysta woda,ryby)

Wojciech Lewandowski wojciech.lewandowski8@neostrada.pl
18 listopada 2006

Jezioro Żbik, bowiem należało do gospodarza z Gutkowa Żbika, który jeszcze w 1950 roku na nim rybaczył i łowił raki. Pan Żbik w 1948 pożyczał polskie książki, gdyż reaktywował działalność prowadzonego przez siebie przed wojną punktu bibliotecznego Towarzystwa Czytelni Ludowych. Ale z jeziora kąpiących się gonił.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl