Dodano: 30 lipca 2007
Roślina zielna lub półkrzew o silnym i niemiłym zapachu. Liście: za wyjątkiem górnych złożone z 3 listków (2 bocznych, mniejszych i 1 szczytowego większego o dłuższym ogonku, w zarysie eliptycznych lub podłużnie eliptycznych, ząbkowanych brzegiem; u podstawy liści występują jajowate w zarysie i brzegiem ząbkowane przylistki. Łodygi: liczne, rozgałęzione, wzniesione lub podnoszące się, pokryte długimi włoskami i gruczołkami Kwiaty: różowe z ciemniejszymi żyłkami, rzadko białe, zebrane na szczytach pędów w gęste kwiatostany groniaste; pojedyncze kwiaty pięciokrotne, wyrastają po 2 w kątach liści, długości 1,5-2 cm; kielich zrosłodziałkowy, rurkowaty, z 5 zaostrzonymi i do 3 razy dłuższymi od rurki ząbkami, pokryty gruczołkami i kosmatymi włoskami; korona z dłuższym od skrzydełek żagielkiem oraz dziobkowato zaostrzoną łódeczką. Okres kwitnienia: od lipca do września. Owoc: w postaci 2-3 nasiennego, długiego do 1 cm, jajowatego, lekko spłaszczonego i pokrytego włoskami strąka.
systematyka
 • Klasa Magnoliopsida (=Dicotyledones) - dwuliścienne
 • Podklasa Rosidae - różowe
 • Nadrząd Fabanae - bobopodobne
 • Rząd Fabales - strączkowce
 • Rodzina Fabaceae (Papilionaceae) - motylkowate (bobowate)
Przynależność fitosocjologiczna:
Klasa Festuco-Brometea.
wygląd Roślina zielna lub półkrzew o silnym i niemiłym zapachu. Liście: za wyjątkiem górnych złożone z 3 listków (2 bocznych, mniejszych i 1 szczytowego większego o dłuższym ogonku, w zarysie eliptycznych lub podłużnie eliptycznych, ząbkowanych brzegiem; u podstawy liści występują jajowate w zarysie i brzegiem ząbkowane przylistki. Łodygi: liczne, rozgałęzione, wzniesione lub podnoszące się, pokryte długimi włoskami i gruczołkami Kwiaty: różowe z ciemniejszymi żyłkami, rzadko białe, zebrane na szczytach pędów w gęste kwiatostany groniaste; pojedyncze kwiaty pięciokrotne, wyrastają po 2 w kątach liści, długości 1,5-2 cm; kielich zrosłodziałkowy, rurkowaty, z 5 zaostrzonymi i do 3 razy dłuższymi od rurki ząbkami, pokryty gruczołkami i kosmatymi włoskami; korona z dłuższym od skrzydełek żagielkiem oraz dziobkowato zaostrzoną łódeczką. Okres kwitnienia: od lipca do września. Owoc: w postaci 2-3 nasiennego, długiego do 1 cm, jajowatego, lekko spłaszczonego i pokrytego włoskami strąka.
wymiary Osiąga średnią wysokość 30-80 cm.
występowanie Zasięg gatunku obejmuje obszar od południowej Skandynawii ku południowi Europy. W Polsce występuje dość często na całym obszarze z wyjątkiem części północno-wschodniej, północno-zachodniej i zachodniej. Preferuje siedliska suche i słoneczne, najczęściej można go spotkać na suchych łąkach i murawach oraz na miedzach, przydrożach, zaroślach i obrzeżach lasów.
ochrona Od roku 2004 objęty częściową ochroną gatunkową.
Potencjalne zagrożenie dla tego gatunku może stanowić sukcesja roślinności drzewiastej na murawach oraz likwidacja miedz.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl