Dodano: 27 lipca 2007
Roślina wieloletnia z grubym korzeniem palowym. Liście: skupione w przyziemnej rozecie, o średnicy do 40 cm, barwy szarozielonej, owłosione pajęczynowato, pierzasto sieczne, silnie kolczasto zakończone. Łodyga: silnie skrócona, do 3 cm długości. Kwiaty: srebrzystobiałe lub różowe, zebrane w jeden szczytowy koszyczek, średnicy do 15 cm, jego okrywa składa się z wielu szeregów listków, przy czym zewnętrzne są kolczaste natomiast wewnętrzne słomiaste; zapylane przez pszczoły, trzmiele i chrząszcze; okrywy koszyczka zamykają się wieczorem oraz w dni pochmurne. Okres kwitnienia: od sierpnia do września. Owoc: typu niełupka do 5 mm długości, zaopatrzona w aparat lotny powstały z puchu kielichowego.
systematyka
 • Klasa: Magnoliopsida (=Dicotyledones) - dwuliścienne
 • Podklasa: Asteridae - astrowe
 • Nadrząd: Asteranae - astropodobne
 • Rząd: Asterales - astrowce
 • Rodzina: Asteraceae (Compositae) - astrowate (złożone)
Przynależność fitosocjologiczna:
Klasa Festuco-Brometea, Rząd Nardetalia.
wygląd Roślina wieloletnia z grubym korzeniem palowym. Liście: skupione w przyziemnej rozecie, o średnicy do 40 cm, barwy szarozielonej, owłosione pajęczynowato, pierzasto sieczne, silnie kolczasto zakończone. Łodyga: silnie skrócona, do 3 cm długości. Kwiaty: srebrzystobiałe lub różowe, zebrane w jeden szczytowy koszyczek, średnicy do 15 cm, jego okrywa składa się z wielu szeregów listków, przy czym zewnętrzne są kolczaste natomiast wewnętrzne słomiaste; zapylane przez pszczoły, trzmiele i chrząszcze; okrywy koszyczka zamykają się wieczorem oraz w dni pochmurne. Okres kwitnienia: od sierpnia do września. Owoc: typu niełupka do 5 mm długości, zaopatrzona w aparat lotny powstały z puchu kielichowego.
wymiary Roślina rozetowa wysokości kilku, kilkunastu cm.
występowanie Zasięg występowania obejmuje rejony alpejskie południowej i centralnej Europy. W Polsce rozpowszechniony w Sudetach i Karpatach po piętro kosówki. Posiada również rozproszone stanowiska na niżu. Dziewięćsił preferuje siedliska dobrze nasłonecznionych muraw kserotermicznych i naskalnych, bliźniczysk i suchych łąk.
ochrona Gatunek objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Głównym zagrożeniem dla gatunku jest zbieranie ze względu na walory dekoracyjne oraz dla celów leczniczych. Duże zagrożenie stanowi również niszczenie siedlisk i zarastanie ich przez roślinność drzewiastą.
uwagi Roślina lecznicza już od czasów Średniowiecza, używany jako środek napotny, moczopędny oraz poprawiający pracę przewodu pokarmowego. Materiał zielarski stanowi głównie wysuszony korzeń. W składzie chemicznym zawiera między innymi od 1 do 2% olejku, który zawiera związek poliacetylenowy (tlenek carlina, który ma właściwości bakteriobójcze) oraz garbniki i inulinę. Wyciąg z wysuszonego korzenia działa hamująco na wzrost bakterii gram-dodatnich i gronkowca złocistego.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl