Dodano: 30 lipca 2007
Półpasożytnicza roślina dwuletnia lub roczna. Liście: w zarysie lancetowate, pierzastosieczne z odcinkami nieregularnie klapowanymi, brzegiem ząbkowane, osadzone na łodydze skrętolegle na krótkich i owłosionych ogonkach. Łodyga: w górze owłosiona, rozgałęziająca się, wzniesiona. Kwiaty: różowe lub purpurowe, dwuwargowe, zebrane na szczytach pędów w kłosowatogroniaste kwiatostany; okwiat zróżnicowany na kielich i koronę; kielich dwuwargowy o łatkach różnej wielkości, długości 9-13 mm, beczułkowaty; korona zrosłopłatkowa, długości 15-22 (25) mm, o rurce prostej i dwukrotnie dłuższej od kielicha, dwuwargowa, gdzie warga górna hełmiasta, wycięta na górze w krótki dzióbek i z dwoma szczeciniastymi ząbkami niżej, natomiast dolna trzypłatkowa, prawie tak długa jak górna; pręciki 4, dwusilne (2 dłuższe od pozostałych); pręcik jeden, zrośnięty z kilku owocolistków, jajowaty. Okres kwitnienia: od maja do września. Owoc: to ukośnie jajowata torebka, zakończona dzióbkiem, wypełniona licznymi wąskojajowatymi nasionami.
systematyka
 • Klasa Magnoliopsida (=Dicotyledones) - dwuliścienne
 • Podklasa Lamiidae - jasnotowe
 • Nadrząd Lamianae - jasnotopodobne
 • Rząd Scrophulariales - trędownikowce
 • Rodzina Scrophulariaceae - trędownikowate
Przynależność fitosocjologiczna:
Klasa Scheuchzerio-Caricetea.
wygląd Półpasożytnicza roślina dwuletnia lub roczna. Liście: w zarysie lancetowate, pierzastosieczne z odcinkami nieregularnie klapowanymi, brzegiem ząbkowane, osadzone na łodydze skrętolegle na krótkich i owłosionych ogonkach. Łodyga: w górze owłosiona, rozgałęziająca się, wzniesiona. Kwiaty: różowe lub purpurowe, dwuwargowe, zebrane na szczytach pędów w kłosowatogroniaste kwiatostany; okwiat zróżnicowany na kielich i koronę; kielich dwuwargowy o łatkach różnej wielkości, długości 9-13 mm, beczułkowaty; korona zrosłopłatkowa, długości 15-22 (25) mm, o rurce prostej i dwukrotnie dłuższej od kielicha, dwuwargowa, gdzie warga górna hełmiasta, wycięta na górze w krótki dzióbek i z dwoma szczeciniastymi ząbkami niżej, natomiast dolna trzypłatkowa, prawie tak długa jak górna; pręciki 4, dwusilne (2 dłuższe od pozostałych); pręcik jeden, zrośnięty z kilku owocolistków, jajowaty. Okres kwitnienia: od maja do września. Owoc: to ukośnie jajowata torebka, zakończona dzióbkiem, wypełniona licznymi wąskojajowatymi nasionami.
wymiary Pędy osiągają wysokość do 60 cm.
występowanie Gnidosz błotny występuje dość pospolicie na terenie całej Europy poza najdalszą północą. W Polsce jest dość częsty na całym obszarze. Jest to gatunek charakterystyczny dla torfowisk niskich i mokrych podtorfionych łąk, występuje również na bagnach i wrzosowiskach, zazwyczaj na podłożu lekko kwaśnym.
ochrona Roślina pod ścisłą ochroną gatunkową od roku 2004.
Głównym zagrożeniem dla gatunku jest osuszanie torfowisk i terenów podmokłych oraz ich zamiana na pastwiska i pola uprawne. Obecnie w kraju gnidosz błotny posiada status gatunku narażonego na wyginięcie.
uwagi Populacje liczą zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu osobników. Roślina trująca.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl