Dodano: 30 lipca 2007
Roślina wieloletnia z głęboko podzielonymi bulwami. Liście: bez plam, w liczbie od 4 do 7, wąskolancetowate, długości do 20 cm i szerokości do 3,5 cm, skierowane sztywno do góry lub przygięte. Łodyga: sztywna, gruba, pusta w środku, z 2-3 pochwami liściowymi u nasady. Kwiaty: zebrane w licznokwiatowy (do 50 kwiatów) walcowaty kwiatostan, długości 4-12 cm, bezwonne, o barwie krwistopurpurowej, osadzone w kątach dłuższych o kwiatów, z prawie gładkim brzegiem przysadek; boczne działki kielicha wzniesione ku górze i skręcone, w zarysie lancetowate, do 9 mm długie i 2,5-4 mm szerokie; boczne płatki korony do 7,5 mm długie; warżka długości 4,5-8 mm i 5-9 mm szeroka, płytko 3 łatkowa lub niepodzielona, boczne znacznie szersze od środkowej, z ciemnymi liniami tworzącymi rysunek; ostroga stożkowata, prawie prosta. Okres kwitnienia: od czerwca do lipca. Owoc: w postaci beczułkowato rozdętej torebki.
systematyka
 • Klasa: Liliopsida (=Monocotyledones) - jednoliścienne
 • Podklasa: Liliidae - liliowe
 • Nadrząd: Lilianae - liliopodobne
 • Rząd: Orchidales - storczykowce
 • Rodzina: Orchidaceae - storczykowate
Przynależność fitosocjologiczna:
Rząd Molinietalia caeruleae.
wygląd Roślina wieloletnia z głęboko podzielonymi bulwami. Liście: bez plam, w liczbie od 4 do 7, wąskolancetowate, długości do 20 cm i szerokości do 3,5 cm, skierowane sztywno do góry lub przygięte. Łodyga: sztywna, gruba, pusta w środku, z 2-3 pochwami liściowymi u nasady. Kwiaty: zebrane w licznokwiatowy (do 50 kwiatów) walcowaty kwiatostan, długości 4-12 cm, bezwonne, o barwie krwistopurpurowej, osadzone w kątach dłuższych o kwiatów, z prawie gładkim brzegiem przysadek; boczne działki kielicha wzniesione ku górze i skręcone, w zarysie lancetowate, do 9 mm długie i 2,5-4 mm szerokie; boczne płatki korony do 7,5 mm długie; warżka długości 4,5-8 mm i 5-9 mm szeroka, płytko 3 łatkowa lub niepodzielona, boczne znacznie szersze od środkowej, z ciemnymi liniami tworzącymi rysunek; ostroga stożkowata, prawie prosta. Okres kwitnienia: od czerwca do lipca. Owoc: w postaci beczułkowato rozdętej torebki.
wymiary Osiąga średnią wysokość od 70 cm, maksymalnie może dorastać do 100 cm.
występowanie Gatunek szeroko rozprzestrzeniony na terenie całej europy poza daleką północą. W Polsce występuje na całym niżu i w pasie wyżyn. Rośnie w zbiorowiskach niskoturzycowych łąk bagiennych, torfowisk niskich i przejściowych oraz na łąkach trzęślicowych.
ochrona Roślina pod ścisłą ochroną gatunkową.
Główne zagrożenie dla tego gatunku stanowi osuszanie łąk i torfowisk oraz sukcesja roślinności drzewiastej.
uwagi Gatunek bardzo zmienny głównie pod względem barwy kwiatów i kształtu i wyglądu liści, dlatego wyróżniono w jego obrębie kilka odmian. Jedną z najbardziej wybitnych jest odmiana subsp. ochroleuca o jasnożółtych kwiatach, ma tylko kilkanaście stanowisk we wschodniej Polsce. Najczęściej spotykaną odmianą na terenie kraju jest natomiast podgatunek typowy subsp. incarnata. Storczyk krwisty tworzy również mieszańce z innymi gatunkami storczyków, głównie kukułek oraz z gółką długoostrogową.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl