Dodano: 30 lipca 2007
Bylina z długim podziemnym kłączem o długich międzywęźlach. Liście: dolne w postaci 2 do 4 pochwiastych łuskolistków; asymilacyjnych 4-10, siedzących i skrętolegle osadzonych; niżej położone podługowatolancetowate, 7-18 cm długości i do 4 cm szerokości, górne mniejsze. Łodyga: wyprostowana, mocna, w górze gęsto i miękko owłosiona, często czerwonawo nabiegła. Kwiaty: zebrane w luźny (8-15 kwiatowy) szczytowy kwiatostan groniasty, długości 6-10 cm, osadzone na, skręconych, omszonych i czerwonawobrunatnych szypułach, szeroko rozwarte, wyrastają w kątach podobnych do liści przysadek; działki okwiatu w zarysie lancetowate lub jajowate, barwy brudnozielonej, brązowofioletowej lub białej z różowymi smugami: warżka zbudowana z dwóch połączonych ruchomo ze sobą członów, szeroka, barwy różowobiałej; zalążnia brunatnoczerwona, omszona, do 15 mm długa; prętosłup barwy białawej. Okres kwitnienia: od czerwca do września. Owoc: typu torebka, do 20 mm długości.
systematyka
 • Klasa: Liliopsida (=Monocotyledones) - jednoliścienne
 • Podklasa: Liliidae - liliowe
 • Nadrząd: Lilianae - liliopodobne
 • Rząd: Orchidales - storczykowce
 • Rodzina: Orchidaceae - storczykowate
Przynależność fitosocjologiczna:
Rząd Caricetalia davallianae.
wygląd Bylina z długim podziemnym kłączem o długich międzywęźlach. Liście: dolne w postaci 2 do 4 pochwiastych łuskolistków; asymilacyjnych 4-10, siedzących i skrętolegle osadzonych; niżej położone podługowatolancetowate, 7-18 cm długości i do 4 cm szerokości, górne mniejsze. Łodyga: wyprostowana, mocna, w górze gęsto i miękko owłosiona, często czerwonawo nabiegła. Kwiaty: zebrane w luźny (8-15 kwiatowy) szczytowy kwiatostan groniasty, długości 6-10 cm, osadzone na, skręconych, omszonych i czerwonawobrunatnych szypułach, szeroko rozwarte, wyrastają w kątach podobnych do liści przysadek; działki okwiatu w zarysie lancetowate lub jajowate, barwy brudnozielonej, brązowofioletowej lub białej z różowymi smugami: warżka zbudowana z dwóch połączonych ruchomo ze sobą członów, szeroka, barwy różowobiałej; zalążnia brunatnoczerwona, omszona, do 15 mm długa; prętosłup barwy białawej. Okres kwitnienia: od czerwca do września. Owoc: typu torebka, do 20 mm długości.
wymiary Wysokość pędów od 15 do 50 (maksymalnie 80) cm.
występowanie Gatunek rozprzestrzeniony w Europie i Azji mniejszej w strefie umiarkowanej i przyśródziemnomorskiej, rzadko również spotykany w strefie borealnej Skandynawii i śródziemnomorskiej. W Polsce występuje na całym obszarze, choć miejscami rzadko. Kruszczyk błotny jest gatunkiem charakterystycznym dla torfowisk niskich, występuje również w lasach łęgowych i na mokrych łąkach trzęślicowych. Preferuje gleby zawierające węglan wapnia od odczynu lekko kwaśnego do obojętnego.
ochrona Roślina pod ścisłą ochroną gatunkową, umieszczony na liście gatunków narażonych na wyginięcie.
Główne zagrożenie dla gatunku stanowi osuszanie terenów podmokłych oraz ich zarastanie przez gatunki drzewiaste i trzcinę.
uwagi Populacje liczą zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu, bardzo rzadko kilkaset osobników. Gatunek bardzo często rozmnaża się wegetatywnie za pomocą długich, podziemnych rozłogów.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl