Dodano: 0 0000
Wieloletnia bylina z długimi, pełzającymi, równowąskimi, brunatnymi kłączami, które płożą się po runie leśnym tworząc charakterystyczne dywany.Łodyga: pojawia się wczesną wiosną, jest naga lub skąpo owłosiona i nierozgałęziona. Liście: łodygowe 3-5 dzielne; odcinki 3 wrębne, krótko owłosione; liście podkwiatowe są długoogonkowe, ułożone w 3 listnych okółkach, o odcinkach 3 wrębnych, głęboko podzielonych, nierówno ząbkowanych. W kątach tych liści nie ma pączków, spomiędzy nich wyrasta jedynie pojedyncza szypułka kwiatowa. W czasie kwitnienia rozwija się czasem pojedynczy liść odziomkowy, podobny do łodygowych, ale większy i na długim, zaokrąglonym ogonku wyrastający wprost z kłącza. Kwiaty: pojedyncze, białe a od spodniej strony liliowe. Pręciki i słupki liczne. Okres kwitnienia: od drugiej połowy marca do maja. Owoc: szorstkie, owłosione, zielonawe, jednonasienne i niepękające niełupki z wygiętym dzióbkiem. Nasiona zaopatrzone są w niewielki elajosom.
systematyka
  • Klasa: Magnoliopsida (=Dicotyledones) dwuliścienne
  • Podklasa: Ranunculidae - jaskrowe
  • Rząd: Ranunculales - jaskrowce
  • Rodzina: Ranunculaceae - jaskrowate
Przynależność fitosocjologiczna: gatunek charakterystyczny dla klasy Querco-Fagetea.
wygląd Wieloletnia bylina z długimi, pełzającymi, równowąskimi, brunatnymi kłączami, które płożą się po runie leśnym tworząc charakterystyczne dywany.Łodyga: pojawia się wczesną wiosną, jest naga lub skąpo owłosiona i nierozgałęziona. Liście: łodygowe 3-5 dzielne; odcinki 3 wrębne, krótko owłosione; liście podkwiatowe są długoogonkowe, ułożone w 3 listnych okółkach, o odcinkach 3 wrębnych, głęboko podzielonych, nierówno ząbkowanych. W kątach tych liści nie ma pączków, spomiędzy nich wyrasta jedynie pojedyncza szypułka kwiatowa. W czasie kwitnienia rozwija się czasem pojedynczy liść odziomkowy, podobny do łodygowych, ale większy i na długim, zaokrąglonym ogonku wyrastający wprost z kłącza. Kwiaty: pojedyncze, białe a od spodniej strony liliowe. Pręciki i słupki liczne. Okres kwitnienia: od drugiej połowy marca do maja. Owoc: szorstkie, owłosione, zielonawe, jednonasienne i niepękające niełupki z wygiętym dzióbkiem. Nasiona zaopatrzone są w niewielki elajosom.
wymiary Łodyga o wysokości 10-20 (30) cm; owoce o długości 3–5 mm, szerokości 1,7 mm i grubości 0,7 mm.
występowanie Występuje pospolicie na terenie całej Polski w lasach liściastych, mniej licznie w mieszanych i iglastych oraz w zaroślach. Poza lasami spotykany jest także na łąkach i pastwiskach, w takich miejscach częściej na obszarach górskich, w sąsiedztwie lasów oraz w miejscach zacienionych.
rozmnażanie W warunkach naturalnych: generatywnie (przez nasiona) lub wegetatywnie (przez kłącze).
W warunkach uprawy: rozmnażanie przeprowadza się w okresie letniego spoczynku, po zaniknięciu liści, przez podział rozrośniętych egzemplarzy, przez wysiew nasion wprost do gruntu jesienią lub przez sadzonki kłączowe w okresie zimy. Odmiany ozdobne zawilca gajowego (o pełnych lub barwnych kwiatach) rozmnaża się wyłącznie na drodze wegetatywnej.
uwagi Cała roślina jest trująca.
Może być wykorzystywany jako bylina ogrodowa stosowana w ogrodach naturalistycznych. Ciekawostką jest to, że w czasie nocy i podczas deszczu kwiaty zamykają się.
Jako gatunek cieniolubny i wolno rozprzestrzeniający się bywa traktowany jako roślina wskaźnikowa dawnych lasów, tj. kompleksów leśnych zachowanych na przestrzeni wieków.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl