Dodano: 13 czerwca 2007
Zimozielona, płożąca się krzewinka. Liście: odwrotnie jajowate, do 3 cm długości, skórzaste, ciemnozielone z wierzchu, jaśniejsze spodem, z wyraźnie widoczną nerwacją, zbiegające po pędzie w krótki ogonek, skrętolegle osadzone, brzeg blaszki cały, owłosiony Łodyga: rozesłana, do 1 m długości, za młodu delikatnie owłosiona, starsza łuszcząca się, pokryta brunatną korą. Kwiaty: zebrane po 4-5 na końcach pędów, zwieszają się w dół z krótkich szypułek; działki kielicha biało obrzeżone, krótkie; korona zrosłopłatkowa, jasnoróżowa lub biała, dzwonkowata, beczułkowato rozdęta u nasady, zakończona 5 ząbkami, długości 3-4 mm; 10 pręcików z rowkowatymi wyrostkami na pylnikach. Okres kwitnienia: od maja do czerwca Owoc: kulista, czerwona i mączysta jagoda.
systematyka
  Klasa Magnoliopsida (=Dicotyledones) - dwuliścienne
  Podklasa Dilleniidae - ukęślowe
  Nadrząd Ericanae - wrzosopodobne
  Rząd Ericales - wrzosowce
  Rodzina Ericaceae - wrzosowate
Przynależność fitosocjologiczna:
Związek Calluno-Arctostaphylion.
wygląd Zimozielona, płożąca się krzewinka. Liście: odwrotnie jajowate, do 3 cm długości, skórzaste, ciemnozielone z wierzchu, jaśniejsze spodem, z wyraźnie widoczną nerwacją, zbiegające po pędzie w krótki ogonek, skrętolegle osadzone, brzeg blaszki cały, owłosiony Łodyga: rozesłana, do 1 m długości, za młodu delikatnie owłosiona, starsza łuszcząca się, pokryta brunatną korą. Kwiaty: zebrane po 4-5 na końcach pędów, zwieszają się w dół z krótkich szypułek; działki kielicha biało obrzeżone, krótkie; korona zrosłopłatkowa, jasnoróżowa lub biała, dzwonkowata, beczułkowato rozdęta u nasady, zakończona 5 ząbkami, długości 3-4 mm; 10 pręcików z rowkowatymi wyrostkami na pylnikach. Okres kwitnienia: od maja do czerwca Owoc: kulista, czerwona i mączysta jagoda.
wymiary Pędy płożące osiągają długość około 1 m, podnoszą się na wysokość kilkunastu cm.
występowanie Gatunek szeroko rozprzestrzeniony w północnej Europie, na południu rzadszy, za wyjątkiem obszarów górskich. W Polsce mącznica jest częsta na niżu, natomiast w górach rzadziej spotykana. Jest gatunkiem charakterystycznym dla wrzosowisk, często również spotykana w borach szpilkowych oraz jako składnik muraw naskalnych w górach i wydm nadmorskich.
ochrona Gatunek pod ścisłą ochroną gatunkową.
Bezpośrednie zagrożenie dla mącznicy lekarskiej stanowi pozyskiwanie na dużą skalę jako roślinę leczniczą, spowodowało to wyginięcie gatunku na wielu stanowiskach. Dużym zagrożeniem jest również zarastanie wrzosowisk przez drzewa i krzewy.
uwagi Mącznica lekarska może występować pojedynczo, w małych skupieniach lub masowo w populacjach, które zajmują nawet kilkunastohektarowe powierzchnie. Jako roślina lecznicza znajduje zastosowanie jako środek pomocniczy w leczeniu chronicznego zapalenia przewodów moczowych, jako lek moczopędny i odkażający. Liście zawierają glikozydy (arbutynę, metyloarbutynę, hyperozyd) oraz stosunkowo duże ilości garbników.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl