Dodano: 0 0000
Roślina dwuletnia o łodydze nierozgałęzionej lub tylko w górze rozgałęzionej. Liście odziomkowe zebrane w rozetę, w zarysie jajowate, zwężające się w górnych odcinkach łodygi, od 2 do 5 cm długości, siedzące z 5 nerwami, całobrzegie. Kwiaty ciemnoróżowe, zebrane na szczycie łodyg w podbaldachowate kwiatostany, pięciokrotne, kielich krótszy od korony, głęboko wcięty, pręciki przyrośnięte do zrośniętej rurki korony. Okres kwitnienia od lipca do września. Owoce torebka długości do 1 cm.
systematyka
 • Klasa: Magnoliopsida (=Dicotyledones) dwuliścienne
 • Podklasa: Lamiidae - jasnotowe
 • Nadrząd: Gentiananae goryczkopodobne
 • Rząd: Gentianales - goryczkowce
 • Rodzina: Gentianaceae - goryczkowate
Przynależność fitosocjologiczna:
Rząd Molinio-Arrhenatheretea
wygląd Roślina dwuletnia o łodydze nierozgałęzionej lub tylko w górze rozgałęzionej. Liście odziomkowe zebrane w rozetę, w zarysie jajowate, zwężające się w górnych odcinkach łodygi, od 2 do 5 cm długości, siedzące z 5 nerwami, całobrzegie. Kwiaty ciemnoróżowe, zebrane na szczycie łodyg w podbaldachowate kwiatostany, pięciokrotne, kielich krótszy od korony, głęboko wcięty, pręciki przyrośnięte do zrośniętej rurki korony. Okres kwitnienia od lipca do września. Owoce torebka długości do 1 cm.
wymiary 15-50 cm.
występowanie Gatunek częsty w kraju, na niżu i w niższych położeniach górskich po regiel dolny. Preferuje gleby świeże, żyzne o obojętnym odczynie. Światłolubny, występuje w zbiorowiskach łąkowych, pastwiskowych oraz porębowych jak również na przydrożach, ugorach i polach uprawnych.
ochrona Gatunek objęty ochroną ścisłą od 2004 r.
Głównym zagrożeniem jest zarastanie przez drzewa i krzewy, konkurencyjne gatunki traw oraz pozyskiwanie dla celów leczniczych.
uwagi Centuria jest rośliną dwuletnią. Roślina lecznicza. Pobudza apetyt i polepsza trawienie, wywołując zwiększone wydzielane soku żołądkowego. Poza tym obniża również ciśnienie tętnicze i działa żółciopędnie. Stosowana jest więc w schorzeniach wątroby, dróg żółciowych i nadciśnieniu. Ziele to wykorzystywano dawniej w medycynie ludowej do leczenia wielu chorób: malarii, robaczycy, nadciśnienia, anemii oraz do leczenia chorej wątroby (w tym i żółtaczki). Centuria stosowana jest także do aromatyzowania gorzkich wódek. Nazwa łacińska Centaurium łączona jest z mitem greckim (roślina ta była już znana w starożytnej Grecji), zgodnie z którym przy pomocy ziela centurii centaur Chejron uleczył rany. Nazwa ludowa: tysiącznik pochodzi z błędnie przetłumaczonej nazwy łacińskiej (centum oznacza sto).
Centuria jest rośliną trudno rozsiewającą się i po zerwaniu z danego stanowiska znika z tego terenu bezpowrotnie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
"Niniejszy dokument został opublikowany dzięki pomocy finansowej UE. Za treść tego dokumentu odpowiada autor opracowania, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska UE"

piśmiennictwo

Komentarze

mg. miesio0@op.pl
17 sierpnia 2005

Od 2004 roku wszystkie gatunki centurii są objęte ochroną ścisłą, a nie częściową.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl