Dodano: 0 0000
Roślina wieloletnia z płaskimi, głęboko palczasto wcinanymi bulwami Liście: plamiste, rzadziej bez plam, w liczbie od 3 do 7; dolne w zarysie eliptyczne, do 4 razy dłuższe niż szersze, najszersze w części środkowej; górne węższe, sięgają do kwiatostanu lub przewyższają jego nasadę. Łodyga: sztywna, gruba, kanciasta, przeważnie pusta w środku, fioletowo nabiegła w górze. Kwiaty: zebrane w licznokwiatowy (35-50 kwiatów) walcowaty kwiatostan, długości do 10 (maksymalnie 16) cm, bezwonne, o barwie różowej, purpurowej lub fioletowej, osadzone w kątach dłuższych o kwiatów, lancetowatych i ostro ząbkowanych na brzegach przysadek; boczne działki kielicha ustawione skośnie lub pionowo, w zarysie wąskojajowate, do 12,5 mm długie i 5 mm szerokie; warżka długości 5-12 mm, szeroka, 3 łatkowa, przy czym boczne znacznie szersze od środkowej, z ciemnymi liniami i plamkami tworzącymi rysunek; ostroga lekko zgięta w dół, prawie tak długa jak zalążnia (5-12 mm); zalążnia fioletowo nabiegła, skręcona; prętosłup barwy jasnoróżowej lub fioletowej. Okres kwitnienia: od maja do lipca. Owoc: w postaci beczułkowato rozdętej torebki, długości do 15 mm.
systematyka
 • Klasa: Liliopsida (=Monocotyledones) - jednoliścienne
 • Podklasa: Liliidae - liliowe
 • Nadrząd: Lilianae - liliopodobne
 • Rząd: Orchidales - storczykowce
 • Rodzina: Orchidaceae - storczykowate
Przynależność fitosocjologiczna: Rząd Caricetalia davalianae, Molinietalia caeruleae.
wygląd Roślina wieloletnia z płaskimi, głęboko palczasto wcinanymi bulwami Liście: plamiste, rzadziej bez plam, w liczbie od 3 do 7; dolne w zarysie eliptyczne, do 4 razy dłuższe niż szersze, najszersze w części środkowej; górne węższe, sięgają do kwiatostanu lub przewyższają jego nasadę. Łodyga: sztywna, gruba, kanciasta, przeważnie pusta w środku, fioletowo nabiegła w górze. Kwiaty: zebrane w licznokwiatowy (35-50 kwiatów) walcowaty kwiatostan, długości do 10 (maksymalnie 16) cm, bezwonne, o barwie różowej, purpurowej lub fioletowej, osadzone w kątach dłuższych o kwiatów, lancetowatych i ostro ząbkowanych na brzegach przysadek; boczne działki kielicha ustawione skośnie lub pionowo, w zarysie wąskojajowate, do 12,5 mm długie i 5 mm szerokie; warżka długości 5-12 mm, szeroka, 3 łatkowa, przy czym boczne znacznie szersze od środkowej, z ciemnymi liniami i plamkami tworzącymi rysunek; ostroga lekko zgięta w dół, prawie tak długa jak zalążnia (5-12 mm); zalążnia fioletowo nabiegła, skręcona; prętosłup barwy jasnoróżowej lub fioletowej. Okres kwitnienia: od maja do lipca. Owoc: w postaci beczułkowato rozdętej torebki, długości do 15 mm.
wymiary Osiąga średnią wysokość od 10 do 40 cm, maksymalnie może natomiast dorastać do 70 cm.
występowanie Gatunek spotykany jest w Europie od południowej Szwecji ku południowi po strefę przyśródziemnomorską. W Polsce rozpowszechniony na całym obszarze, jest obecnie najpospolitszym gatunkiem z rodziny storczykowatych w naszym kraju. Najczęściej występuje na wilgotnych i podmokłych łąkach, można go również spotkać w eutroficznych młakach niskoturzycowych, w olsie oraz olszynie bagiennej.
ochrona Roślina pod ścisłą ochroną gatunkową. Obecnie gatunek nie należy do zagrożonych, jednak zagrożenie dla poszczególnych populacji może stanowić osuszanie łąk i torfowisk i sukcesja roślinności drzewiastej.
uwagi Często tworzy mieszańce z innymi gatunkami storczyków, jak: gółka długoostrogowa (Gymnadenia conopsea), kukułka bzowa (Dactylorhiza sambucina), kukułka krwista (Dactylorhiza incarnata), kukułka Fuchsa (Dactylorhiza fuchsii), kukułka Russowa (Dactylorhiza russovii), storczyk błotny (Orchis laxiflora), storczyk cuchnący (Orchis coriophora), storczyk męski (Orchis mascula), storczyk samiczy (Orchis morio)
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl