Dodano: 30 lipca 2007
Naga bylina błotna o silnych, grubo członowanych, pełzających kłączach. Liście: złożone, trójlistkowe o listkach w zarysie odwrotnie jajowatych, brzegu całym lub karbowanym, wyłącznie odziomkowe, skrętolegle ustawione, długoogonkowe, rozszerzone u nasady w dłoniastą pochwę Łodyga: sztywna, bezlistna, zakończona kwiatostanem. Kwiaty: różowobiałe, zebrane w gęste stożkowate grona, pięciokrotne, do 15 mm średnicy osadzone na krótkich szypułkach, u podstawy których występują dwa podkwiatki; okwiat podwójny z kielichem lejkowato dzwonkowatym i koroną z odgiętymi w dół i pokrytymi włoskami od strony wewnętrznej płatkami; 5 pręcików z fioletowymi pylnikami; słupek jeden zrośnięty z dwóch owocolistków z długą szyjką. Okres kwitnienia: od maja do czerwca. Owoc: typu torebka, jajowata, do 13 mm długości, wypełniona brązowymi nasionami.
systematyka
 • Klasa: Magnoliopsida (=Dicotyledones) - dwuliścienne
 • Podklasa: Rosidae - różowe
 • Nadrząd: Rosanae - różopodobne
 • Rząd: Gentianales - goryczkowce
 • Rodzina: Menyanthaceae - bobrkowate
Przynależność fitosocjologiczna:
Klasa Scheuchzerio-Caricetea.
wygląd Naga bylina błotna o silnych, grubo członowanych, pełzających kłączach. Liście: złożone, trójlistkowe o listkach w zarysie odwrotnie jajowatych, brzegu całym lub karbowanym, wyłącznie odziomkowe, skrętolegle ustawione, długoogonkowe, rozszerzone u nasady w dłoniastą pochwę Łodyga: sztywna, bezlistna, zakończona kwiatostanem. Kwiaty: różowobiałe, zebrane w gęste stożkowate grona, pięciokrotne, do 15 mm średnicy osadzone na krótkich szypułkach, u podstawy których występują dwa podkwiatki; okwiat podwójny z kielichem lejkowato dzwonkowatym i koroną z odgiętymi w dół i pokrytymi włoskami od strony wewnętrznej płatkami; 5 pręcików z fioletowymi pylnikami; słupek jeden zrośnięty z dwóch owocolistków z długą szyjką. Okres kwitnienia: od maja do czerwca. Owoc: typu torebka, jajowata, do 13 mm długości, wypełniona brązowymi nasionami.
wymiary Wysokość pędów kwiatostanowych od 15 do 35 cm.
występowanie Gatunek rozpowszechniony na terenie całej Europy, za wyjątkiem obszarów arktycznych, rośnie również w Azji i Ameryce Północnej. W Polsce występuje na terenie całego kraju, w górach po regiel dolny. Jest gatunkiem charakterystycznym dla kwaśnych torfowisk przejściowych. Można go również spotkać w olsach i zaroślach łozowych, na obrzeżach bagien, mokrych łąkach oraz zabagnionych brzegach wód.
ochrona Roślina pod częściową ochroną gatunkową od roku 2001.
Obecnie gatunek nie należy do zagrożonych, jednak w wyniku osuszania terenów zabagnionych wiele jego stanowisk wyginęło.
uwagi Liście bobrka wykorzystywane są w przemyśle farmaceutycznym. Zawierają między innymi gorycze glikozydowe (loganina, meniantyna), garbniki oraz składniki mineralne – mangan, żelazo i jod. Wyciąg z suszonych liści wpływa korzystnie na wydzielanie soków trawiennych (pobudza apetyt), reguluje procesy trawienne i działa żółciopędnie.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl