Dodano: 30 lipca 2007
Roślina zielna o rozgałęzionym podziemnym kłączu, pokryta długimi, białymi włoskami.. Liście: złożone nieparzystopierzaście z 7-15 jajowatych lub lancetowatych listków, dolne ogonkowe, górne na coraz krótszych ogonkach do prawie siedzących, u ich nasady występują lancetowate, mniejsze od listków przylistki.. Łodyga: skrętolegle ulistniona, często czerwonawo nabiegła, zazwyczaj pojedyncza. Kwiaty: jasnożółte zebrane na szczytach pędów w zbite, 20-40 kwiatowe kwiatostany groniaste, które osadzone są na dłuższych od wspierających je liści szypułach; pojedyncze kwiaty pięciokrotne, prawie siedzące, do 11 mm długie; kielich zrosłodziałkowy, dzwonkowaty o szydlastych ząbkach, pokryty dłuższymi włoskami białymi i krótszymi czarnymi; korona z dłuższym od skrzydełek żagielkiem oraz łódeczką z długim ostrzem. Okres kwitnienia: od maja do sierpnia. Owoc: to wielonasienny, owłosiony i zaostrzony na szczycie strąk.
systematyka
 • Klasa Magnoliopsida (=Dicotyledones) - dwuliścienne
 • Podklasa Rosidae - różowe
 • Nadrząd Fabanae bobopodobne
 • Rząd Fabales - strączkowce
 • Rodzina Fabaceae (Papilionaceae) - motylkowate (bobowate)
Przynależność fitosocjologiczna:
Rząd Festucetalia valesiacae.
wygląd Roślina zielna o rozgałęzionym podziemnym kłączu, pokryta długimi, białymi włoskami.. Liście: złożone nieparzystopierzaście z 7-15 jajowatych lub lancetowatych listków, dolne ogonkowe, górne na coraz krótszych ogonkach do prawie siedzących, u ich nasady występują lancetowate, mniejsze od listków przylistki.. Łodyga: skrętolegle ulistniona, często czerwonawo nabiegła, zazwyczaj pojedyncza. Kwiaty: jasnożółte zebrane na szczytach pędów w zbite, 20-40 kwiatowe kwiatostany groniaste, które osadzone są na dłuższych od wspierających je liści szypułach; pojedyncze kwiaty pięciokrotne, prawie siedzące, do 11 mm długie; kielich zrosłodziałkowy, dzwonkowaty o szydlastych ząbkach, pokryty dłuższymi włoskami białymi i krótszymi czarnymi; korona z dłuższym od skrzydełek żagielkiem oraz łódeczką z długim ostrzem. Okres kwitnienia: od maja do sierpnia. Owoc: to wielonasienny, owłosiony i zaostrzony na szczycie strąk.
wymiary Osiąga średnią wysokość 15-30 cm.
występowanie Zasięg gatunku obejmuje obszar od południowej Szwecji i zachodnich Alp w kierunku na południe i wschód Europy. W Polsce występuje na rozproszonych stanowiskach na niżu, głównie w północnej części kraju (dolna Odra i Wisła, Pojezierze Mazurskie) oraz na Wyżynie Małopolskiej i Wielkopolsce. Jest to gatunek charakterystyczny dla muraw kserotermicznych. Preferuje stanowiska suche i słoneczne trawiastych wzgórz i zboczy oraz skałek gipsowych i wapiennych.
ochrona Gatunek pod ścisłą ochroną gatunkową.
Główne zagrożenie dla tego gatunku stanowi zarastanie muraw przez roślinność drzewiastą oraz zaorywanie i przekształcanie w użytki orne.
uwagi Gatunek tworzy duże kępy złożone z licznych pędów. Populacje liczą zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu osobników.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl