Dodano: 27 grudnia 2010
Bylina zakorzeniona na dnie, o płożącym się kłączu. Łodyga: nadziemna obła. Liście: najniższe liście podwodne wąskie i długie, bezblaszkowce, wyższe z małą, lancetowatą blaszką na długim ogonku. Liście najwyższe-pływające, o blaszce skórzastej, jajowatej lub podłużnie jajowatej, tworzącej przy ogonku dwie fałdy. Osadzone są na długich ogonkach, których górna część (u nasady blaszki), jest wiotka, co umożliwia ustawienie blaszki na odpowiednim poziomie podczas falowania. Kwiaty: obupłciowe, zebrane w kłosokształtne kwiatostany i osadzone na szypułkach. Okres kwitnienia: od czerwca do sierpnia. Owoc: orzeszek, nieco spłaszczony, od zewnątrz z tępym skrzydełkiem. Owoce zupełnie od siebie oddzielone.
systematyka
 • Klasa Liliopsida (=Monocotyledones) - jednoliścienne
 • Podklasa Alismatidae - żabieńcowe
 • Nadrząd Najadanae -jezierzopodobne
 • Rząd Potamogetonales -rdestnicowce
 • Rodzina Potamogetonaceae - rdestnicowate
Przynależność fitosocjologiczna:
Jest gatunkiem charakterystycznym dla zespołu roślinności Potamogetonetum natantis.
wygląd Bylina zakorzeniona na dnie, o płożącym się kłączu. Łodyga: nadziemna obła. Liście: najniższe liście podwodne wąskie i długie, bezblaszkowce, wyższe z małą, lancetowatą blaszką na długim ogonku. Liście najwyższe-pływające, o blaszce skórzastej, jajowatej lub podłużnie jajowatej, tworzącej przy ogonku dwie fałdy. Osadzone są na długich ogonkach, których górna część (u nasady blaszki), jest wiotka, co umożliwia ustawienie blaszki na odpowiednim poziomie podczas falowania. Kwiaty: obupłciowe, zebrane w kłosokształtne kwiatostany i osadzone na szypułkach. Okres kwitnienia: od czerwca do sierpnia. Owoc: orzeszek, nieco spłaszczony, od zewnątrz z tępym skrzydełkiem. Owoce zupełnie od siebie oddzielone.
wymiary Łodyga długości do kilku metrów; liście pływające o blaszce szerokości 5-7 cm i długości 4-12 cm; kwiatostany o długości 4-8 cm (szypułki o długości 8-13 cm); owoce o długości 4-5 mm.
występowanie Roślina rodzima występująca pospolicie na całym obszarze kraju z wyjątkiem wysokich gór. Zasiedla wody stojące i wolno płynące: jeziora, starorzecza, stawy, glinianki i zakola rzek.
rozmnażanie W warunkach naturalnych: generatywne i wegetatywne.
W warunkach uprawy: przez podział.
uwagi Rozwija się najczęściej na głębokości 1-2 (3) m, w wodach o różnej trofii, od oligo- po eutroficzne i na rozmaitych podłożach, od piaszczystego (rzadziej) po organiczne lub typu gytii wapiennej, gdzie tworzy często zwarte fitocenozy.
Najlepiej ze wszystkich rdestnic znosi wahania poziomu wody, a nawet dość długie wynurzenie. W przypadku braku wody wykształca się forma lądowa o bardzo krótkich międzywęźlach i krótkich liściach.
Owoce mają w owocni wytworzoną tkankę powietrzną i w przeciwieństwie do owoców większości rdestnic mogą unosić się na powierzchni.
Roślina wytwarza pąki zimowe (turiony).
Może być hodowana w oczkach wodnych.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl