Dodano: 4 listopada 2004
Rzeka ma charakter wyżynno-nizinny. Powyżej Klekotek ma naturalny charakter i płynie głęboką doliną, do której schodzą liczne wąwozy. Na długim odcinku jest uregulowana. Od miejscowości Rzeczna jest praktycznie szerokim rowem melioracyjnym zbierającym wodę z okolicy. Przepływa przez obszary chronione Natura 2000 (SOOS Jezioro Drużno, SOOS Murawy koło Pasłęka, SOOS Uroczysko Markowo, OSOP Jezioro Drużno), rezerwat Jezioro Drużno, OChK Jeziora Drużno, OChK Rzeki Wąskiej. Zasila w wodę jeziora Okonie, Zimnochy (Wiskie), stawy w Klekotkach i Drużno.
Wody rzeki obejmuje obwód rybacki rzeki Wąska nr 2 w zlewni kanału Kanał Elbląski (od jazu w Klekotkach do Drużna), a administratorem jest okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Elblągu.
klasa czystości W 2000 roku jakość wody rzeki Wąskiej nie odpowiadała normom (Różański i wsp. 2002). Kolejne badania w 2004 roku dały podstawę do zakwalifikowania jakości rzeki na całej długości do IV klasy (Krajewski Z. W. i wsp. 2005).
źródła Rzeka bierze początek na zachód od wsi Gudniki.
dorzecze Kanał Elbląski.
dopływy Rowy melioracyjne, Szuwar, Zimna Woda, Sała.
ujście Jezioro Drużno (uchodzi na wysokości Węzina i Dłużyna).
dodatkowe informacje Rzeka ma charakter wyżynno-nizinny. Powyżej Klekotek ma naturalny charakter i płynie głęboką doliną, do której schodzą liczne wąwozy. Na długim odcinku jest uregulowana. Od miejscowości Rzeczna jest praktycznie szerokim rowem melioracyjnym zbierającym wodę z okolicy. Przepływa przez obszary chronione Natura 2000 (SOOS Jezioro Drużno, SOOS Murawy koło Pasłęka, SOOS Uroczysko Markowo, OSOP Jezioro Drużno), rezerwat Jezioro Drużno, OChK Jeziora Drużno, OChK Rzeki Wąskiej. Zasila w wodę jeziora Okonie, Zimnochy (Wiskie), stawy w Klekotkach i Drużno.
Wody rzeki obejmuje obwód rybacki rzeki Wąska nr 2 w zlewni kanału Kanał Elbląski (od jazu w Klekotkach do Drużna), a administratorem jest okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Elblągu.
budowle Jaz w Klekotkach.
zlewnia Powierzchnia zlewni całkowitej wynosi około 270 km2.
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

stanek.praskis@interia.eu
10 sierpnia 2017

W tym temacie to akurat się zgodzę, no może nie we wszystkich aspektach, ale jednak. http://3wymiarowy.pl

bartek bartekkrzywda@wp.pl
3 maja 2012

Spłynęliśmy dziś dużą ekipą tą rzeczką (1.05.2012). Zaczęliśmy
pod mostem w Pasłęku. Tam nurt wyczuwalny, nawet bystry, dwa niewielkie prożki, trochę zwalonych gałęzi, czasem lasek. Ten odcinek bardzo fajny choć woda niska. Potem Wąska zaczyna meandrować, wije się przez pole golfowe aż do drogi nr 7. Tutaj most kolejowy, potem obok siebie dwa drogowe, nurt powoli zanika. Za "siódemką" elketrownia, wraca nurt. Cały czas przyroda piękna, przeważają pola, mało drzew, wysokie brzegi pozrywane przez wiosenną wysoką wodę. Kilometr za elektrownią nurt ponownie zanika i zaczyna się regularne wiosłowanie szerokim i mało krętym korytem, najnudniejszy odcinkek wyprawy. Następnie elektrownia w Chlewkach, robi się bardzo wąsko ale z nurtem. Most w Węzninie, kończymy. Planowaliśmy dowiosłować do Drużna ale sił zabrakło. Przepłynęliśmy jakieś 13 km. Ognisko, kiełbaski itd. Ogólnie okolica przepiękna, rzeczka wspaniała ale faktycznie sporo nużących odcinków.

Paweł Kocjan pkocjan10@wp.pl
25 listopada 2010

Kolego lucek masz może jakieś fotki ze spływu?

lucek luceniek@wp.pl
14 listopada 2010

bardzo fajna rzeka! Dziś nią spłynąłem - woda wysoka, po deszczach, głęboko. Zacząłem od parku w Pasłęku. Do mostu w Pasłęku dużo zwałek (bobry aż do samego ujścia), w Pasłęku fajny nurt, dwa małe progi, od Sand Valley już nudno, choć przyroda piękna. Dwie przenoski elektrownie wodne - koło Wipaszu i w Węzinie. Piękne ujście do Drużna

Paweł Kocjan pkocjan10@wp.pl
27 października 2010

według informacji znalezionych przeze mnie źródła Wąskiej lężą w okolicach wsi Gilginie

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl