Dodano: 0 0000
Ciało węzowato wydłóżone, w przedniej części owalne, ścieśniające się ku tyłowi. Płetwy nieparzyste, złożone tylko z miękkich promieni, obiegają tylną część ciała jednolitym pasem, który na grzbiecie obejmuje dwie trzecie długości ciała. Brak płetw brzusznych. Wysokość ciała stanowi około 6% długości. Duży otwór gębowy uzbrojony zębami osadzonymi na szczękach i na podniebieniu. Dolna szczęka nieznacznie wysunięta przed górną. Oczy i szczeliny skrzelowe małe. Tułów mocno umięśniony. gruba skóra obficie pokryta śluzem.
wygląd Ciało węzowato wydłóżone, w przedniej części owalne, ścieśniające się ku tyłowi. Płetwy nieparzyste, złożone tylko z miękkich promieni, obiegają tylną część ciała jednolitym pasem, który na grzbiecie obejmuje dwie trzecie długości ciała. Brak płetw brzusznych. Wysokość ciała stanowi około 6% długości. Duży otwór gębowy uzbrojony zębami osadzonymi na szczękach i na podniebieniu. Dolna szczęka nieznacznie wysunięta przed górną. Oczy i szczeliny skrzelowe małe. Tułów mocno umięśniony. gruba skóra obficie pokryta śluzem.
ubarwienie Grzbiet ciemnozielony rozjaśnia się do oliwkowozłotawych boków. Brzuch żółty lub biały.
tryb życia Węgorz jest rybą dwuśrodowiskową, katadromiczną. Przed osiągnięciem dojrzałości płciowej żyje w wodach śródlądowych- samice w głębi lądu, a samce w zasięgu wód słonawych. W miękkim podłożu węgorze zakopują się na okres dnia i tam nie żerując spędzają też zimę.
pokarm Pokarmu poszukują nocą w gąszczu roślinności. Są mięsożerne. Zjadają prawie wszystko, co mieści się w paszczy: bezkręgowce, ryby, raki ikrę, padlinę.
rozmnażanie Dojrzewają po 8 roku życia, niekiedy po kilkunastu latach.
rozród Wedrówkę rozrodczą do morza poprzedza szereg zmian fizjologicznych i anatomicznych. Spływ zaczyna się wiosną i trwa do jesieni, słabnąc latem. Tarło odbywają w Morzu Sargassowym na głębokości 400-1000 m.
rozwój Z jaj wykluwają się larwy o długości około 5 mm. Po dwóch latach docierają do zachodnich brzegów Europy, po 3 do Bałtyku. Gdy larwy osiągają Europę mają 7-8 cm. długości. Wtedy przekształcają się w narybek- podobny do postaci dorosłej.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl