Dodano: 0 0000
systematyka
 • Rząd: motyle - Lepidoptera
  • Rodzina: bielinkowate - Pieridae
   • Podrodzina: bielinkowce - Pierinae
    • Rodzaj: bielinek - Pieris Schrank
budowa Tło skrzydeł białe. Wyraźny dymorfizm płciowy.
Samiec: na dolnym skrzydle przy brzegu zewętrznym nie ma czarnego przyprószenia, lub tez jest ono niewyraźne, jednak nigdy nie tworzą się tu klinowate plamki. Na wierzchołku skrzydła przedniego występuje niewielkie zaczernieni a w jego pobliżu jest położona jedna ciemna plamka.
Samica: przy brzegu zewnętrznym tylnego skrzydła występują wyraźne klinowate plamki. Wierzchołek przedniego skrzydła zaciemniony mocniej, a w jego pobliżu znajdują sie dwie ciemne plamki.
Spód ciała: u obu płci górne skrzydło pod spodem ma tło białe z zażółceniem w okolicy przedniego kąta, widac także prześwitujące ciemne plamki jedną lub dwie w zależności od płci. Dolne skrzydło ma przyprószone na ciemnoszaro żyłki, a tło skrzydeł jest żółtawe.
występowanie Gatunek bardzo pospolity w całym kraju.
tryb życia Gatunek zaliczany do szkodników. Pojawia się na polach, w ogrodach na skrajach lasów.
pokarm Gąsienice odżywiają się roślinami z rodziny krzyżowych (Cruciferae), głównie kapustą (Brassica)
rozwój W ciągu roku występują dwa, a niekiedy trzy pokolenia. Motyle dorosłe wylęgaja się pod koniec kwietnia z zimowych poczwarek i składaja jaja. Samice składaja jaja pojedynczo na roślinach żywicielskich. Młode gąsieniczki wykluwają się z nich już po 5 - 6 dniach i przystępują do bardzo intensywnwego żerowania, przy czym jedzenie zaczynają od zjedzenia swojej osłonki jajowej. Ciekawostka jest to, że gąsienice nie zjadają liścia od brzegu blaszki liściowej tylko od środka. Po kilku linieniach i czasie około 16 - 25 dni gąsienica przepoczwarza się dając poczwarkę letnią. Poczwarka jest typu przepasana nicią i ma barwe szarą lub zieloną. Czas trwania stadium poczwarki letniej trwa około 10 dni. Po tym czasie w okolicy końca czerwca wylęgaja się motyle dorosłe i zaczyna się drugi cykl w ciągu roku. Po około 25 - 30 dniowym żerowaniu następuje przepoczwarzenie i najczęściej jest to juz poczwarka zimowa, której stadium trwa około 8 - 9 miesięcy. W trakcie ciepłych lat może występować jeszcze pokolenie jesienne, którego gąsienice rozwijaja się w sierpniu i wrześniu i dopiero w połowie września pojawijają się poczwarki zimowe.
uwagi U tego gatunku występuje zmienność sezonowa. Motyle pierwszego pokolenia są na ogół mniejsze, a na spodzie skrzydeł mają bardziej ciemno przyprószone żyłki, a czarny deseń na wierzchu skrzydeł jest bledszy. Często wśród motyli pierwszego pokolenia występuje odmiana samca zwana impunctata, która nie posiada plamki na górnym skrzydle.
Pokolenie drugie ma żyłki na spodniej stronie ciała słabiej przyciemnione a rysunek na wierzchu ciała wyraźniejszy.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl